Samochód

Zawiadomienie o nabyciu pojazdu a jego przerejestrowanie - wszystko co musisz wiedzieć

Zastanawiasz się czy za brak przerejestrowania samochodu w ciągu 30 dni od jego zakupu nakładane są kary finansowe? Wiedz zatem, że to już – w pewnym stopniu – nieaktualne informacje. Termin ten dotyczy samego poinformowania wydziału komunikacji o kupieniu używanego auta. Jak obecnie wygląda kara za nieprzerejestrowanie samochodu? Wyjaśniamy.

Dwóch mężczyzn rozmawia przy samochodzie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy kara za nieprzerejestrowanie auta wciąż obowiązuje
  • Jaki jest czas na zgłoszenie nabycia/zbycia pojazdu
  • Jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu
  • Jaka jest kara za niezarejestrowanie lub niezgłoszenie nabycia pojazdu używanego

Czy kara za nieprzerejestrowanie auta wciąż obowiązuje?

Zgodnie z art. 140mb. Ustawy Prawo o ruchu drogowym, nabywca używanego samochodu może otrzymać karę pieniężną za brak zgłoszenia zakupu auta do starosty. Zgłoszenia, a nie rejestracji – oznacza to, że w ciągu pierwszych 30 dni* od daty umowy kupna zarejestrowanego już pojazdu (na terenie Polski), nowy właściciel ma obowiązek poinformować o tym wydział komunikacji. Można więc stwierdzić, że obecnie nie obowiązuje kara finansowa za nieprzerejestrowanie auta kupionego w Polsce w ciągu 30 dni. Taka sankcja dotyczy wyłącznie braku zgłoszenia faktu jego zakupu albo braku rejestracji pojazdu kupionego poza granicami kraju i wynosi 200 do 1000 zł.

Co ważne, obowiązek przerejestrowania samochodu do 30 dni* od jego zakupu dotyczy pojazdów sprowadzanych zza granicy (z terenu Unii Europejskiej). Jeśli zatem kupiłeś samochód np. w Niemczech, to musisz udać się do wydziału komunikacji z wnioskiem o przerejestrowanie auta. Za nieprzerejestrowanie takiego auta grozi kara grzywny od 200 do 1000 zł.

 

* Tymczasowo, ze względu na pandemię COVID-19, termin na zgłoszenie zbycia/nabycia pojazdu, lub umowy darowizny pojazdu zarejestrowanego w Polsce lub rejestrację auta sprowadzonego z terenu UE został wydłużony do 60 dni. Zmiana ta weszła w życie 1 lipca 2021 roku. Pamiętaj jednak, że przedłużony termin może w każdej chwili wrócić do 30-dniowego.

 

Ubezpieczenie OC/AC 

Jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu?

Powyższe informacje oczywiście nie oznaczają, że używanego auta kupionego w Polsce nie trzeba przerejestrowywać. Taki obowiązek pozostaje, ustawa Prawo o ruchu drogowym określa jednak, że czas na przerejestrowanie samochodu już zarejestrowanego w kraju wynosi 30 dni*.

Warto przypomnieć, że Ministerstwo Infrastruktury 31 stycznia 2022 roku  poinformowało o nowych przepisach, które mówią o tym, że składający wniosek o rejestrację pojazdu może wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych. Oznacza to, że nie musisz wymieniać jego tablic rejestracyjnych w aucie, który kupiłeś. Bez względu na to, gdzie pojazd został zarejestrowany. Bardzo ważne jest to, że tablice muszą spełniać warunki określone w Ustawie o ruchu drogowym: muszą być czytelne i utrzymane w należytym stanie oraz spełniać  odpowiednie wymogi (białe tło, symbol Unii Europejskiej w postaci okręgu 12 gwiazdek oraz litery „PL” wyróżniające państwo rejestracji pojazdu).
 

* Tymczasowo, ze względu na pandemię COVID-19, termin na przerejestrowanie pojazdu zarejestrowanego w Polsce  został wydłużony do 60 dni. Zmiana ta weszła w życie 1 lipca 2021 roku. Pamiętaj jednak, że przedłużony termin może w każdej chwili wrócić do 30-dniowego.

 

Jaka jest kara za niezarejestrowanie lub niezgłoszenie nabycia pojazdu używanego?

Brak zgłoszenia odkupienia samochodu zarejestrowanego w Polsce grozi karą w wysokości od 200 do 1000 złotych. Nakłada ją starosta (starostwo powiatowe, urząd miasta lub urząd dzielnicy), który decyduje także o ostatecznej wysokości sankcji. Co istotne, prawo nie określa żadnych wytycznych dotyczących ustalania tejże kwoty. Oznacza to, że starosta ma pełną dowolność w zarządzaniu jej wysokością, oczywiście w granicach widełek 200-1000 zł. Dokładne taki sam przedział finansowy dotyczy kar za nieprzerejestrowanie samochodu sprowadzonego zza granicy, z terenu Unii Europejskiej.

To jeden z powodów, dla których może zostać zgłoszone odwołanie od kary za nieprzerejestrowanie samochodu lub niezgłoszenie jego zakupu. Zatem, trudno uzasadnić nałożenie sankcji w wysokości wyższej od progu minimalnego. Jeśli interesuje cię złożenie takiego odwołania, to powinieneś zrobić to za pośrednictwem urzędu, który wydał decyzję o nałożeniu kary. Starostwo przekaże dokument do organu właściwego, czyli Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Nowi właściciele pojazdów często zastanawiają się też, jak uniknąć kary za nierejestrowanie samochodu lub brak zgłoszenia faktu jego zakupu. Jedynym sposobem, by jej nie otrzymać, jest dopilnowanie obowiązkowego terminu – dlatego warto nie zwlekać. Szczególnie że w przypadku powiadomienia o zakupie auta nie trzeba nawet udawać się do starostwa osobiście, wystarczy zgłoszenie przez ePUAP lub listownie. Pamiętaj jednak, że celem jego przerejestrowania musisz już zjawić się w urzędzie z kompletem wymaganych dokumentów.
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady