Dlaczego warto odkładać na polisie na życie?

Jeśli umrzesz, osoby wskazane przez Ciebie w polisie jako uprawnione do świadczenia dostaną pieniądze bezpośrednio od ubezpieczyciela – bez postępowania spadkowego i wizyt w sądach.

Gdy ubezpieczyciel dostanie powiadomienie o zdarzeniu, to zgodnie z przepisami ma na wypłatę 30 dni. W przypadku postępowania spadkowego nie da się określić, jak długo potrwa cała procedura.

Czym wypłata z polisy różni się od zwykłego spadku?

Do spadku mogą zgłaszać roszczenia również osoby, którym nie chcesz przekazywać żadnych pieniędzy. Jeśli zgromadzisz oszczędności na polisie, dostaną je tylko osoby w niej wskazane.

Poza tym świadczenie ubezpieczeniowe z tytułu śmierci nie jest objęte podatkiem od spadków i darowizn, a taki podatek może być spory, szczególnie jeśli chcesz przekazać coś osobom, które nie są Twoją najbliższą rodziną (czyli nie należą do I grupy spadkobierców).

Wysokość podatku od spadków i darowizn wynosi:

  • od 7 do 12% w przypadku II grupy spadkobierców, czyli dalszej rodziny,
  • od 12 do 20% w przypadku III grupy spadkobierców, czyli osób niespokrewnionych.

Gdy odkładasz pieniądze np. w banku, a nie na polisie, właśnie o tyle mniej dostaną Twoi spadkobiercy.

Pamiętaj, że wypłata z ubezpieczenia zwolniona jest także z podatku od dochodów kapitałowych. Jeśli bezpośrednio inwestujesz w akcje czy fundusze inwestycyjne i nie masz polisy na życie, to w razie Twojej śmierci osoby dziedziczące zapłacą podatek od całej wypłacanej kwoty, a nie tylko od zysku