Samochód

Pozwolenie czasowe pojazdu - czym jest?

Pozwolenie czasowe pojazdu do złudzenia przypomina dowód rejestracyjny. Dzięki temu dokumentowi możemy poruszać się po drogach publicznych przez 30 dni, z możliwością jednorazowego przedłużenia. Warto pamiętać o jego terminie ważności, ponieważ nieważne pozwolenie czasowe grozi surowym mandatem w wysokości nawet do 5 000 zł.

Mężczyzna i kobieta w aucie

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak wygląda pozwolenie czasowe pojazdu i kiedy jest wydawane?
 • Co grozi za jazdę na pozwoleniu czasowym po terminie jego ważności?
 • Jakie są możliwe konsekwencje zakupu lub sprzedaży auta z miękkim dowodem?
 • Czy można wyjechać za granicę na pozwoleniu czasowym?
 • Jak otrzymać miękki dowód i ile on kosztuje?
 • Czy do wykupienia ubezpieczenia potrzebne jest pozwolenie czasowe?

Co to jest pozwolenie czasowe i jak wygląda?

Pozwolenie czasowe to inaczej tymczasowy (lub miękki) dowód rejestracyjny. Jest wydawany przede wszystkim w momencie rejestracji lub przerejestrowania pojazdu, np. auta i uprawnia do korzystania z niego na drogach publicznych do 30 dni (można je przedłużyć o kolejne 14 na wniosek właściciela). Dzięki temu możesz się nim poruszać, zanim jeszcze otrzymasz właściwy dowód rejestracyjny. Oprócz tego pozwolenie czasowe można otrzymać w przypadku wywozu pojazdu za granicę czy np. odbiorze z miejsca zakupu w Polsce.

Miękki dowód rejestracyjny ma wygląd niewielkiej karty i wymiarami jest zbliżony do właściwego dokumentu pojazdu. Znajdują się w nim informacje dotyczące m.in. numeru rejestracyjnego, daty pierwszej rejestracji, samego pojazdu ( takie, jak marka, typ i model) czy właściciela (np. PESEL lub REGON, imię i nazwisko).

Pozwolenie czasowe nie tylko skutkuje dopuszczeniem pojazdu do ruchu, ale również przydaje się, kiedy chcesz np. otrzymać abonament postojowy w strefie płatnego parkowania.
 

Sprawdź cenę OC/AC

Nieważne pozwolenie czasowe — możliwe konsekwencje

Jak już wcześniej wspomniano, pozwolenie czasowe jest ważne 30 dni od momentu jego wydania, z możliwością przedłużenia. Po upływie jego terminu ważności (jeśli nie odbierzesz dowodu rejestracyjnego) istnieje ryzyko otrzymania mandatu karnego od 1500 do 5000 zł w trakcie kontroli drogowej.

Co więcej, w przypadku nałożenia kary nie będzie możliwe dalsze poruszanie się danym pojazdem do momentu odbioru właściwych dokumentów. W najlepszym wypadku policjant zezwoli na zostawienie samochodu na najbliższym miejscu parkingowym. Jeśli w okolicy go jednak nie będzie, może skończyć się nawet na odholowaniu pojazdu na strzeżony parking na koszt właściciela
 

Miękki dowód a kupno/sprzedaż pojazdu

Samochód z pozwoleniem czasowym może sprawiać pewne niedogodności w przypadku sprzedaży lub kupna pojazdu. Przy zakupie auta na miękkim dowodzie należy poprosić właściciela o odebranie właściwych dokumentów, a następnie przerejestrować pojazd. Jeśli to niemożliwe, trzeba zgłosić się do urzędu, który wydał pozwolenie czasowe.

Proces rejestracji zostanie wtedy przerwany, a cała procedura rozpocznie się od nowa. Warto jednak wiedzieć, że znacznie wydłuży to przerejestrowanie auta, m.in. ze względu na większą liczbę formalności. Dlatego jeśli sprzedajesz lub kupujesz pojazd, najlepiej będzie poczekać do momentu wydania właściwego dowodu rejestracyjnego.
 

Ubezpieczenie OC/AC

Wyjazd za granicę pojazdem z pozwoleniem czasowym

Pozwolenie czasowe umożliwia poruszanie się pojazdem poza granicami Polski. Trzeba jednak pamiętać, aby w tym czasie nie minął 30-dniowy termin ważności miękkiego dowodu. Jeśli planujemy dłuższy wyjazd i w jego trakcie dokument miałby stracić swoją ważność, najlepiej jest przedłużyć pozwolenie o kolejne 14 dni.

W innym wypadku jazda z nieważnym pozwoleniem czasowym jest traktowana jako poruszanie się niezarejestrowanym pojazdem. A to z kolei może przysporzyć nam niepotrzebnych kłopotów, zwłaszcza jeśli za granicą dojdzie do kolizji.
 

Pozwolenie czasowe — jak je uzyskać i ile kosztuje?

W celu wyrobienia pozwolenia czasowego należy udać się do wydziału komunikacji. Rodzaj i liczba potrzebnych dokumentów zależy od tego czy rejestrujesz nowy lub używany pojazd, jednak na pewno będą potrzebne ważne ubezpieczenie OC, a także:

 • wniosek o rejestrację,
 • dokument tożsamości,
 • dowód własności (np. umowa kupna samochodu),
 • dowód ważnego badania technicznego,
 • dokumenty rejestracyjne.

Opłata za wydanie pozwolenia czasowego to 13,50 zł. Warto pamiętać, że w przypadku zgubienia dokumentu należy złożyć oświadczenie o jego utracie, aby móc otrzymać nowy. To bardzo ważne, ponieważ bez miękkiego dowodu nie otrzymasz właściwego dowodu rejestracyjnego.
 

Ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczenie pojazdu a pozwolenie czasowe

Najpóźniej w momencie rejestracji pojazd musi mieć ważną polisę OC.  Jeśli samochód jej nie ma, należy ją wykupić. W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia i dobrowolnego autocasco, do wykupienia ochrony miękki dowód rejestracyjny nie jest wymagany. Wystarczy jedynie numer rejestracyjny, marka, model i VIN.

Po otrzymaniu miękkiego dowodu trzeba powiadomić o tym fakcie towarzystwo ubezpieczeniowe, które dokona aktualizacji danych.

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady