Samochód

Co zrobić, gdy zgubimy lub uszkodzimy prawo jazdy?

W ferworze codziennych obowiązków jesteśmy narażani za zgubienie swoich dokumentów. Ich utrata to nic przyjemnego. Dochodzi stres, a wraz z nim mnóstwo wątpliwości czy możemy wykonywać nasze codzienne czynności bez obowiązkowych dokumentów. Jedną z nich jest jazda samochodem – odebranie dzieci ze szkoły czy zrobienie większych zakupów, to nasza codzienność. Co w przypadku, gdy zgubisz swoje prawo jazdy?  Jak należy się zachować i gdzie powinieneś zgłosić zgubę? Wszystkiego dowiesz się w naszym artykule.

Mężczyzna, który wie co robić w razie zgubienia lub uszkodzenia dokumenty prawa jazdy

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czy możesz prowadzić samochód bez prawa jazdy
 • Gdzie zgłosić utratę dokumentu
 • Ile czasu czeka się na wyrobienie nowego prawa jazdy

Co robić, gdy zgubisz lub uszkodzisz prawo jazdy?

Utrata dokumentu to zawsze ryzyko. Dlatego, na wszelki wypadek warto zastrzec zgubiony dokument, zgłaszając prawo jazdy do bazy dokumentów zastrzeżonych. Możesz tego dokonać np. w oddziale banku, a potem niezwłocznie złożyć wniosek o wyrobienie nowego dokumentu.

Czego potrzebujesz wnioskując o duplikat prawa jazdy? Wybierając tradycyjną formę uzyskania duplikatu prawa jazdy w urzędzie miasta lub dzielnicy, przygotuj następujące dokumenty i załączniki:

 • wniosek o duplikat prawa jazdy – możesz wypełnić go na miejscu w urzędzie, lub w domu wcześniej drukując;
 • aktualne zdjęcie do prawa jazdy;
 • dokument potwierdzający Twoją tożsamość;
 • potwierdzenie opłaty za wydanie duplikatu;
 • paszport lub kartę pobytu – dotyczy obcokrajowców.

We wniosku, który składasz drogą pocztową lub osobiście w urzędzie, pamiętaj by zaznaczyć też sposób odbioru dokumentu – osobisty lub na poczcie. Czas oczekiwania to do 9 dni roboczych od złożenia wniosku.
 

Pamiętaj, ze nowy dokument możesz wyrobić również internetowo przez ePUAP. Co wtedy musisz przygotować?

 • wypełniony wniosek o duplikat prawa jazdy – musi zostać podpisany, uzupełniony i zeskanowany;
 • zdjęcie do dokumentu w formie elektronicznej zgodne z obowiązującymi aktualnie normami;
 • jeśli nie posiadasz zdjęcia elektronicznego, możesz wysłać je pocztą na adres urzędu, który otrzyma wniosek;
 • potwierdzenie opłaty za duplikat prawa jazdy w formie skanu lub PDF.

W standardowych sytuacjach czas oczekiwania na nowy dokument w przypadku złożenia internetowego wniosku również wynosi do 9 dni roboczych.


Sprawdź cenę ubezpieczenia OC

Gdzie złożyć wniosek o nowe prawo jazdy?

Wniosek o wydanie duplikatu możesz złożyć w urzędzie miasta (jeśli to miasto na prawach powiatu), w którym mieszkasz lub jeśli mieszkasz w Warszawie to – w urzędzie dzielnicy, lub w starostwie powiatu, w którym mieszkasz. Masz dwie możliwości złożenia wniosku do urzędu: możesz zrobić to za osobiście lub za pośrednictwem poczty.
 

Ile zapłacisz za wyrobienie nowego dokumentu?

Za wydanie wtórnego dokumentu na ten moment zapłacisz 100,50 zł, przy czym opłata za wydanie dokumentu to 100 zł, a opłata ewidencyjna wynosi 50 zł.  Za duplikat możesz zapłacić w kasie urzędu. Jeśli jednak nie chcesz oczekiwać w kolejce, możesz uwzględnić formę przelewu bankowego.  Pamiętaj, że ze względu na dwa rodzaje opłaty – przelew powinieneś wykonać na dwa oddzielne numery konta.  Zadzwoń lub spytaj osobiście w urzędzie, w którym chcesz złożyć wniosek, jak możesz zapłacić. Dzięki temu,  możesz uniknąć zbędnych komplikacji.  
 

Czy możesz prowadzić samochód bez dokumentów?

Według poprzednich przepisów obowiązujących kierowców poruszających się po polskich drogach, każdy kto wsiadał za kierownicę, musiał mieć przy sobie ważne prawo jazdy, które mógł okazać w razie kontroli drogowej lub wypadku. Za brak wymaganych dokumentów, groziła kara grzywny do 250 zł lub kara nagany.

Jednak od 5 grudnia 2020 roku w prawie drogowym zaszły zmiany na korzyść kierowców. Wprowadzono nowelizację, dzięki której prawo jazdy można zostawić w domu, a podczas kontroli policyjnej nie musisz go okazywać, a niezbędne dane funkcjonariusz zweryfikuje w bazie.
 


Ubezpieczenie OC/AC

Co w przypadku utraty prawa jazdy za granicą?

Sprawa robi się nieco bardziej skomplikowana jeśli do utraty lub uszkodzenia dokumentów dojdzie, gdy przebywasz za granicą. Poza granicami Polski, musisz posiadać prawo jazdy, bo policja w innych krajach nie ma dostępu do systemu CEPiK i w razie kontroli drogowej nie sprawdzi czy masz odpowiednie uprawnienia.

A gdzie możesz zgłosić zgubienie prawa jazdy, jeśli nie jesteś w Polsce? W pierwszej kolejności musisz udać się na posterunek policji, następnie do konsulatu lub ambasady. Miejscowa policja powinna wydać zaświadczenie potwierdzające zagubienie lub uszkodzenie Twojego dokumentu. Dzięki niemu bezpiecznie wrócisz do Polski. Po powrocie do kraju, warto jak najszybciej przystąpić do złożenia wniosku o wydanie nowego prawa jazdy.

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady