Samochód

Jak prawidłowo używać świateł w czasie burzy w samochodzie?

Gwałtowne zjawiska pogodowe charakteryzują się dużą nieprzewidywalnością. Burza może Cię „złapać” w najmniej oczekiwanym momencie. Również podczas podróży samochodem. Warto wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji, aby bezpiecznie dotrzeć do celu.

Burza na drodze

Jakich zasad przestrzegać podczas jazdy w czasie burzy?

Jeżeli na trasie Twojej podróży rozpęta się burza, to w pierwszej kolejności powinieneś zadbać o bezpieczeństwo własne i pozostałych pasażerów. Możesz to zrobić, stosując się do kilku ważnych zasad:

  • Zjedź z drogi poza pobocze

W czasie burzy najlepiej zrobić przerwę w podróży i zjechać na parking lub stację paliw. Takie zjawiska pogodowe mają najczęściej charakter przejściowy. Warto wykorzystać ten czas na odpoczynek w bezpiecznym miejscu. Jeśli burza zaskoczy Cię w miejscu znajdującym się daleko od parkingów, to postaraj się zjechać z drogi. Najlepiej poza pobocze, aby uniknąć ryzyka najechania przez inny samochód.

 

  • Nie zatrzymuj się w zagłębieniach terenu

Jeśli zdecydujesz się zjechać z trasy, to zatrzymaj pojazd na utwardzonym gruncie. Zadbaj także, aby samochód nie stał w zagłębieniu terenu. W przeciwnym razie możesz mieć poważne problemy z wyjechaniem po zakończeniu burzy. Dodatkowo przy intensywnej burzy takie zagłębienie szybko wypełnia się wodą, co może grozić podtopieniem pojazdu.
 

  • Nie parkuj pod drzewami

Podczas burzy staraj się zatrzymać samochód z dala od drzew. Jeśli nie ma takiej możliwości, to wybieraj miejsca porośnięte relatywnie cienkimi konarami. W trakcie burzy drzewo może zostać powalone przez wiatr i przygnieść Twój samochód. To stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia.

 

  • Nie wysiadaj z samochodu

Karoseria auta spełnia funkcję tzw. klatki Faradaya. Jeżeli piorun uderzy w samochód, to cały ładunek zostanie odprowadzony do gruntu. W efekcie pasażerom nie powinno stać się nic złego. Oczywiście nie dotyczy to aut typu cabriolet oraz autobusów, które są wyposażone w dach z laminatu. Karoseria Twojego auta stanowi także ochronę przed drobnymi gałęziami porywanymi przez wiatr. Wyjście z samochodu podczas złych warunków pogodowych zwiększa ryzyko potrącenia przez inne auto.
 

  • Nie wyłączaj silnika na postoju

Pracująca jednostka napędowa zapewnia zasilanie układu ogrzewania, dmuchawy powietrza czy kompresora klimatyzacji. Silnik spalinowy na postoju zużywa maksymalnie 1 litr paliwa w ciągu godziny. Ryzyko wypalenia całego paliwa z baku jest zatem bardzo małe. Układ wentylacji zasilany przez silnik zapewni sprawną wymianę powietrza oraz zapobiegnie parowaniu szyb.
 

  • Nie wyłączaj świateł

Po zjechaniu z drogi nie wyłączaj świateł. W czasie burzy musisz zadbać o dobrą widoczność Twojego auta dla innych kierowców. Zawsze, kiedy musisz zatrzymać się w miejscu do tego nieprzeznaczonym, to tak naprawdę znajdujesz się na drodze innych samochodów. Włączone światła mogą uchronić Cię przed najechaniem przez inne auto.
 

  • Ogranicz prędkość jazdy

Jeśli warunki nie pozwalają na zatrzymanie auta, to powinieneś maksymalnie ograniczyć prędkość jazdy. Zwolnij, ale nie zatrzymuj się na środku drogi. Jeśli poruszasz się z minimalną prędkością po drodze szybkiego ruchu, to warto dodatkowo ostrzec o tym innych kierowców światłami awaryjnymi. Dlaczego nie powinieneś zjeżdżać na pobocze? Przy złej pogodzie pasy jezdni są słabo widoczne. Zjazd na pobocze to duże ryzyko uderzenia z tyłu przez inny pojazd.

 

  • Zwolnij przed głęboką kałużą

Widząc przed sobą głęboką kałużę, najlepiej zredukuj prędkość. Niektórzy kierowcy wychodzą z założenia, że szybkie przejechanie przez głęboką wodę chroni silnik auta przed zalaniem. Efekt zazwyczaj jest odwrotny do zamierzonego. Przy dużej prędkości woda wzbija się do góry i może zalać nie tylko szyby, ale także układ zapłonowy lub inne elementy elektryczne. To uniemożliwia dalszą jazdę. W najgorszym wypadku woda zostanie zassana przez układ dolotowy, co kończy się zazwyczaj remontem silnika. Poza tym wjechanie w kałużę z dużą prędkością zwiększa ryzyko aquaplaningu i utraty przyczepności.
 

  • Oszczędzaj baterię w telefonie

To z jednej strony rzecz bardzo prozaiczna, a zarazem niezwykle istotna. Telefon może być Twoim jedynym kontaktem ze światem podczas intensywnej burzy. Jeśli nie zadziała latarka, którą wozisz w bagażniku, to Twoją ostatnią deską ratunku będzie ta zainstalowana w telefonie.

 

Jakich świateł używać w czasie burzy?

Poruszając się autem w czasie burzy, powinieneś zapewnić sobie dobrą widoczność drogi, a także prawidłowo oświetlić swój pojazd, aby był łatwo zauważalny dla innych kierujących. W tym celu należy użyć odpowiednich świateł:

  • Światła mijania

Powinieneś używać ich przez całą dobę i niezależnie od warunków pogodowych. Zadaniem świateł mijania jest doświetlenie drogi na odcinku co najmniej 40 metrów przed pojazdem. Dzięki asymetrycznemu ustawieniu dobrze oświetlają pobocze, a przy tym nie oślepiają kierowców nadjeżdżających z przeciwnego kierunku. Światła mijania mają barwę białą i znajdują się wewnątrz przednich reflektorów. Powinieneś używać ich również w czasie burzy. Jak znaleźć je na desce rozdzielczej? Symbol świateł mijania to zielony reflektor z promieniami skierowanymi w dół.
 

  • Światła pozycyjne

Ich głównym zadaniem jest oświetlenie samochodu w czasie postoju. Ustawa Prawo o ruchu drogowym dopuszcza możliwość używania świateł pozycyjnych także w warunkach niedostatecznej widoczności. Możesz zatem włączyć w czasie postoju podczas burzy. Znajdują się one z przodu, z tyłu i na bokach pojazdu. Mają barwę białą. Jak znaleźć je na desce rozdzielczej? Ich symbol to dwa zielone reflektory zwrócone w przeciwnych kierunkach z promieniami rozchodzącymi się na boki.
 

  • Światła postojowe

Główne zadanie tych świateł to sygnalizacja położenia pojazdu w warunkach słabej widoczności. Mają barwę białą i znajdują się z przodu oraz z tyłu pojazdu. Opcjonalnie są montowane przy głównym reflektorze. Światła postojowe występują wyłącznie w autach o długości poniżej 6 metrów i szerokości poniżej 2 metrów. Możesz je włączyć tylko z jednej strony pojazdu. Jak znaleźć je na desce rozdzielczej? Są oznaczone symbolem zielonej litery „P”, od której odchodzą trzy promienie skierowane w jedną stronę.
 

  • Światło przeciwmgielne tylne

To obowiązkowy element wyposażenia każdego samochodu. Czerwona barwa sprawia, że łatwo pomylić je ze światłem STOP. Dlatego zgodnie z przepisami oba punkty świetlne powinny być oddalone od siebie o co najmniej 10 cm. Światło przeciwmgielne tylne jest zazwyczaj umieszczone na wysokości 25-100 cm. Możesz go używać w czasie burzy, jeśli przejrzystość powietrza spadnie poniżej 50 metrów. Jak to sprawdzić? Jeżeli podczas jazdy nie widzisz najbliższego słupka drogowego na poboczu, to wskazuje na ograniczoną widoczność. Jak odszukać tylne światło przeciwmgielne na desce rozdzielczej? Symbolizuje je ikona żółtego reflektora z przekreślonymi promieniami.

 

  • Światła przeciwmgielne przednie

To nieobowiązkowy element wyposażenia samochodu. Są umieszczone na niewielkiej wysokości, aby dobrze oświetlać drogę przed pojazdem, a jednocześnie nie oślepiać innych kierowców. Światła przeciwmgielne świecą symetrycznie z taką samą siłą. Możesz ich używać w warunkach ograniczonej widoczności. Włączenie tego oświetlenia jest zasadne w czasie burzy oraz przy obfitych opadach deszczu. Dopuszcza się także używanie świateł przeciwmgielnych na drogach, gdzie znajdują się znaki A-3 (niebezpieczne zakręty - pierwszy w prawo) i A-4 (niebezpieczne zakręty - pierwszy w lewo).

 

  • Światła awaryjne

Mają barwę żółtą i korzystają z tych samych żarówek co kierunkowskazy. Świateł awaryjnych powinieneś używać wyłącznie podczas postoju spowodowanego usterką samochodu. Z tego względu działają nawet przy wyłączonym silniku. Za ich pomocą możesz także ostrzec innych kierowców o niebezpieczeństwie lub nagłym zatrzymaniu pojazdu. Co ciekawe w nowszych autach ta funkcja jest uruchamiana automatycznie. Świateł awaryjnych użyjesz również podczas postoju spowodowanego burzą. W warunkach słabej widoczności taka sygnalizacja może uchronić Cię przed poważnym wypadkiem. Światła drogowe warto także włączyć, jeśli z powodu nawałnicy poruszasz się z minimalną prędkością. To wzbudzi czujność innych kierowców nadjeżdżających z tyłu. Jak znaleźć światła awaryjne na desce rozdzielczej? Ich symbol to podwójny, czerwony trójkąt.

 

Ubezpieczenie OC/AC

Jakich świateł nie używać w czasie burzy?

Użycie nieodpowiednich świateł w czasie burzy może jeszcze bardziej pogorszyć widoczność i utrudnić bezpieczne prowadzenie auta.

  • Światła do jazdy dziennej

Możesz ich używać wyłącznie przy dobrej widoczności. Wynika to z faktu, że mają kilka razy mniejszą moc od świateł mijania. Ten typ oświetlenia z zasady ma zastępować światła mijania podczas jazdy w dzień. W nowszych modelach aut natężenie światła jest regulowane przez komputer odczytujący wskazania czujników zmierzchu. Wadą takiego rozwiązania jest mniejsza czułość na zmianę warunków pogodowych (burza, deszcz, śnieg, mgła). Światła do jazdy dziennej mają barwę białą. Jak je rozpoznać na desce rozdzielczej? Zazwyczaj są oznaczone symbolem ikony reflektora, z której wychodzą różnej wielkości kropki.

 

  • Światła drogowe (długie)

Ich zadaniem jest oświetlanie drogi na daleki dystans. Są ustawione symetrycznie i mają barwę białą. Zgodnie z przepisami światła drogowe możesz włączać od zmierzchu do świtu oraz przy ograniczonej widoczności. Ich używanie nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku burzy. Szczególnie jeśli towarzyszą jej obfite opady deszczu. W takich warunkach mocne światło ulega rozproszeniu i tworzy poświatę, która może dodatkowo ograniczyć widoczność kierowcy. Jak rozpoznać światła drogowe na desce rozdzielczej? Symbolizuje je niebieska lub granatowa ikona reflektora z prostymi kreskami.

Prawidłowe oświetlenie pojazdu w czasie burzy ma ogromne znaczenie dla Twojego bezpieczeństwa. Stosuj przedstawione wyżej zasady w praktyce, aby zminimalizować ryzyko kolizji lub wypadku.

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady