Samochód

Koniec naklejek rejestracyjnych - co warto wiedzieć o kolejnej zmianie dla kierowców w 2022 roku?

Już jesienią wchodzą nowe kolejne zmiany dla kierowców. Od 4 września naklejki na przedniej szybie będą już nieobowiązkowe. To właśnie wtedy wchodzi w życie zapis pakietu deregulacyjnego dla wszystkich kierowców. 

Naklejki rejestracyjne - jak usunąć z przedniej szyby samochodu

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy zmiany wchodzą w życie?
  • Jak krok po kroku pozbyć się dotychczasowej naklejki
  • Gdzie nakleić naklejkę, jeśli potrzebujemy jej wymiany

Regulacje prawne i rzeczywistość motoryzacyjna zmienia się z dnia na dzień. Tym razem już niedługo zacznie się w Polsce wielkie odklejanie nalepek rejestracyjnych z pojazdów. Oprócz coraz bardziej rozwijającej się technologii, w życie wchodzi prawo, które daje kierowcom całkowicie nowe uprawnienia. Co warto o nich wiedzieć i jak bezpiecznie usunąć naklejkę z szyby, przeczytasz w naszym artykule.
 

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Całkowita likwidacja naklejek ma nastąpić 4 września 2022 roku, gdy nowe przepisy wejdą w życie. Oznacza to, że rejestracja pojazdu będzie tańsza bo zaoszczędzimy 18,50 zł – tyle ile dotychczas kosztują. Pamiętaj jednak, że do tego czasu posiadanie naklejek rejestracyjnych w prawym dolnym rogu szyby jest traktowane jako wymóg. Przedwczesna likwidacja może grozić Ci mandatem wynoszącym od 20 złotych, a nawet do 500 złotych. Warto jednak wcześniej zapoznać się ze sposobami usunięcia naklejki z przedniej szyby, by odpowiednio się do tego przygotować i zdjąć ją w odpowiednim terminie.

Okazuje się , że nie jest to wcale trudne zadanie.


Sprawdź cenę OC 

Jak usunięcie naklejki z szyby samochodu?

Zawczasu zapoznaj się z możliwymi sposobami usunięcia naklejki z szyby. Proponujemy kilka krótkich, praktycznych porad, dzięki którym skutecznie zdejmiesz naklejkę ze swojej szyby.

  • Na początku podgrzej powierzchnię szyby suszarką, a strumień ciepła kieruj nie tylko na naklejkę rejestracyjną, ale także i jej bezpośrednie otoczenie,
  • Niezwykle ważne jest to, żebyś nie nagrzewał szyby zbyt mocno szczególnie zimą, bo naprężenie temperaturowe może doprowadzić do jej uszkodzenia,
  • Na końcu najlepiej podważ naklejkę w dwóch przeciwległych punktach. Złap za podważone końce naklejki na szybę i dynamicznym ruchem zerwij ją.

Pozostałości kleju na szybie usuniesz przy pomocy gąbki nasączonej benzyną ekstrakcyjną, acetonem lub zmywaczem do paznokci.

Jeśli jednak, chcesz usunąć naklejkę rejestracyjną z szyby bez suszarki, możesz skorzystać z metody zastosowania zmywacza do paznokci z acetonem, benzyny ekstrakcyjnej lub innego rozpuszczalnika, który doskonale poradzi sobie z resztkami kleju po usunięciu nalepki.


Ubezpieczenie OC

Gdzie nakleić naklejkę rejestracyjną?

Obowiązek posiadania naklejek rejestracyjnych został wprowadzony w życie w roku 2002 w celu ułatwienia identyfikacji pojazdu. Identyfikacja samochodu nadal była możliwa w przypadku np. zarejestrowania zdjęcia z wykroczeniem i to pomimo faktu, że kierowca zdjął czy zasłonił numery rejestracyjne.

Nalepka kontrola na szybę jest wydawana w czasie rejestracji lub przerejestrowania pojazdu, a jej koszt aktualnie wynosi 18,50 zł plus 0,50 zł opłaty ewidencyjnej.

Według prawa nalepka kontrola powinna się znaleźć na dole szyby, w prawym rogu. W rzeczywistości właściciele aut naklejają ją albo krzywo, albo za wysoko, albo pod ciągiem poprzednich naklejek. Czy naklejki z numerem rejestracyjnym można nie naklejać wcale? Do 4 września 2022 roku to oznacza wykroczenie. A to jest obwarowane karą polegającą na odebraniu dowodu rejestracyjnego.

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady