Ile wynosi kara za brak OC w 2021 roku?

W 2021 roku kara za brak ciągłości OC przy opóźnieniu do 3 dni wynosi kolejno 1 120 zł,
1 680 zł oraz 190 zł dla samochodów osobowych, samochodów ciężarowych i motocykli. Sprawdź poniżej, ile zapłacisz w przypadku dłuższego okresu braku OC.

 

Samochód osobowy

Samochód ciężarowy, ciągnik samochodowy, autobus

Motocykl

1-3 dni

1 120 zł

1 680 zł

190 zł

4-14 dni

2 800 zł

4 200 zł

470 zł

powyżej 14 dni

5 600 zł

8 400 zł

930 zł

 

W ubiegłym roku kara za brak OC powyżej 14 dni wynosiła 5 200 zł w przypadku samochodów osobowych i 7 800 zł dla właścicieli pojazdów ciężarowych, autobusów lub ciągników. Motocykliści z kolei musieli liczyć się z dodatkowym wydatkiem sięgającym 870 zł. Skąd wzrost cen? Jest on konsekwencją wzrostu płacy minimalnej, od której uzależniona jest wysokość kary. W 2021 roku została ona zwiększona o 200 zł i wynosi 2 800 zł brutto. Zmiana ta pociągnęła za sobą wysokości opłaty za brak ważnej polisy.

 

Informacje o sposobie obliczania kary oraz warunkach jej nakładania znajdują się w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

 

Jak uniknąć kary za brak OC?

Wiesz już, jaka kara za brak OC może spotkać właściciela pojazdu. To jednak nie jedyna ważna informacja dotycząca obowiązkowego ubezpieczenia OC. Prócz wysokości kar za jego brak, warto znać także sposoby ich uniknięcia. Jak uchronić się przed karą za brak OC?

 

Przede wszystkim zawsze należy mieć ważną polisę OC, aby móc podróżować  bezpiecznie i z dużym komfortem psychicznym. Jej brak może powodować stres związany z otrzymaniem mandatu, a także brakiem wsparcia ubezpieczyciela w momencie kolizji czy wypadku.

 

Jak uniknąć przerwy w OC?

  1. Mając ubezpieczenie OC, kontroluj jego ważność. Gdy termin ubezpieczenia będzie dobiegał końca, skontaktuj się z ubezpieczycielem i przedłuż polisę. Jeśli chcesz zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, wykup OC w innej firmie. Pamiętaj jednak, aby obecną polisę wypowiedzieć. Pozwoli to na uniknięcie tzw. podwójnego ubezpieczenia, czyli sytuacji, w której będziesz właścicielem dwóch ubezpieczeń jednocześnie i za oba będziesz musiał zapłacić.
     
  2. Jeżeli niedawno nabyłeś samochód, pamiętaj, że  ubezpieczenie które razem z nim otrzymałeś jest zwykle ważne jeszcze przez kilka miesięcy. Sprawdź okres obowiązywania polisy i zadbaj o nową, najpóźniej w momencie jej wygaśnięcia, bo nie podlega ona automatycznemu wznowieniu na kolejny okres..

 

Brak ciągłości OC — co zrobić?

Brak ubezpieczenia OC w 2021 roku grozi wysoką karą finansową. Co powinieneś zrobić, jeśli dostrzeżesz brak ciągłości polisy OC? Natychmiast zadbaj o nową polisę, dzięki czemu wysokość kary nie będzie się zwiększać.

 

Jeśli jednak wcześniej nie zorientujesz się, że polisa wygasła i otrzymasz  karę - opłać ją, a następnie wykup polisę i regularnie kontroluj jej ważność.

 

Wypadek samochodowy bez ważnego OC — jakie grożą konsekwencje w 2021 roku?

Brak OC powoduje nie tylko konsekwencje w postaci kary. Jeśli spowodujesz wypadek samochodowy bez ważnego OC, musisz liczyć się z innymi przykrymi skutkami zapominalstwa. Przede wszystkim bądź świadomy, że wszelkie koszty związane z wypadkiem poniesiesz samodzielnie, bez pomocy ubezpieczyciela. 

 

Weź pod uwagę, że koszty związane ze szkodami sięgają często nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.