Samochód

Sprzedaż samochodu – o czym pamiętać?

Planujesz sprzedać samochód? Przygotuj wszystko tak, aby cały proces był szybki, komfortowy i bezpieczny. Jak to zrobić? Przeczytaj tekst i sprawdź.

Kobieta siedząca w samochodzie, który chce sprzedać

Z artykułu dowiesz się:

  • Co zrobić jeszcze przed przygotowaniem oferty.
  • Jak sfotografować auto, by Twoje ogłoszenie wyróżniało się wśród innych.
  • Jakie są 3 sposoby na znalezienie kupca.

Chcę sprzedać auto. Od czego mam zacząć?

Przed sprzedażą samochodu ustal jego wartość. Pamiętaj jednak, że choć dla Ciebie auto może być bezcenne, rynek wyceni je bez sentymentu i emocji. Niech punktem wyjścia będą dla Ciebie portale z ogłoszeniami. Wyszukaj swój model samochodu – ze zbliżonego rocznika, z podobnym przebiegiem i wyposażeniem. Rzut oka na kilka ofert powinien dać Ci rozeznanie co do poziomu cen. Oczywiście dużo zależy od wyposażenia czy stanu Twojego samochodu. O wycenę możesz również poprosić kogoś, kto zajmuje się tym zawodowo.


Jak mogę podnieść wartość auta?

Odpowiednie przygotowanie samochodu do sprzedaży pomoże Ci uzyskać lepszą cenę. Jeśli na karoserii są delikatne rysy, możesz je spolerować za pomocą pasty polerskiej. Możesz też oddać auto do specjalistów na tzw. mycie detailingowe i polerowanie lakieru. Detailing przywróci autu blask, więc będzie się prezentować tak, jakby wczoraj wyjechało z salonu. Spolerowany lakier odzyska kolor, a Ty nie zauważysz na nim rys. Elementy plastikowe wewnątrz pojazdu znowu zyskają głęboką barwę, a tapicerka zostanie pozbawiona wszelkich zabrudzeń czy przetarć.

Czy ma to sens? To zależy od wartości samochodu. Jeśli planujesz wystawić auto warte 5-10 000 zł, zastanów się, czy zlecenie takiej usługi będzie Ci się opłacać, ale jeśli sprzedajesz samochód za 70 000 zł lub droższy, będzie to zdecydowanie dobry ruch. Czysty i pachnący samochód to szansa na szybką sprzedaż i uzyskanie oczekiwanej kwoty.

Jeżeli jednak nie chcesz inwestować w mycie detailingowe, dokładnie posprzątaj wnętrze pojazdu. Czasem aż trudno uwierzyć, ile rzeczy nagromadziło się w samochodzie. Stare rękawiczki, zagubione zabawki, płyty czy zapomniany identyfikator do biura nie zrobią dobrego wrażenia na kupującym.


Czas na ogłoszenie. Co mogę zrobić, aby było skuteczne?

Przede wszystkim zadbaj o dobre zdjęcia – to one przyciągną nabywców. Nie musisz od razu wynajmować profesjonalnego fotografa. Na początek wystarczy, że poczekasz na słoneczny dzień i znajdziesz jakieś ładne miejsce w okolicy. Aparaty w telefonach potrafią naprawdę dużo. Pamiętaj, żeby na zdjęciu był widoczny cały samochód.

Kiedy fotografujesz, kieruj się zasadą „ogół, szczegół i prezydium”, zrób więc zdjęcia:

  • z przodu, z tyłu i z boku auta (ogół),
  • wnętrzu auta, fotelom, elementom wyposażenia (szczegół),
  • zegarom z przebiegiem (prezydium).

Nie zajmie Ci to dużo czasu, a tak przygotowane zdjęcia sprawią, że ogłoszenie wyróżni się na tle pozostałych i podniesie Twoje szanse na sprzedaż.


Gdzie szukać kupca?

Najprościej i najwygodniej będzie, jeśli zamieścisz ofertę w znanym serwisie z ogłoszeniami sprzedaży aut. Konkurencja jest wprawdzie spora, ale popularność samego portalu pozwoli Ci dotrzeć z ogłoszeniem do bardzo dużej grupy potencjalnych kupujących. Dobrą opcją jest też opublikowanie ogłoszenia w portalach społecznościowych – być może znajdziesz wtedy kupca w gronie znajomych. Jeśli te sposoby nie wydają Ci się wystarczające, zawsze możesz też skorzystać z pomocy pośrednika.


Sprzedaję auto. O jakich dokumentach muszę pamiętać?

Po znalezieniu nabywcy przygotuj dokumenty niezbędne do transakcji. W przypadku samochodu będą to:

  • dowód rejestracyjny,
  • karta pojazdu,
  • polisa OC.

Poza tym pamiętaj, by mieć pod ręką komplet kluczyków i przygotowaną umowę sprzedaży (jej wzór znajdziesz w Internecie). Koniecznie upewnij się, czy dokument zawiera niezbędne elementy, czyli:

  • Twoje dane,
  • miejsce na dane kupującego,
  • oznaczenie przedmiotu umowy,
  • cenę.

Do umowy warto również dodać zdanie o tym, że kupujący zna stan samochodu.


Czy muszę zgłosić gdzieś sprzedaż auta?

Samochód oddany, pieniądze na koncie. Teraz musisz zgłosić zbycie auta w wydziale komunikacji odpowiedniego urzędu. Masz na to 30 dni od sprzedaży. To jeden druk, a jeśli masz profil zaufany, możesz zrobić to przez Internet.


Auto ma już nowego właściciela. Co z moim OC i AC?

To już prawie wszystko, została tylko kwestia ubezpieczeń OC i AC. Nie zapomnij, żeby zgłosić ubezpieczycielowi sprzedaż auta w ciągu 14 dni. W zależności od firmy możesz zrobić to przez telefon, online, e-mailem lub tradycyjną pocztą. Jeżeli Twoja polisa jest opłacona, a nabywca ją wypowie, to za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC przysługuje Ci zwrot składki.

Jeżeli zapomnisz powiadomić o sprzedaży samochodu, możliwe, że trzeba będzie zapłacić kolejne raty za polisę do momentu, aż sprawę zgłosi nabywca.

Umowa ubezpieczenia AC nie przechodzi na nabywcę auta, ale ulega rozwiązaniu automatycznie z chwilą sprzedaży samochodu. W tym przypadku również przysługuje Ci zwrot składki – będzie on proporcjonalny do okresu niewykorzystanej ochrony.


Co będzie lepsze – sprzedaż samodzielna czy przez pośrednika?

Po przeczytaniu poprzednich fragmentów możesz mieć wrażenie, że sprzedaż samochodu to dość skomplikowana procedura. Jeśli tak jest, to może warto skorzystać z pomocy pośrednika?

Wiele firm pośredniczących w sprzedaży oferuje dwa rodzaje usług. Po pierwsze przyjęcie auta w komis. To Ty określasz cenę, za którą chcesz sprzedać auto, a firma wstawia samochód do swojego salonu, na plac bądź wystawia ogłoszenie. Wynagrodzeniem dla firmy może być albo stała kwota wypłacona po sprzedaży, albo procent od transakcji. To relatywnie tania opcja, choć nie masz gwarancji co do tego, jak szybko znajdzie się kupiec.

Po drugie sprzedaż auta pośrednikowi. To zdecydowanie droższe wyjście, ponieważ pośrednik prawdopodobnie zaoferuje Ci mało atrakcyjną cenę odkupu. Z drugiej strony, jeśli zależy Ci przede wszystkim na czasie, jest to zazwyczaj najszybsza opcja pozbycia się samochodu.

Które rozwiązanie jest najlepsze? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, jaki samochód chcesz sprzedać, w jakim stanie jest pojazd oraz na czym bardziej Ci zależy – na uzyskaniu wyższej kwoty czy szybszej sprzedaży.


A jeśli chcę sprzedać auto po wypadku?

Sprawa wygląda nieco inaczej, jeżeli chcesz sprzedać auto, które nie nadaje się już do jazdy (np. po wypadku). W takiej sytuacji oddaj samochód do kasacji i wyrejestruj go w wydziale komunikacji odpowiedniego urzędu. Wiele osób decyduje się skorzystać przy tym z pomocy ubezpieczyciela, który może samodzielnie zająć się całą procedurą.

Pamiętaj, że za niewykorzystany okres ochrony należy Ci się również zwrot składki za ubezpieczenie.

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady