
Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest ABS w samochodzie i do czego służy?
- Kontrolka ABS – co oznacza jej zapalenie?
- Uszkodzony czujnik ABS – objawy i sposoby diagnozowania
- Kiedy należy udać się do warsztatu?
- Jak zadbać o bezpieczeństwo jazdy samochodem?
Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych systemów bezpieczeństwa w pojeździe. Jego prawidłowe działanie może zdecydować o tym, czy uda się uniknąć kolizji lub wypadku. Szczególne znaczenie ma w tym kontekście system ABS w samochodzie, który zapobiega blokowaniu się kół podczas gwałtownego hamowania. Kiedy więc na desce rozdzielczej pojawia się lampka ABS, warto natychmiast zareagować.
Przeczytaj: Droga hamowania – od czego zależy?
Co to jest ABS w samochodzie i do czego służy?
System ABS w samochodzie (z ang. Anti-lock Braking System) to jeden z kluczowych elementów współczesnych układów bezpieczeństwa czynnego. Do czego służy ABS w samochodzie? Jego głównym zadaniem jest zapobieganie blokowaniu kół podczas hamowania, co pozwala zachować sterowność i kontrolę nad pojazdem.
A konkretnie jak działa ABS w samochodzie? System monitoruje prędkość obrotową każdego z kół za pomocą czujników ABS. Gdy wykryje, że któreś z nich zaczyna się blokować, błyskawicznie reguluje ciśnienie w układzie hamulcowym, przywracając przyczepność. Dzięki temu kierowca może bezpiecznie zahamować nawet na śliskiej nawierzchni.
Przeczytaj: Jak korzystać z systemu ABS (Systemu Zapobiegania Blokowaniu Kół) w samochodzie?
Kontrolka ABS – co oznacza jej zapalenie?
Wielu kierowców zastanawia się, co zrobić, gdy w samochodzie świeci się kontrolka ABS. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że jest to sygnał wykrycia nieprawidłowości przez system. W większości przypadków oznacza to brak funkcji antyblokującej, chociaż podstawowe hamowanie nadal działa.
Jeśli kontrolka ABS zapala się i gaśnie, problem może być chwilowy – np. spowodowany zabrudzeniem czujnika. Jednak gdy kontrolka ABS ciągle świeci, wskazuje to na stałą awarię ABS, którą należy jak najszybciej zdiagnozować. Niepokojąca powinna być także sytuacja, gdy mimo naprawy – np. po wymianie czujnika ABS – kontrolka dalej świeci. Może to świadczyć o konieczności skasowania błędów lub o innych problemach w układzie.
Uszkodzony czujnik ABS – objawy i sposoby diagnozowania
Najczęstszą przyczyną pojawienia się świecącej kontrolki na desce rozdzielczej jest awaria czujnika ABS. Warto przy tym pamiętać, że uszkodzenie czujnika to nie tylko sygnał świetlny, ale przede wszystkim odczuwalne pogorszenie działania układu hamulcowego, brak charakterystycznego pulsowania pedału hamulca oraz pogorszenie pracy innych systemów, np. ESP.
Przeczytaj: Jak powstał system ESP?
Do diagnostyki najczęściej stosuje się komputer serwisowy, który umożliwia odczyt błędów i dokładne zlokalizowanie źródła usterki. W niektórych przypadkach wystarczy dokładnie oczyścić lub prawidłowo zamocować czujnik ABS, ale często konieczna jest jego wymiana. Niestety, czasem nawet po jej przeprowadzeniu kontrolka ABS dalej świeci, co może wskazywać na potrzebę wykonania resetu błędów lub występowanie innej awarii ABS.
Kiedy należy udać się do warsztatu?
Każdy przypadek, w którym lampka ABS nie gaśnie po uruchomieniu silnika lub zapala się podczas jazdy, powinien być skonsultowany z mechanikiem. Zwlekanie z naprawą może prowadzić do pogorszenia bezpieczeństwa i wydłużenia drogi hamowania, szczególnie na mokrej lub śliskiej nawierzchni.
W sytuacjach, gdy kontrolka ABS zapala się i gaśnie, warto zlecić sprawdzenie przewodów, złączy i stanu czujników ABS. Gdy zaś kontrolka ABS ciągle świeci, najlepiej jak najszybciej przeprowadzić pełną diagnostykę.
Jak zadbać o bezpieczeństwo jazdy samochodem?
Stan techniczny układu ABS w samochodzie – bezpośrednio wpływającego na bezpieczeństwo jazdy – powinien być regularnie kontrolowany. Szczególnie w okresie zimowym, kiedy zwiększa się ryzyko poślizgu, niesprawny system ABS może przesądzić o wyniku nagłego manewru.
Warto pamiętać, że dobrze dobrane ubezpieczenie samochodu to nie tylko obowiązkowe OC, ale również dodatkowe ubezpieczenie AC, które przyda się w przypadku uszkodzenia własnego pojazdu, i Assistance niezbędne w razie wypadku lub awarii na drodze. Do sprawdzania wysokości składki oraz innych opcji ubezpieczeń samochodu, kierowcy i pasażerów pomocny będzie kalkulator OC.
Przeczytaj: Pomoc w ramach assistance samochodowego
Świecąca kontrolka ABS to sygnał ostrzegawczy, którego nie wolno lekceważyć. Może wskazywać na uszkodzony czujnik ABS, problemy z instalacją lub poważną awarię ABS, uniemożliwiającą prawidłowe działanie układu. Ignorowanie problemu zagraża bezpieczeństwu wszystkich uczestników ruchu. Regularna kontrola techniczna, szybka reakcja na lampkę ABS, świadomość objawów uszkodzonego ABS oraz odpowiednia ochrona ubezpieczeniowa to podstawy bezpiecznej i odpowiedzialnej eksploatacji pojazdu.
Kup ubezpieczenie samochodu