Turystyczne

Dlaczego warto ubezpieczyć swoje dziecko na wakacyjny wyjazd?

Sezon na kolonie, zielone szkoły czy wakacyjne wycieczki, zbliża się dużymi krokami. Letnie obozy z całą pewnością są wspaniałym i ekscytującym przeżyciem, jednak nie można zapomnieć  o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i niezależnie od tego czy dzieci będą pod czujnym okiem opiekunów, warto odpowiednio się przygotować. 

Chłopiec jadący rowerem na wycieczce szkolnej ubezpieczonej w Warcie

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak przygotować swoje dziecko na wyjazd w Polsce i za granicą
 • Co powinno zawierać ubezpieczenie dla dziecka na czas podróży
 • Dlaczego oprócz karty EKUZ warto nabyć polisę turystyczną

Po tygodniach spędzonych w szkolnych ławkach i przy książkach dzieci z utęsknieniem czekają na zbliżające się wakacje. Część rodziców wyjedzie na wspólny rodzinny odpoczynek razem z dziećmi, a inni wyślą swoje dzieci na różne obozy organizowane zarówno w Polsce jak i za granicą. Nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu swojego dziecka, zwłaszcza jeśli chcesz mu zapewnić maksymalną ochronę. Polisa ubezpieczeniowa na wakacje może okazać się bardzo pomocna w niespodziewanych sytuacjach, a Ty będziesz spokojniejszy, że Twoja pociecha ma odpowiednią ochronę. Jak możesz przygotować się na wyjazd Twojego dziecka na letni wyjazd, przeczytasz w tym artykule.


Ubezpieczenie turystyczne dla Twojego dziecka

Przygotuj się na wyjazd wspólnie ze swoim dzieckiem

Wybierając się na wakacje, czy to w Polsce, czy za granicę, warto się odpowiednio przygotować. Zasadę tę łatwo wpajać swoim pociechom – wspólnie pakując walizki czy planując atrakcje na miejscu. Niezależnie od kierunku podróży najważniejsze jest przygotowanie dokumentów – paszportu czy dowodu osobistego, książeczki szczepień (czy paszportu covidowego), a w przypadku wyjazdu na obóz lub kolonię, legitymacji szkolnej czy książeczki zdrowia dziecka. Na co jeszcze warto zwracać uwagę dziecka przed wyjazdem na obóz czy kolonie?

 1. Na początku porozmawiaj ze swoim dzieckiem – dla niektórych dzieci może być to pierwszy raz poza domem na tak długi okres czasu. Może pojawić się niepokój związany z przebywaniem z innymi dziećmi w obcym miejscu. Dlatego ważne jest wytłumaczenie dziecku, że tęsknota za domem to normalne uczucie, z którym borykają się nawet bardziej doświadczeni obozowicze.
 2. Stosowanie się do zasad – podczas wszelkiego rodzaju wyjazdów, bardzo ważne jest stosowanie się do poleceń wychowawców / opiekunów oraz przyjętych zasad stosowanych w miejscu, w którym odbywa się kolonia. To podstawa bezpieczeństwa całej grupy.
 3. Zachowanie w miejscach publicznych – odpowiednie zachowanie np. w lesie na rowerze czy podczas zwiedzania okolicy i poruszanie się tylko po wyznaczonych trasach, stosowanie odpowiedniego sprzętu w tym np. kasku, niewchodzenie do  zbiorników wodnych  czy na tereny, na których obowiązuje zakaz wstępu.
 4. Stały kontakt – dziecko zawsze powinno znać lub mieć przy sobie kontakt do rodzica czy opiekuna, na wszelki wypadek, gdyby się zgubiło.
   

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie turystyczne dla dziecka

Ucząc dziecko odpowiedzialnego podróżowania, dobrym nawykiem do wypracowania jest zakup ubezpieczenia przed każdym wyjazdem. Dzięki temu dodatkowo zadbasz o bezpieczeństwo finansowe w razie różnych sytuacji losowych, które mogą się przydarzyć w trakcie każdego wyjazdu (np. nieszczęśliwy wypadek czy wyrządzona nieumyślnie szkoda). Wybierając ubezpieczenie przede wszystkim, powinieneś wziąć pod uwagę, gdzie organizowane są wakacje – w Polsce czy za granicą, a także to czy celem wyjazdu będzie uprawianie sportów amatorskich czy sportów wysokiego ryzyka.  

W razie niespodziewanego wypadku na obozie czy wycieczce na terenie Polski, warto posiadać ubezpieczenie turystyczne, które między innymi zapewnia wsparcie finansowe w przypadku urazów np. złamania lub stłuczenia, ale również udaru mózgu czy zawału serca.

Co jeszcze powinno zawierać odpowiednie ubezpieczenie dla dziecka na czas podróży?

 • OC w życiu prywatnym w razie wyrządzenia  szkody innej osobie lub np. w pokoju hotelowym czy podczas zwiedzania,
 • ubezpieczenie bagażu podróżnego, w tym sprzętu sportowego (np. roweru, kasku, deski), telefonu komórkowego, tabletu czy aparatu fotograficznego, jeśli zostaną uszkodzone lub zniszczone w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
 • wysokie sumy ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków
   


Ubezpieczenie podróżne na wycieczkę dla Twojego dziecka

Jeśli jednak, zdecydujesz się wysłać dziecko na wakacje za granicą, to dobre ubezpieczenie podróżne, powinno dodatkowo gwarantować:

 • Pomoc w razie nagłego zachorowania, w tym również na COVID-19 (koszty testu, a także izolatorium)
 • Pokrycie kosztów poszukiwania i ratownictwa w górach, na lądzie i na wodzie,
 • Pomoc konsultantów w języku Polskim, niezależnie od miejsca pobytu,
 • Ochronę podczas amatorskiego uprawiania większości sportów, np.: kitesurfingu, windsurfingu, nurkowania czy jazdy na skuterach wodnych.
   


Ubezpieczenie dla Twojego dziecka na wyjazd za granicę

Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

Wyrobienie karty EKUZ jest dobrym rozwiązaniem, dla każdego kto wybiera się za granicę w obrębie państw członkowskich Unii Europejskiej oraz w państwach EFTA.  Warto jednak zwrócić uwagę na to, że systemy opieki zdrowotnej w poszczególnych krajach bardzo się różnią. W niektórych krajach, to pacjenci ponoszą koszty niektórych świadczeń i wraz z wypisem ze szpitala mogą otrzymać rachunek za pobyt, ponieważ obowiązuje ich odpłatność za udzielone świadczenia medyczne w takim samym zakresie, w jakim pokrywają je obywatele danego kraju. Dlatego dla swojego spokoju, zabezpiecz dziecko wykupując ubezpieczenie turystyczne. To ważne, bo w razie potrzeby, otrzyma ono pomoc w placówkach państwowych i  prywatnych, co więcej może pokryć 100% kosztów leczenia a także te koszty, których nie refunduje EKUZ, a które są dodatkowo płatne.

Więcej o tym jakie są różnice pomiędzy Europejska Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, a ubezpieczeniem podróżnym w Warcie, przeczytasz w tym artykule.
 

Ile kosztuje ubezpieczenie dziecka na wyjazd?

Taka polisa nie jest droga. Przykładowo za ubezpieczenie na tygodniowy wyjazd w Stegnie dla swojego dziecka, zapłacisz w granicach 30 zł - za najbardziej polecany wariant. Jeśli wyjazd jest organizowany za granicą np. w Słowenii to za polisę turystyczną za 7-dniowy wyjazd zapłacisz w granicach 65 zł.

Wybraną polisę można zakupić online lub u jednego z naszych Agentów, a całość zajmie Ci nie więcej niż 5 minut.

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecany porady

Zobacz wszystkie porady