Samochód

Nowe dowody rejestracyjne od 1 maja 2022 roku. Kto musi je wymienić?

Przed nami kolejna zmiana dla kierowców w 2022 roku. Od 1 maja tego roku, w życie wchodzą nowe dowody rejestracyjne. Jak będzie wyglądał nowy dowód rejestracyjny i czy każdy będzie musiał go wymienić dowiesz się z tego artykułu.

Samochód prowadzony przez kierowcę z nowym dowodem rejestracyjnym

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co zmienia się od 1 maja 2022 roku
  • Czy musisz wymienić dotychczasowy dowód rejestracyjny
  • Czy zmiany dotyczą wszystkich kierowców

Co się zmieniło w nowych dowodach rejestracyjnych?

Na pierwszy rzut okna zmiany w dowodach nie są widoczne, a nowy wzór nie różni się bardzo od swojego poprzednika. Przede wszystkim zmienia się forma zabezpieczeń – zostanie zastosowany chemiczny papier, by w świetle ultrafioletowym nie wykazywał już luminescencji, dwutonowy znak wodny, a numeracja i personalizacja dokumentu będzie wykonywana metodą laserową. Zmiany mogą wydawać znikome, ale są bardzo ważne bo taki dokument będzie trudniej podrobić.
 

Od kiedy wydaje się nowy dowód rejestracyjny?

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 maja 2022 roku, ale jest to dzień wolny od pracy i złożenie wniosku nie będzie wtedy możliwe. Zrobisz to od razu po majówce, w każdym dniu pracującym.


Sprawdź cenę ubezpieczenia OC

Nowe dowody rejestracyjne – czy są obowiązkowe?

Ministerstwo na ten moment nie przewiduje obowiązkowej wymiany starego dowodu rejestracyjnego na nowy. Będzie to polegało na wymianie okazjonalnej. Co to oznacza dla kierowców? W przypadku, gdy zgubisz/uszkodzisz swój dowód lub kupisz samochód i będziesz chcesz go przerejestrować w Wydziale Komunikacji – wtedy najprawdopodobniej zostanie wydany Ci nowy wzór dowodu rejestracyjnego.

Dlaczego najprawdopodobniej? Może okazać się, że po 1 maja dostaniesz jeszcze stary wzór dokumentu, ze względu na to, że Ministerstwo zdecydowało, że poprzednie dokumenty będą wydawane do 11 lipca 2022 roku po to, by urzędy mogły pozbyć się starych blankietów.
 

Czy musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Nie. Obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego został zniesiony 1 października 2018 roku. Oznacza to, że podczas kontroli drogowej, nie dostaniesz mandatu za jego brak, a wszystkie informacje zostaną sprawdzone w CEPiK-u, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Pamiętaj, że brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że w ogóle nie musisz go posiadać. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności np. podczas przeglądu technicznego w Stacji Kontroli Pojazdów i sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym.

O rejestracji samochodu, a ubezpieczeniu OC, możesz przeczytać w tym artykule
 


Sprawdź cenę OC/AC

Czym jest tymczasowy dowód rejestracyjny?

Miękki dowód rejestracyjny to tymczasowy dokument wydawany właścicielowi samochodu, a jego ważność wynosi 30 dni. Gdy miękki dowód straci swoją ważność to automatycznie stracisz swoje uprawienia do poruszania się swoim pojazdem. Pamiętaj o tym i nie zwlekaj z odbiorem swojego nowego dowodu rejestracyjnego. Jednak zdarza się, że dowód rejestracyjny nie dotrze na czas i konieczne będzie przedłużenie dowodu miękkiego w Wydziale Komunikacji z możliwością jednorazowego przedłużenia okresu ważności na kolejne 14 dni.
 

Ile kosztuje wydanie nowego dowodu rejestracyjnego?

Zdarza się, że nowe wzory dokumentów pociągają za sobą podwyżki związanych z nimi opłat. Czy tak jest i tym razem? Na szczęście nie. Opłaty wnoszone w miejskich lub gminnych wydziałach komunikacji pozostają bez zmian. Za wydanie nowego dowodu rejestracyjnego zapłacisz 54 zł, do których doliczona zostanie tzw. Opłata ewidencyjna w wysokości 0,50 zł.

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady