Samochód

Zatarcie silnika – jakie są objawy i jak możesz tego uniknąć?

Zatarcie silnika jest jedną z najpoważniejszych awarii samochodu. Niestety, bardzo często dochodzi do niego z winy kierowcy. Koszty naprawy są ogromne, a w wielu przypadkach nie jest ona nawet możliwa.  

 

Mechanik naprawiający silnik

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak działa silnik w samochodzie
  • Co oznacza zatarcie silnika
  • Po czym rozpoznać zatarcie silnika
  • Jak możesz uniknąć zatarcia silnika

Zanim Twój silnik całkowicie przestanie działać, powinno pojawić się kilka wskaźników, które sygnalizują, że coś się dzieje. O tym jakie są objawy zatarcia silnika i jak można tego uniknąć, przeczytasz w naszym artykule.

 

Jak działa silnik samochodowy?

Od czasu wynalezienia silnika samochodowego pod koniec XIX w. po dziś, główna koncepcja i założenia jego działania są takie same. Tłok umieszczony w cylindrze wprawiany jest w ruch poprzez spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej, dzięki czemu napędza wał korbowy, który to za pośrednictwem skrzyni biegów przekazuje napęd na koła i finalnie wprawia samochód w ruch. Oczywiście, nowoczesne konstrukcje są znaczenie bardziej zaawansowane, efektywniejsze i wytrzymalsze, ale w podstawowym założeniu działają dokładnie tak samo.

Teoria brzmi dość prosto, ale żeby wszystko działało sprawnie, wiele części musi działać perfekcyjnie. Jednym z kluczowych elementów, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie silnika jest olej silnikowy. Odpowiada on przede wszystkim za smarowanie elementów ciernych, czyli wspomnianego wcześniej tłoka w cylindrze, a także za utrzymywanie odpowiedniej temperatury tych elementów. To właśnie jego brak może prowadzić do poważnych problemów z zatarciem silnika włącznie.

 

Jak rozpoznać zatarcie silnika?

Zatarcie silna to jedna z najpoważniejszych awarii, jakie mogą dotknąć jednostkę napędową, w związku z czym warto wiedzieć, jakie są pierwsze objawy mogące prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Zazwyczaj dochodzi do niego w wyniku przegrzania jednostki i fizycznego uszkodzenia cylindrów, tłoków, panewek czy wału korbowego. Zależnie od skali zniszczeń, niektóre przypadki da się jeszcze uratować, ale niestety zdarzają się i takie, w których silnik nadaje się wyłącznie do zezłomowania. Jakie więc mogą być zatem sygnały zatarcia silnika?

  • Nierówna praca, metaliczne odgłosy, turkot - sprawny silnik spalinowy powinien łatwo i bez problemu zapalać oraz gładko i równo pracować. Jeśli więc podczas rozruchu albo w trakcie jazdy zaczniesz słyszeć nowe dźwięki, powinny Cię one zaniepokoić. Szczególnie chodzi tu o wszelkie metaliczne odgłosy dobiegające spod maski, zarówno na postoju jak i podczas jazdy.
  • Rosnąca temperatura - drugim sygnałem wskazującym na poważne problemy z silnikiem jest rosnąca temperatura silnika (a dokładnie płynu chłodzącego, bo zazwyczaj to jego temperaturę mamy podaną na zestawie wskaźników). Jeśli auto regularnie się grzeje, to warto jak najszybciej znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy, bo konsekwencje zignorowania tego sygnału mogą mieć katastrofalne skutki dla Twojego auta i portfela.
  • Spadek mocy - trzeci sygnał sygnalizujący problemy z silnikiem to spadek mocy. Jeżeli Twoje auto nie przyspiesza jak zwykle – może to być wynik nieprawidłowej pracy silnika.

 

Sprawdź cenę OC

Zatarcie silnika - jak możesz tego uniknąć?

By uniknąć zatarcia silnika należy przede wszystkim o niego dbać. Co to oznacza w praktyce?

  • Sprawdzanie stanu oleju - przede wszystkim powinieneś regularnie kontrolować poziom oleju. Auta mają czujniki, które w przypadku wykrycia małej ilość płynu w układzie, pokazują kierowcy stosowny komunikat. W starszych autach warto raz na kilka tankowań sprawdzić poziom oleju za pomocą tzw. bagnetu. Jeśli tylko zauważysz, że stan jest poniżej oznaczenia MIN (skrót od minimum) powinieneś jak najszybciej uzupełnić ubytek.
  • Regularna wymiana oleju - Należy również pamiętać o tym, aby regularnie wymieniać w aucie olej wraz z filtrem oleju. Jak często? Na to pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim warto zajrzeć do instrukcji obsługi, w której znajdziemy zalecenia producenta co do interwałów wymiany oleju, zazwyczaj opisanych dwiema wartościami, czyli czasem i przebiegiem, np. wymiana co 2 lata albo 30 000 km. Jeśli jednak jeździsz autem mało, na krótkich dystansach, to warto podane interwały skrócić, ponieważ tak eksploatowany silnik ma cięższe warunki pracy w związku z czym ryzyko zatarcia jest większe.
  • Spokojny styl jazdy - każdy silnik samochodowy, szczególnie w zimie, należy oszczędzać. To oznacza, że zanim wejdziemy na wysokie obroty powinniśmy go rozgrzać. Dociskanie gazu na zimnym silniku może właśnie skutkować jego zatarciem.
  • Regularne przeglądy - dodatkowo regularne przeglądy auta pozwolą nam na bieżąco kontrolować stan naszego pojazdu i różnych podzespołów, co przełoży się na większą niezawodność auta i bezpieczeństwo podróży.

 

Dlatego jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatni raz zmieniałeś w aucie olej, to warto zrobić to jak najszybciej, by uniknąć zatarcia silnika.

Pamiętaj, że od 1 stycznia 2023 roku, planowane są zmiany dotyczące przeglądów technicznych, więcej o nadchodzących zmianach przeczytasz w naszym artykule „Jakie zmiany dotyczące badań technicznych czekają na kierowców od 1 stycznia 2023 roku?

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady