Samochód

Usługa kalibracji w ramach ubezpieczenia szyb samochodowych – dlaczego warto?

Jazda z uszkodzoną szybą może mieć dotkliwe konsekwencje. Nie tylko ze względu bezpieczeństwa, ale również ryzyka mandatu lub zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Kalibracja szyb w zakresie ubezpieczenia szyb w Warcie

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego warto ubezpieczyć szyby w samochodzie
 • Co to jest kalibracja szyby
 • Na czym polega kalibracja szyby
 • Czy wymiana opłaca się bardziej niż naprawa

Wielu kierowców, w obawie przed wysokim kosztem naprawy lub całkowitej wymiany szyby, utratą zniżek z AC lub po prostu ignorując temat, jeździ z uszkodzonymi szybami. To bardzo niebezpieczne, ponieważ za sprawą naprężeń, do których dochodzi podczas prowadzenia auta uszkodzenie się powiększa, a wtedy kłopot staje się poważniejszy, bo uszkodzona szyba może nie tylko ograniczać widoczność, ale również całkowicie pęknąć w trakcie jazdy i doprowadzić do wypadku. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się dlaczego warto ubezpieczyć szyby w swoim aucie.
 

Dlaczego warto ubezpieczyć szyby w swoim aucie?

Jeśli boisz się, że utracisz wypracowane zniżki z AC lub masz samo OC, to zastanów się nad ubezpieczeniem szyb w swoich samochodzie (Warta Auto Szyby). Ubezpieczenie gwarantuje pokrycie kosztów naprawy lub wymiany szyby w razie jej umyślnego zbicia przez wandala, pęknięcia czy uszkodzenia przez kamień wyrzucony przez koła innego auta w czasie jazdy i innych zdarzeń losowych.

Wiedz, że koszt takiego ubezpieczenia jest znacznie niższy niż koszt nawet najtańszej naprawy. Dla przykładu - cena naprawy jednej szyby mieści się w przedziale od 160 do 280 zł, natomiast wymiana szyby na nową to wydatek rzędu kilkuset złotych, a jeśli do tego doliczyć koszt kalibracji (minimum 700 zł), wydatek staje się istotny.  A co ważne – mając ubezpieczenie Warta Auto Szyby, zapłacimy nie tylko za naprawę lub wymianę szyby ale także za kalibrację i nawet za strzeżony parking.


Sprawdź cenę ubezpieczenia szyb

Na jaką pomoc możesz liczyć?

 • Po zgłoszeniu szkody skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy dogodny warsztat i umówimy termin naprawy.
 • W razie szkody szybowej, uzyskujesz usługę wymiany szyby z ewentualną kalibracją albo naprawę szyby (jeżeli jest to technicznie możliwe), przez podmioty wyspecjalizowane w wymianach i naprawach szyb.
 • Zapewniamy szeroki dostęp do warsztatów szybowych.
 • W przypadku szkód szybowych, po wymianie szyby, nasi operatorzy dają certyfikaty, że wymiana szyby nie wynikała z innych uszkodzeń poza szybą.
 • Rozlicznie naprawy następuje między ubezpieczycielem, a wykonawcą usługi – Ty jako klient, nie ponosisz żadnych kosztów.
 • Jakość szyb jest tożsama z szybami stosowanymi w montażu pojazdów, ponieważ producenci samochodów stosują przy montażu pojazdów szyby, którymi operują nasi operatorzy szybowi. Różnić się może naklejka na szybie, zamiast nazwy marki pojazdu jest nazwa producenta szyby.
 • Zgłoszona szkoda nie obciąża historii szkodowej AC.

Jeśli chcesz dowiedzieć się kiedy lepiej naprawić niż całkowicie wymienić szybę w swoim aucie, przeczytaj nasz artykuł. „Uszkodzona szyba - w jakich sytuacjach lepiej naprawić niż wymienić?”.
 


Oblicz cenę OC/AC

Potrzeba kalibracji staje się powszechna

Z każdym rokiem przybywa wiele nowych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo na drodze. Od 6 lipca 2022 roku weszła w życie dyrektywa unijna, zgodnie z którą od tego dnia we wszystkich nowych modelach samochodów, które będą przystępować do procesu homologacyjnego muszą być montowane zaawansowane systemy poprawiające bezpieczeństwo ruchu: jak np. inteligentny asystent kontroli prędkości, ostrzeganie o senności i spadku poziomu uwagi kierowcy, wykrywanie obiektów przy cofaniu czy rejestrator danych na temat zdarzeń - tzw. czarna skrzynka, która rejestruje pracę wszystkich systemów bezpieczeństwa w pojeździe. Odłączenie tych urządzeń, będzie traktowane jak jazda samochodem bez homologacji, za co grozi grzywna.

Pamiętaj, że szyba czołowa odgrywa bardzo istotną rolę w wielu wymaganych rozwiązaniach poprawiających bezpieczeństwo. Przykładem są kamera i system pola widzenia kierowców LiDAR (Light Detecting and Ranging). Oznacza to, że po wymianie szyby konieczna będzie kalibracja tych urządzeń aby mogły sprawnie działać.
 

Czym jest kalibracja szyby?

To dodatkowy proces, który powinien zostać wykonany niezwłocznie pod wymianie szyby. Prawidłowo przeprowadzona przez montażystę, wymiana szyby czołowej i kalibracja w znaczącym stopniu przyczyniają się do zmniejszenia liczby wypadków i poprawy bezpieczeństwa na drogach.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady