Samochód

Jak prawidłowo używać świateł mijania i drogowych w samochodzie?

Prawidłowo używane światła mijania i drogowe zapewniają optymalną widoczność w różnych warunkach. Jednocześnie sprawiają, że Twój samochód jest dobrze oświetlony i dostrzegalny przez innych uczestników ruchu. Oczywiście pod warunkiem włączania ich zgodnie z przeznaczeniem.

Jaką funkcję spełniają światła mijania?

Światła mijania znajdują się z przodu samochodu i mają barwę białą. Od kilku lat ich używanie jest obowiązkowe przez całą dobę. Przepisy nakazują, aby światła mijania oświetlały odcinek o długości co najmniej 40 metrów przed pojazdem. Jak rozpoznać je na desce rozdzielczej? Ich symbol to zielona ikona reflektora z kreskami skierowanymi w dół. Światła mijania są ustawione asymetrycznie. Prawe światło świeci dalej i oświetla pobocze. Lewe światło świeci bliżej, dzięki czemu nie oślepia kierowców jadących z przeciwnego kierunku. Światła mijania mają również oświetlać pojazd, aby był dobrze widoczny dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Powinieneś używać ich w czasie jazdy i wyłączać podczas postoju.

 

Jak są zbudowane światła mijania?

Światła mijania stanowią element reflektora samochodowego razem ze światłami drogowymi oraz kierunkowskazem. W tym typie oświetlenia mogą być zastosowane różne źródła światła:

 

Żarówka halogenowa

Najczęściej używana jest żarówka H7 o mocy 55 W. Znajduje się we wnętrzu reflektora. Strumień światła wytwarzany w żarówce jest odbijany przez odbłyśnik i kierowany na drogę.

 

Żarnik ksenon

Występuje w reflektorach wykonanych w technologii ksenonowej. Żarnik montuje się wewnątrz reflektora. Generowany strumień światła jest odbijany przez odbłyśnik i kierowany na drogę.

 

Żarnik biksenon

W tej technologii jeden żarnik stanowi źródło światła dla świateł drogowych i mijania. Po włączeniu świateł mijania snop światła jest redukowany za pomocą specjalnej przesłony.

 

Moduły LED

Występują w reflektorach wykonanych w technologii LED. Może to być jeden lub kilka modułów. Najczęściej stosowane są diody COB (Chip on Board) o dużej mocy i wysokim strumieniu świetlnym. W nowoczesnych modelach źródłem światła może być listwa świetlna. Diody LED są skierowane do przodu, dzięki czemu nie ma potrzeby używania odbłyśników.

 

W najnowszych autach montuje się światła mijania jako osobny element oświetlenia zewnętrznego. Są one umiejscowione poza reflektorem i mogą mieć formę listwy świetlnej. Reflektory zaprojektowane w technologii LED charakteryzują się tym, że jeden element świetlny może pełnić kilka funkcji i być równocześnie światłem mijania oraz kierunkowskazem. W zależności od wyboru kierowcy światło automatycznie zmienia swoją barwę.

W przypadku aut poruszających się po polskich i europejskich drogach światła mijania oświetlają mocniej prawą stronę jezdni i pobocze. W krajach, gdzie panuje ruch lewostronny, światła mijania mocniej oświetlają lewą stronę drogi.

 

Jak prawidłowo używać świateł mijania?

Obowiązek używania świateł mijania przez całą dobę istnieje od 2007 roku. Jeżeli pojazd ma zamontowane światła do jazdy dziennej, to zgodnie z prawem możesz ich używać zamiast świateł mijania jedynie przy dobrej widoczności. Pogorszenie warunków na drodze wymusza włączenie świateł mijania. Podobne przepisy obowiązują w większości krajów europejskich.

Po zapadnięciu zmroku masz prawo używać świateł drogowych (długich) zamiast mijania. Możesz je włączyć tylko wtedy, gdy nie oślepiasz przy tym innych kierowców oraz pieszych idących w kolumnie. W terenie zabudowanym powinieneś z powrotem włączyć światła mijania.

Podczas gęstej mgły lub obfitych opadów deszczu czy śniegu masz prawo uruchomić światła przeciwmgielne. Więcej o tym piszemy w artykule pt. Światła przeciwmgielne - jak używać, aby poprawić widoczność w trudnych warunkach?

Za brak świateł mijania grożą Ci określone konsekwencje:

 • poruszanie się bez świateł mijania od świtu do zmierzchu – mandat 100 zł i 2 punkty karne,
 • poruszanie się bez świateł mijania od zmierzchu do świtu – mandat 300 zł i 4 punkty karne,
 • poruszanie się bez świateł mijania w tunelu – mandat 200 zł i 4 punkty karne,
 • zakrywanie świateł w czasie jazdy – mandat 300 zł i 3 punkty karne.

Jaką funkcję spełniają światła drogowe?

Światła drogowe (długie) mają oświetlać drogę przed pojazdem na dużą odległość. Zawsze mają barwę białą. Światła drogowe są obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu, który może rozwinąć prędkość powyżej 40 km/h. Do tej kategorii zaliczamy:

 • samochód osobowy,
 • samochód ciężarowy,
 • autobus,
 • pojazd samochodowy specjalny,
 • motocykl,
 • czterokołowiec.

Bez tego elementu wyposażenia pojazd nie może uzyskać homologacji. W efekcie nie będzie uprawniony do poruszania się po drogach publicznych.

Dodatkowo dopuszczalny jest montaż świateł drogowych w następujących pojazdach:

 • ciągnik rolniczy,
 • pojazd wolnobieżny,
 • motorower.

Zabronione jest umieszczanie świateł drogowych na wózku bocznym motocykla.

Światła drogowe mają barwę białą i zazwyczaj są umieszczane razem ze światłami mijania. Opcjonalnie mogą znajdować się w dodatkowym reflektorze. Na desce rozdzielczej są oznaczone symbolem niebieskiej lub granatowej ikony reflektora z prostymi kreskami. Światła drogowe są ustawione symetrycznie. Dzięki temu w takim samym stopniu oświetlają prawą i lewą stronę.
 

Jak są zbudowane światła drogowe?

Obecnie w światłach drogowych coraz rzadziej wykorzystuje się próżniowe żarówki samochodowe o mocy 45 W. Jeszcze kilka lat temu było to najpopularniejsze rozwiązanie. Żarówki te wytwarzały strumień świetlny o natężeniu co najmniej 700 lumenów. Częściej stosowano żarówki gazowe (halogenowe) o mocy 50-65 W, które zapewniają strumień świetlny od 1000 do 2100 lumenów.

Dużą popularnością cieszyły się reflektory ksenonowe o mocy 35 W. Zapewniały one większą sprawność energetyczną oraz strumień światła ok. 3200 lumenów. Popularne obecnie światła LED emitują strumień światła w zakresie 2000-4000 lumenów. 

Jak prawidłowo używać świateł drogowych?

Świateł drogowych nie należy używać w każdych warunkach. Możesz je włączyć, jeśli jednocześnie świecą się:

 • światła pozycyjne przednie i tylne,
 • światła obrysowe (jeśli pojazd jest w nie wyposażony),
 • światła pozycyjne boczne (jeśli pojazd jest w nie wyposażony),
 • światła oświetlające tylną tablicę rejestracyjną.

Powyższego przepisu nie stosuje się w sytuacji, kiedy światła drogowe są używane do wysyłania krótkich, przerywanych sygnałów ostrzegawczych.

Jednocześnie masz obowiązek przełączenia świateł drogowych na mijania w sytuacji, gdy:

 • inny pojazd nadjeżdża z naprzeciwka – jeśli jeden kierujący wyłączył światła drogowe, to drugi musi zrobić to samo,
 • zbliżasz się do pojazdu poprzedzającego – włączone światła drogowe mogą oślepiać drugiego kierowcę,
 • zbliżasz się do pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej – jeżeli istnieje ryzyko oślepienia kierujących tymi pojazdami,
 • poruszasz się w terenie zabudowanym.

Wielu kierowców odruchowo włącza światła drogowe podczas mgły lub intensywnych opadów deszczu czy śniegu. Jest to błąd, który może przynieść odwrotny skutek. Mocne światło w takich warunkach ulega rozproszeniu. W efekcie tworzy się poświata, która oślepia kierowcę i jeszcze bardziej pogarsza widoczność na drodze.

Dosyć często spotykaną sytuacją jest ostrzeganie innych kierowców za pomocą świateł drogowych. Jest to dozwolone w momencie, kiedy chcesz poinformować kogoś o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Zabronione jest jednak używanie świateł drogowych w sytuacji, gdy mogą oślepić innego kierowcę. Nie można także ostrzegać innych kierujących o obecności w pobliżu policji. Przepisy zabraniają także migania długimi światłami w celu przepuszczenia kierującego innym pojazdem.

Za nieprawidłowe używanie świateł drogowych możesz otrzymać mandat 200 zł oraz 3 punkty karne.

Światła mijania i drogowe to ważne, choć nie jedyne elementy oświetlenia pojazdu. Przeczytaj artykuł, w którym omawiamy oświetlenie przednie i tylne (link do artykułu) oraz jak zachować widoczność na drodze.

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecany porady

Zobacz wszystkie porady