Samochód

Poradnik samochodowy: jak radzić sobie z kiepską widocznością zimą?

Słaba widoczność zimą jest spowodowana szybko zapadającym zmrokiem oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nie oznacza to jednak, ze powinieneś zostawić auto w garażu do nadejścia wiosny. Wystarczy stosować się do kilu praktycznych zasad, które poprawią widoczność podczas jazdy zimą.

Samochód zimą

Jak zniwelować parowanie szyb w samochodzie?

W okresie zimowym wielu kierowców zmaga się z parowaniem szyb podczas jazdy. To zjawisko jest spowodowane nadmierną wilgotnością powietrza. Główne przyczyny zwiększenia jej poziomu to:

  • dostawanie się wilgoci z wnętrza,
  • śnieg lub deszcz wniesiony na butach do samochodu,
  • mokre przedmioty pozostawione w aucie.

Jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem? Jeszcze przed rozpoczęciem okresu zimowego warto sprawdzić stan uszczelek w samochodzie. Być może wymagają one wymiany. Skontroluj także szczelność szyb. Dodatkowo sprawdź stan filtra kabinowego. Jeśli jest zanieczyszczony, to spada jakość wymiany powietrza w kabinie. Wbrew pozorom zimą powinieneś także korzystać z układu klimatyzacji. Podczas niskich temperatur dostarcza ona do kabiny osuszone powietrze. Zamień welurowe dywaniki na gumowe „korytka”. Te pierwsze mają tendencje do wchłaniania wody. Z czasem mogą zacząć pleśnieć i powodować gnicie podłogi w aucie. Możesz także umieścić w samochodzie pochłaniacz wilgoci. Jest to preparat o właściwościach higroskopijnych, który zatrzymuje wilgoć z wnętrza kabiny samochodu. Na rynku dostępne są również preparaty, który tworzą specjalną warstwę osłonową na szybie. Jej zadaniem jest odbijanie ciepłego i wilgotnego powietrza. W efekcie para wodna nie osadza się na szybie i nie ogranicza widoczności.
 

Jak poradzić sobie z oblodzonymi szybami?

Szyby w zimie zamarzają nie tylko na zewnątrz, ale i od środka. Powodem jest nadmiar pary wodnej gromadzącej się w kabinie pojazdu. Po wyłączeniu silnika skrapla się ona na powierzchni szyby i zamarza przy ujemnej temperaturze. Jak skutecznie poradzić sobie z oblodzonymi szybami? Jest na to kilka sposobów:

  • Skrobaczka do szyb

Sprawdza się podczas czyszczenia zewnętrznej powierzchni. Jest to proste w obsłudze narzędzie, które jednak może łatwo zarysować szybę. Szczególnie podczas pospiesznego usuwaniu warstwy lodu.
 

  • Zimowy płyn do spryskiwaczy

Preparat zawiera w składzie dodatek alkoholu. Dzięki temu płyn nie zamarza w zbiorniku podczas niskich temperatur. Jednocześnie pomaga roztopić warstwę lodu znajdującą się na powierzchni szyby.

 

  • Odmrażacz w płynie

Preparat działa nawet w temperaturze -70 stopni. Ma formę płynu w aerozolu. Wystarczy nanieść go na powierzchnię szyby. Dobrej jakości środek tworzy warstwę ochronną, która zapobiega gromadzeniu się lodu podczas kolejnego postoju.

 

  • Osłona przeciwszronowa

Najczęściej stosowana na szybę czołową. Rozciągnięcie specjalnej płachty powoduje, że śnieg i szron gromadzi się na jej powierzchni.Materiał nie wchłania wilgoci i nie przymarza do powierzchni szyby. Pamiętaj, aby po ściągnięciu nie wrzucać maty do kabiny auta. W ten sposób zwiększysz poziom wilgotności i ryzyko parowania szyb.

 

Jakiego oświetlenia używać podczas kiepskiej widoczności?

Dobra widoczność zależy w dużej mierze od świateł samochodowych. Jakiego oświetlenia używać w okresie zimowym? W zależności od warunków powinieneś włączyć:

  • Światła mijania

Ich używanie jest obowiązkowe przez całą dobę. Mają oświetlać odcinek drogi o długości ok. 40 m przed samochodem. Światła mijania są ustawione asymetrycznie. Dzięki temu dobrze oświetlają całe pobocze, a jednocześnie nie oślepiają kierowców jadących w przeciwnym kierunku.

 

  • Światło przeciwmgielne tylne

To obowiązkowy element wyposażenia każdego pojazdu. Podobnie jak światła STOP świeci na czerwono. Dlatego światło przeciwmgielne tylne powinno być umieszczone co najmniej 10 cm od światła STOP. Należy je włączyć w warunkach widoczności ograniczonej do 50 m. W praktyce, jeśli podczas jazdy nie widzisz najbliższego słupka drogowego, to warto aktywować dodatkowe oświetlenie.

 

  • Światła przeciwmgielne przednie

To opcjonalny element wyposażenia samochodu, który jest montowany z przodu pojazdu na niewielkiej wysokości. Dzięki temu światła przeciwmgielne dobrze oświetlają drogę, a przy tym nie przeszkadzają innym kierowcom. Powinieneś je włączyć w warunkach ograniczonej widoczności spowodowanej mgłą, obfitymi opadami deszczu lub śniegu. Przepisy dopuszczają uruchomienie ich na drogach, które są oznaczone znakami A-3 (niebezpieczne zakręty - pierwszy w prawo) i A-4 (niebezpieczne zakręty - pierwszy w lewo).

W trudnych warunkach zimowych nie powinieneś używać świateł do jazdy dziennej oraz świateł drogowych. Te pierwsze mają kilkukrotnie mniejszą moc od świateł mijania. Możesz z nich korzystać tylko w warunkach dobrej widoczności na drodze. Światła drogowe (długie) używane podczas obfitych opadów deszczu lub śniegu spełniają rolę odwrotną od zamierzonej. Intensywny snop światła ulega rozproszeniu i tworzy poświatę, która dodatkowo oślepia kierowcę. Podczas jazdy w trudnych warunkach pogodowych stosowanie mocniejszych świateł może dodatkowo pogorszyć widoczność.

 

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak prawidłowo używać świateł w deszczu i obfitym opadzie śniegu w samochodzie? (link)
 

Jak zadbać o sprawne działanie wycieraczek?

Wycieraczki samochodowe to element wyposażenia auta, który zapewnia komfort i bezpieczeństwo podróżowania w trudnych warunkach atmosferycznych. Aby uzyskać optymalne efekty ich pracy, należy regularnie sprawdzać stan oraz wymieniać zużyte elementy. Najczęstsze objawy skłaniające do zakupu nowych wycieraczek to:

  • pojawienie się wąskich smug na szybie,
  • szarpana i głośna praca,
  • pozostawanie niewytartych miejsc na szybie,
  • pojawienie się zanieczyszczeń powodujących zamglenie szyby.

Nieefektywna praca wycieraczek pogarsza widoczność podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Dlatego powinieneś przestrzegać następujących zasad:

  • Regularnie sprawdzaj stan płynu do spryskiwaczy. Suche zabrudzenia prowadzą do szybszego zużycia piór wycieraczek.
  • Systematycznie myj pióra wycieraczek wodą lub szamponem samochodowym. Sprawdź, czy w składzie preparatu nie występuje lakier lub wosk. W szczelinach piór często zbiera się piasek, który może je uszkodzić oraz powodować powstanie rys na szybie.
  • Dokładnie oczyść szybę przed uruchomieniem wycieraczek. Sprawdź, czy nie przymarzły do jej powierzchni. W przeciwnym wypadku możesz uszkodzić pióra, ramię lub silniczek wycieraczki.
  • Sprawdź regulację wycieraczek. Zadbaj, aby pióra w czasie pracy nie wystawały poza szybę.
  • Korzystaj z wysokiej jakości płynu czyszczącego, który nie niszczy gumowych elementów.
  • Nie pozostawiaj ramion wycieraczek w pozycji pionowej. To może doprowadzić do zużycia sprężyny i ramienia.
  • Zadbaj o prawidłowy montaż nowych wycieraczek. Zwróć uwagę na ich docisk, ustawienie i napięcie. Wycieraczki muszą przylegać do szyby na całej długości.

W osobnym artykule podpowiadamy, kiedy wymienić wycieraczki samochodowe?
 

Jak zadbać o czystość reflektorów?

Ważnym aspektem jest również czystość reflektorów. Podczas jazdy w deszczu Twoje auto jest narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Błoto, piasek i inne zanieczyszczenia osadzają się także na kloszach lamp. Z czasem pokrywają się one warstwą brudu, który pogarsza efektywność ich działania. Reflektory słabiej oświetlają drogę przed Tobą. To w prosty sposób pogarsza widoczność. Zmiany te następują powoli i trudno je zauważyć podczas codziennego użytkowania auta. Dlatego tak ważne jest regularne mycie samochodu. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Dzięki temu nie tylko chronisz karoserię przed rozwojem rdzy, ale także zapewniasz prawidłowe działanie oświetlenia. W efekcie Twój samochód staje się bardziej widoczny na drodze, a Ty jako kierowca masz lepsze warunki do prowadzenia pojazdu.

W przypadku reflektorów samochodowych samo czyszczenie nie zawsze okażę się skuteczne. Ich powierzchnia może ulec trwałemu uszkodzeniu i zmatowieniu w wyniku działania niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz promieniowania UV. Regeneracja reflektorów przywróci ich klarowność i przejrzystość. Cały proces składa się z kilku etapów:

  • Szlifowanie

Podczas czyszczenia usuwasz warstwę utlenionego plastiku z powierzchni reflektorów. Możesz do tego użyć specjalnych środków chemicznych. Przygotuj także papier ścierny o różnej gradacji (od 3000 do 800). Szlifuj, zaczynając od największej gradacji i przechodząc do niższych. Podczas całego procesu nie wykonuj ruchów kolistych, ponieważ mogą one pozostawić nieestetyczne smugi na powierzchni klosza. Szlifuj reflektor ze średnią siłą nacisku i przesuwaj papier ścierny w poziomie (od lewej do prawej), a następnie góra-dół.

 

  • Polerowanie

Polega na rozprowadzeniu pasty polerskiej na całej powierzchni lampy. Najlepiej użyć do tego szlifierki. Podczas polerowania nie przekraczaj prędkości 800-1000 obr./min. Poleruj ruchem od lewej do prawej i od góry do dołu. Nie dociskaj zbyt mocno szlifierki do powierzchni klosza i nie utrzymuj jej w jednym miejscu. W ten sposób możesz uszkodzić obudowę lampy. Po zakończeniu polerowania umyj klosz płynem do szyb. Jeśli na kloszu nadal będą mikrorysy pozostałe po szlifowaniu, to powinieneś powtórzyć polerowanie.

 

  • Zabezpieczanie

Po zakończeniu polerowania pozostaw lampy do ostygnięcia. W przeciwnym razie nałożony środek zabezpieczający może spowodować pęknięcia na powierzchni. Po ostygnięciu klosza rozprowadź preparat za pomocą miękkiej szmatki. Środek zabezpieczy powierzchnię lamp przed działaniem promieniowania UV. Wcieraj go aż do uzyskania optymalnej przejrzystości. Tak wypolerowane lampy zapewnią optymalne oświetlenie drogi szczególnie w trudnych warunkach zimowych.

Pamiętaj, że oprócz odpowiedniego przygotowania samochodu, powinieneś także zwrócić uwagę na kilka elementów dotyczących techniki jazdy. Podczas podróżowania w trudnych warunkach zachowaj odstęp od poprzedzających Cię samochodów. W ten sposób dasz sobie więcej czasu na reakcję w razie nieprzewidzianych sytuacji. Nie patrz prosto w reflektory nadjeżdżających aut. Może to doprowadzić do chwilowego oślepienia, które jest bardzo groźne niezależnie od warunków pogodowych. Postaraj się skupić wzrok na prawej krawędzi drogi. W trakcie dłuższej podróży nie zapomnij o robieniu przerw. Szczególnie w porze nocnej. Zaczerpnij świeżego powietrza, rozciągnij się i daj odpocząć zmęczonym oczom. Przy dużym zmęczeniu pozwól sobie na drzemkę.

W osobnym artykule dowiesz się, jak przygotować samochód do sezonu zimowego? Poznaj praktyczne wskazówki, dzięki którym będziesz podróżować komfortowo i bezpiecznie w najtrudniejszych warunkach pogodowych.
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady