Samochód

Zmiany cen mandatów od 1 stycznia 2022r.

Od 1 stycznia nowego roku w prawie drogowym zaszło wiele zmian dla kierowców. Jedną z ważniejszych oraz najświeższych, bo wprowadzonej pod koniec grudnia 2021 r. jest zmiana dotycząca podwyższenia kar za łamanie praw drogowych. Najwyższa grzywna może wynieść nawet 30 tys. Zł. Stawki w porównaniu do ubiegłego roku znacznie się różnią. Co dla kierowców zmienia się wraz z nowym rokiem?

Widok deski rozdzielczej z prędkościomierzem

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany wchodzą w nowym roku
  • Jaki jest wzrost punktów karnych 
  • Zmiany w karach za brak OC

Kosztowne zmiany

Od 1 stycznia 2022 roku zaszły bardzo odczuwalne zmiany dla osób łamiących prawo. Koszt mandatu za wykroczenie może być nawet 10-kronie wyższy niż w ubiegłym roku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWIA) rozporządzenie, które zawiera taryfikator z karami za poszczególne wykroczenia drogowe, opublikowało 30 grudnia. Najwyższa grzywna, jaką może ukarać nas policja to od początku stycznia 5 tys. zł, zaś sąd może nałożyć nam aż 30 tys. zł grzywny.
 

Punkty karne - co się zmienia?

Dotychczas policja mogła ukarać kierowcę maksymalnie 10 punktami karnymi za jedno wykroczenie. Jednak od 17 września tego roku (zamiast od 1 stycznia z powodu opóźnień w dostosowaniu rządowych systemów informatycznych) ich liczba wzrasta do 15 punktów karnych - co oznacza, że już dwa zatrzymana mogą skutkować utratą prawa jazdy.


Sprawdź cenę OC/AC 

Ustawodawca opublikowali listę 12 wykroczeń, za które kierowca otrzymuje kare w postaci maksymalnej ilości punktów karnych.

Należą do nich między innymi takie wykroczenia jak:

  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym;
  • kierowanie pojazdem mechanicznym po użyciu alkoholu lub środkach odurzających;
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym;
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym;
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na pasy;
  • niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu;

Oprócz poszerzenia listy wykroczeń, ustawodawca podjął  decyzję, że punkty karne będą znikać z konta prowadzącego po dwóch latach liczonych od zapłacenia mandatu, a nie roku jak dotychczas. Zniesione zostały również szkolenia w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (WORD) redukujące liczbę punktów karnych.
 

Taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości

Przykładowe mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości wynoszą dziś:

 

Przekroczenie prędkości

Wysokość mandatu

 

do 10 km/h

50 zł

 

o 16-20 km/h

200 zł

 

o 21-25 km/h

300 zł

 

o 31-40 km/h

800/1600 zł

 

o 51-60 km/h

1500/3000 zł

 

o 71 km/h i więcej

2500/5000zł


Pełny taryfikator znajdziesz tutaj.
 

Taryfikator mandatów za wybrane wykroczenia

Od września tego roku, będą zaostrzone przepisy dla drogowych recydywistów. Kierowca, który będzie ukarany za złamanie przepisów z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od ostatniego wykroczenia to jego minimalna wysokość grzywny, wzrośnie dwukrotnie.
 

Przykładowe kary pieniężne za wybrane wykroczenia:

 

Rodzaj wykroczenia

Minimalna wysokość mandatu

 

Korzystanie podczas jazdy z telefonu, które wymaga trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem

500 zł

 

Wyprzedzanie na zakazie.

1000 zł

 

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu

1500 zł

 

Jazda pojazdem mechanicznym bez posiadania uprawnień

1500 zł

 

Spowodowanie kolizji, w której narusza się czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia innej osoby

1500 zł


Pełną listę znajdziesz  tutaj. 
 

Co to oznacza dla pieszych?

Wraz z zaostrzeniem kar dla kierowców za niebezpieczne incydenty na pasach zwiększa się ochrona pieszego. Celem drastycznych podwyżek kar jest zmniejszenie wypadków, w których mogą ucierpieć osoby idące pieszo. Jak podaje minister infrastruktury Andrzej Adamczyk - W ciągu ostatnich 12 miesięcy doszło do 22613 wypadków drogowych, w których zginęło 2212 osób, a 26199 osób zostało rannych.

Od 2022r. za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach zapłacimy 1,5 tys. zł. Taki sam mandat grozi kierującemu pojazdem, który skręcając w drogę poprzeczną, nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię. Taką kwotę zapłaci również kierujący, który wyprzedzi inny pojazd na przejściu dla pieszych albo ominie pojazd, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – to jedne z wykroczeń, które zostały zmienione i mają pomóc w zmniejszeniu wypadków.

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest to, że bliscy osoby, która została potrącona na pasach i odniosła duże obrażenia lub śmierć przez pijanego, lub odurzonego kierowcę czy osoby, która złamała prawo będzie mogła łatwiej dochodzić świadczeń rentowych i alimentacyjnych.


Oblicz składkę Twojego ubezpieczenia

Kara za brak OC w 2022 – co się zmienia?

W 2022 roku weszły w życie przepisy podwyższające  kwoty opłat za niespełnienie obowiązku zawarcia umowy OC: posiadacze pojazdów zapłacą więcej niż w zeszłym roku. Dlatego jeśli kupiłeś samochód i chcesz uniknąć kary to nie zapomnij kupić ubezpieczenia OC. W przypadku samochodu używanego możesz korzystać z polisy OC zawartej przez poprzedniego właściciela. Koniecznie sprawdź do kiedy jest ważna.

Wzrost opłat jest konsekwencją podwyżki płacy minimalnej, od której uzależniona jest wysokość kary. W 2022 roku została ona zwiększona o 210 zł i wynosi 3 010 zł brutto. W ubiegłym roku kara za brak OC wynosiła do 5600 zł, a dla właścicieli ciężarówek aż 8400 zł. W tym roku kwoty wynoszą:
 

 

Samochód osobowy

Samochód ciężarowy, ciągnik samochodowy, autobus

Motocykl

1-3 dni

1 200 zł

1 810 zł

200 zł

4-14 dni

3 010 zł

4 520 zł

500 zł

Powyżej 14 dni

6 020 zł

9 030 zł

1 000 zł


Informacje o sposobie obliczania kary oraz warunkach jej nakładania znajdują się w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Więcej o tym jak możesz uniknąć karty za brak aktualnego OC, przeczytasz w naszym artykule.

 


Sprawdź cenę OC

Mimo decyzji o zwiększeniu punktów karnych za wykroczenie, ich limit dla kierowców posiadających prawo jazdy ponad rok, nie zmienił się i nadal wynosi 24 pkt.

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady