Samochód

Czy można jeździć bez dowodu rejestracyjnego?

Kierowanie pojazdem bez dowodu rejestracyjnego jest dozwolone pod warunkiem, że jego wirtualny odpowiednik znajduje się w bazie CEPiK. Sytuacja nieco się komplikuje, jeżeli dokument zostanie zatrzymany. W zależności od powodu zablokowania dowodu rejestracyjnego, funkcjonariusz może zezwolić na jazdę dalszą do 7 dni lub całkowicie jej zabronić.

samochód na dordze - Jazda bez dowodu rejestracyjnego pojazdu

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest dowód rejestracyjny?
  • Dlaczego nie musisz wozić ze sobą takiego dokumentu?
  • Jakie są konsekwencje nieważnego dowodu rejestracyjnego?
  • Na czym polega zatrzymanie dokumentów rejestracyjnych pojazdu?
  • W jakich sytuacjach konieczne jest posiadanie dowodu rejestracyjnego?
     

Dowód rejestracyjny — jakie zawiera informacje?

Dowód rejestracyjny jest obowiązkowym dokumentem dla każdego zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Ma postać małej książeczki, w której znajdują się m.in. informacje dotyczące właściciela i posiadacza oraz dane techniczne, np. pojemność silnika, moc czy dopuszczalna masa całkowita (podobnie, jak w przypadku karty pojazdu).

W dowodzie rejestracyjnym widoczne są również wpisy informujące o dacie pierwszej rejestracji, przebytych badaniach technicznych czy przeprowadzeniu zmian konstrukcyjnych, takich jak montaż instalacji gazowej lub haka holowniczego.

Dokumentem podobnym do dowodu rejestracyjnego jest pozwolenie czasowe pojazdu, wydawane przy rejestracji w urzędzie, zanim właściwa dokumentacja będzie gotowa. Jego termin ważności wynosi 30 dni, gdzie istnieje możliwość jego jednorazowego przedłużenia o kolejne 14 dni. Uprawnia do korzystania z pojazdu w taki sam sposób, jak standardowy dowód rejestracyjny.
 

Czy muszę mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Obecnie nie ma obowiązku posiadania przy sobie fizycznego dowodu rejestracyjnego w trakcie jazdy, tak samo jak polisy OC (nawet wtedy, gdy np. pożyczysz od kogoś samochód). Wszystko za sprawą zmian wprowadzonych 1 października 2018 i nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Skąd więc funkcjonariusze mogą potwierdzić np. ważność badania technicznego? Kluczowe informacje o pojeździe, jak i jego właścicielu znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Co ciekawe, jeśli poruszasz się po Polsce samochodem zarejestrowanym za granicą (np. mieszkasz w UK i odwiedzasz rodzinę), najlepiej mieć ze sobą dokument potwierdzający rejestrację w danym kraju oraz te będące dowodem wykupienia odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej.

Warto jednocześnie pamiętać, że nadal musisz wozić ze sobą ważne prawo jazdy. W innym wypadku  policjant może wystawić mandat — według aktualnego taryfikatora wyniesie od 50 do nawet 250 zł.
 

Sprawdź cenę ubezpieczenia OC

Brak dowodu rejestracyjnego — konsekwencje

Jazda bez dowodu rejestracyjnego może wiązać się sytuacja, gdy właściciel nie odebrał właściwego dokumentu, a termin ważności pozwolenia czasowego upłynął. Według przepisów pojazd, którym się porusza, nie jest wtedy traktowany jako dopuszczony do ruchu. W konsekwencji właścicielowi grozi mandat do nawet 5 000 zł i zakaz dalszego użytkowania pojazdu do momentu odebrania dowodu rejestracyjnego w urzędzie.

Jeśli w pobliżu miejsca zatrzymania znajduje się wolne miejsce parkingowe, być może funkcjonariusz zgodzi się na pozostawienie tam samochodu. W innej sytuacji  pojazd skończy na lawecie, za którą dodatkowo kierowca będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni.

 

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Istnieje wiele przypadków, kiedy w trakcie kontroli drogowej funkcjonariusze mogą dokonać elektronicznego zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Dojdzie to tego przede wszystkim wtedy, gdy pojazd posiada nieaktualne badanie techniczne i nieważną polisę OC. Ponadto częstym powodem zablokowania tego dokumentu jest stwierdzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego (np. gdy samochód jest po wypadku).

Co więcej, funkcjonariusz ma prawo do zatrzymania dowodu także za naruszenie wymagań ochrony środowiska — mowa tu m.in. o jeździe bez katalizatorów. Oczywiście podstawą do zatrzymania dokumentu jest również brak zgodności jakichkolwiek danych w bazie CEPiK ze stanem faktycznym.

W zależności od sytuacji, policjant zezwala na używanie pojazdu do 7 dni lub zakazuje dalszej jazdy do momentu usunięcia przesłanek będących powodem konfiskaty dowodu rejestracyjnego. Odbiór dokumentu nie wymaga wizyty w urzędzie, ponieważ wystarczy jedynie poinformować go np. o dokonaniu niezbędnych napraw i wizycie u diagnosty, skutkującej pozytywnym wynikiem badania technicznego.

 

Sprawdź cenę OC/AC

W tych sytuacjach papierowy dowód rejestracyjny może się przydać

Choć często posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego nie jest obowiązkowe, w konkretnych przypadkach okazuje się niezbędny. Dokument należy zabrać ze sobą na badanie techniczne, nawet jeśli nie ma w nim miejsca na kolejne pieczątki. Dowód rejestracyjny będzie także obligatoryjny w przypadku podpisywania umowy sprzedaży samochodu, jego przerejestrowania, np. zmiany nazwiska posiadacza i/lub właściciela czy załatwiania innych spraw w urzędzie.

Jeśli planujesz podróż zagraniczną samochodem, pamiętaj o zabraniu ze sobą tego dokumentu, nawet jeśli masz zamiar poruszać się w obrębie terytorium Unii Europejskiej. Papierowy dowód rejestracyjny jest wtedy jedynym dokumentem stwierdzającym dopuszczenie pojazdu do ruchu i to, że jesteś jego właścicielem.

W innym wypadku narażasz się na otrzymanie mandatu, a nawet ryzykujesz zakazem dalszej jazdy i odstawieniem pojazdu lawetą na najbliższy parking depozytowy. Jego odebranie będzie możliwe dopiero po okazaniu wymaganych dokumentów. Dlatego przed podróżą najlepiej jest sprawdzić kilka razy, czy na pewno masz ze sobą dowód rejestracyjny.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady