Samochód

Jak prawidłowo używać świateł w deszczu i obfitym opadzie śniegu w samochodzie?

Jazda w deszczu i przy obfitych opadach śniegu wymaga koncentracji, odpowiedniej techniki prowadzenia auta, a także właściwego oświetlenia. Dobra widoczność ma kluczowe znaczenie dla przewidywania sytuacji na drodze oraz szybkości reakcji na niebezpieczne zdarzenia.

Samochód w deszczu

Jak prowadzić samochód przy obfitych opadach deszczu i śniegu?

Polskie przepisy nie dają gotowej instrukcji prowadzenia pojazdu w trudnych warunkach atmosferycznych. Można znaleźć jedynie dobrze znane ogólniki dotyczące dostosowania prędkości do widoczności i aktualnej pogody. Przy obfitych opadach deszczu lub śniegu powinieneś zatem zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim w zakresie prędkości jazdy. Niestety brak jest jasnych wytycznych, jaką prędkość można uznać za bezpieczną w określonych warunkach. Pozostawianie decyzji w gestii kierowcy często kończy się kolizją lub wypadkiem.

Dobrym przykładem praktycznego rozwiązania tego problemu są Niemcy. Wprowadzili oni zasadę 50=50. Jest ona bardzo prosta i dotyczy dopuszczalnej prędkości w warunkach niedostatecznej przejrzystości powietrza. Jeśli widoczność na drodze z powodu obfitych opadów deszczu lub śniegu spadnie poniżej 50 metrów, to kierowca ma obowiązek zredukować prędkość do 50 km/h. Reguła ta obejmuje wszystkie rodzaje dróg poza tymi, gdzie domyślnie obowiązuje ograniczenie prędkości poniżej 50 km/h.

Zapewne od razu zadajesz sobie pytanie, jak określić poziom spadku widoczności? Kiedy będzie ona niższa niż 50 metrów? W tym celu warto posiłkować się słupkami ustawionymi na poboczu drogi. Jeśli w czasie jazdy nie widzisz kolejnego słupka, to oznacza wyraźne pogorszenie widoczności i powinno skłonić Cię do zmniejszenia prędkości. Oprócz zdjęcia nogi z gazu powinieneś także włączyć odpowiednie oświetlenie samochodu.

 

Jakich świateł używać podczas jazdy w deszczu i śniegu?

W czasie jazdy przy obfitych opadach deszczu i śniegu możesz korzystać z następujących rodzajów oświetlenia:

 • Światła mijania

Używanie świateł mijania jest obowiązkowe przez całą dobę. Ich zadaniem jest doświetlanie odcinka drogi o długości co najmniej 40 metrów przed pojazdem. Światła mijania znajdują się wewnątrz przednich reflektorów i emitują białą barwę. Są ustawione asymetrycznie, aby bardziej doświetlać pobocze i nie oślepiać kierowców nadjeżdżających z przeciwnego kierunku. Ich symbol na desce rozdzielczej to zielony reflektor z promieniami pochylonymi w dół.
 

 • Światło przeciwmgielne tylne

Stanowi obowiązkowy element wyposażenia każdego samochodu. Emituje barwę czerwoną. Jego umiejscowienie jest ściśle określone przepisami. Światło przeciwmgłowe tylne powinno znajdować się przynajmniej 10 cm od światła STOP oraz w przedziale 25-100 cm od powierzchni drogi. Ten rodzaj oświetlenia symbolizuje ikona żółtego reflektora z przekreślonymi promieniami. Światło przeciwmgielne tylne powinieneś włączyć w warunkach przejrzystości powietrza ograniczonej do 50 metrów. Jeśli warunki na drodze ulegną poprawie, należy wyłączyć światło przeciwmgielne.

 

 • Światła przeciwmgielne przednie

Montowane opcjonalnie i mają barwę białą lub żółtą. Są umiejscowione na niewielkiej wysokości, aby optymalnie oświetlać drogę przed kierowcą i nie oślepiać innych kierujących. Na desce rozdzielczej oznaczone są symbolem zielonego reflektora z przekreślonymi promieniami. Światła przeciwmgielne przednie można włączyć w warunkach ograniczonej widoczności spowodowanej przez mgłę lub obfite opady deszczu i śniegu. Dopuszczalne jest także używanie ich na drogach oznaczonych znakami A-3 (niebezpieczne zakręty - pierwszy w prawo) i A-4 (niebezpieczne zakręty - pierwszy w lewo).
 

Jakich świateł nie używać podczas jazdy w deszczu i śniegu?

Podczas intensywnych opadów deszczu lub śniegu nie powinieneś używać poniższych świateł:

 • Światła do jazdy dziennej

Można ich używać tylko w warunkach dobrej widoczności. Ten rodzaj oświetlenia ma kilkukrotnie niższą moc od świateł mijania. Dlatego zastępuje je podczas jazdy w ciągu dnia. Na desce rozdzielczej światła do jazdy dziennej są oznaczone symbolem reflektora, z którego wydostają się różnej wielkości kropki. Oświetlenie ma barwę białą i jest umieszczone z przodu pojazdu.

 

 • Światła drogowe

Przeważnie są montowane razem ze światłami mijania. Na desce rozdzielczej oznaczone symbolem reflektora z prostymi kreskami. Światła drogowe mają barwę białą, a ich zadaniem jest oświetlenie drogi na długim dystansie. Są ustawione symetrycznie, więc oświetlają obie strony jezdni w taki sam sposób. Światła długie możesz włączyć od zmierzchu do świtu oraz na nieoświetlonych drogach.
 

Używanie świateł drogowych podczas intensywnych opadów deszczu lub śniegu jest zupełnie nieuzasadnione. Snop intensywnego światła w takich warunkach ulega mocnemu rozproszeniu. W efekcie, zamiast oświetlać drogę tworzy ścianę światła i poświatę, która jeszcze bardziej pogarsza widoczność.  To najlepszy przykład, że większa intensywność świecenia wcale nie musi być receptą na spadającą widoczność. Często działa wręcz odwrotnie.
 

Czy światła automatyczne sprawdzają się podczas opadów deszczu i śniegu?

Jeśli jesteś właścicielem nowszego auta, to Twój model może być wyposażony w automatyczny włącznik świateł. Ten system to duże udogodnienie w pewnych warunkach. Układ zmienia natężenie oświetlenia w zależności od widoczności na drodze. Po zapadnięciu zmierzchu automatycznie włącza światła drogowe (długie), aby zapewnić najlepszą widoczność.

Niestety takie rozwiązanie ma także słabsze strony. Czujnik zmierzchu wykrywa jedynie nocne warunki. Jednocześnie ma problem z rozpoznaniem gorszej widoczności spowodowanej przez mgłę lub intensywne opady deszczu czy śniegu. W warunkach dziennych system, niezależnie od pogody, stosuje wyłącznie światła do jazdy dziennej. Zatem jeśli pogoda ulegnie pogorszeniu, to kierowca samodzielnie musi włączyć światła mijania.

 

Jakie kary za używanie nieodpowiednich świateł w deszczu i śniegu?

Taryfikator mandatów przewiduje określone kary za nieprawidłowe używanie świateł. Sprawdź, ile może Cię kosztować jazda z niewłaściwym oświetleniem:

 • jazda w ciągu dnia bez włączonych świateł przy opadach śniegu – mandat 100 zł i 2 punkty karne,
 • nieprawidłowe używanie świateł drogowych – mandat 200 zł i 4 punkty karne,
 • nieprawidłowe używanie świateł przeciwmgielnych – mandat 100 zł i 2 punkty karne,
 • używanie świateł przeciwmgielnych przy dobrej widoczności – mandat 100 zł i 2 punkty karne,
 • brak wymaganego oświetlenia pojazdu w czasie zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności – mandat 150-300 zł i 3 punkty karne.

Pamiętaj, że w przypadku powtórnego popełnienia tego samego wykroczenia kara pieniężna jest podwajana.
 

Jak bezpiecznie jeździć w deszczu i obfitym śniegu?

Prawidłowe oświetlenie samochodu to tylko jeden z elementów, który zapewnia bezpieczeństwo podczas podróżowania w trudnych warunkach pogodowych. Przed wyruszeniem w drogę powinieneś także zwrócić uwagę na następujące elementy:

 • Stan wycieraczek

Nieprawidłowe działanie wycieraczek zmniejsza efektywność usuwania wody i zabrudzeń z powierzchni szyby. To wpływa na pogorszenie widoczności w czasie jazdy i może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. W osobnym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, kiedy wymieniać wycieraczki samochodowe?
 

 • Stan reflektorów

Jesień i zima to najbardziej pochmurne pory roku. W takich warunkach zwróć szczególną uwagę na prawidłowe działanie wszystkich świateł oraz czystość kloszów reflektorów. Sprawdź także ustawienie świateł, aby nie oślepiać innych kierowców.
 

 • Ciśnienie w oponach

Sprawne ogumienie zapewnia optymalną przyczepność i prawidłowe reakcje pojazdu w czasie wykonywania manewrów na drodze. Przed  każdym dłuższym wyjazdem powinieneś zweryfikować ciśnienie w oponach oraz sprawdzić ich stan pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Nie zapomnij także dostosować ogumienia do panujących warunków. Więcej o tym piszemy w artykule, w którym porównujemy opony letnie vs opony zimowe. (link do artykułu)

 

 • Działanie klimatyzacji i nawiewu

Parujące szyby znacznie ograniczają widoczność na drodze. Ten problem pojawia się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Przyczyną jest często nieprawidłowe działanie nawiewów. Dlatego powinieneś regularnie serwisować klimatyzację w aucie. To zapewni skuteczne odprowadzanie wilgoci i pomoże ograniczyć efekt parowania szyb.
 

Podczas jazdy w deszczu i przy obfitych opadach śniegu warto przestrzegać kilku ważnych zasad:

 • unikaj jazdy przy krawędzi drogi,
 • zachowaj bezpieczny odstęp od innych pojazdów,
 • zatrzymaj się, jeśli widoczność niebezpiecznie spadnie,
 • dostosuj prędkość do warunków drogowych,
 • wyprzedzaj tylko w razie konieczności,
 • nie używaj tempomatu.

Więcej praktycznych wskazówek dotyczących prowadzenia samochodu w trudnych warunkach zimowych znajdziesz tutaj. 

Nagłe opady deszczu lub śniegu mogą niespodziewanie pojawić się na trasie. Powinieneś być na to przygotowany. Dobre oświetlenie drogi przed pojazdem zapewni optymalną widoczność i pozwoli w porę reagować na niebezpieczne sytuacje. To może uchronić Cię przed kolizją lub wypadkiem, o które nietrudno przy padającym deszczu czy śniegu.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady