Samochód

Prawo jazdy kategorii B – formalności, koszty, przebieg

Każdego roku do szkół jazdy zgłaszają się tysiące osób, które chcą zdobyć prawo jazdy kategorii B, by móc jeździć samochodem. Od czego jednak zacząć? Sprawdź, jakich formalności trzeba dopełnić oraz jak przebiega szkolenie na kierowcę.

Kobieta z instruktorką w samochodzie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie pojazdy można prowadzić, mając prawo jazdy kat. B
  • Formalności potrzebne do rozpoczęcia kursu prawa jazdy kat. B
  • Gdzie zapisać się na kurs prawa jazdy kat. B i ile on kosztuje

Jakie pojazdy można prowadzić, mając prawo jazdy kat. B?

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia nie jednego, ale kilku rodzajów pojazdów. Najważniejszym z nich jest samochód, którego dopuszczalna masa całkowita (DMC) nie przekracza 3500 kg. W ciężar ten wlicza się waga auta, podróżujących w nim osób i ładunku. W tej kategorii mieszczą się auta osobowe, mniejsze dostawcze i busy, w których razem z kierowcą jedzie 9 osób. Oprócz tego osoba legitymująca się tym dokumentem ma prawo prowadzić samochód z przyczepą lekką, czyli taką, której waga wraz z ładunkiem to 750 kg lub zespołem złożonym z tych dwóch pojazdów, o ile ich masa całkowita nie przekracza 3500 kg. Po zdaniu dodatkowego egzaminu państwowego możesz jechać autem z przyczepą o DMC na poziomie 4250 kg.

Ukończenie kursu na prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania niektórymi pojazdami tylko w Polsce. Zaliczają się do nich maszyny wolnobieżne, takie jak np. ciągniki rolnicze, walce drogowe, koparko-ładowarki i kombajny zbożowe. Każdym z nich można kierować z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej 750 kg. Jeżeli od Twojego egzaminu na prawo jazdy minęło więcej niż 3 lata, zyskujesz dodatkowo prawo do jeżdżenia motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm³, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej wynoszącym 0,1 kW/kg.

Wszystkie te uprawnienia można zdobyć po ukończeniu 18 lat. Osoby, które mają co najmniej 16 lat, mają możliwość zdobycia uprawnień kategorii B1, czyli do prowadzenia pojazdów klasy AM. Są nimi jednoślady spalinowe o maksymalnej pojemności skokowej silnika do 50 cm3 lub elektryczne do 4 kW oraz czterokołowce (np. quady), których DMC wynosi nie więcej niż 350 kg. Możliwość kierowania takimi pojazdami mają także kandydaci na kierowców, którzy kurs rozpoczęli już po osiągnięciu pełnoletności.
 

Ubezpieczenie OC/AC

Formalności potrzebne do rozpoczęcia kursu prawa jazdy kat. B

By mieć prawo jazdy kategorii B trzeba ukończyć 18 lat. Nie ma jednak potrzeby być osobą pełnoletnią, gdy zaczyna się kurs. Można się na niego zapisać nie wcześniej niż 3 miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku i uzyskać pisemną zgodę rodziców lub prawnych opiekunów. Następnie trzeba założyć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK), bez którego szkoła jazdy nie dopuści Cię do kursu. W tym celu możesz udać się do urzędu miejskiego lub powiatowego właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania albo zarejestrować się przez internet na stronie Elektronicznej Skrzynki Podawczej Systemów Pojazd i Kierowca.

W obu przypadkach należy dostarczyć zdjęcie, orzeczenie lekarskie potwierdzające zdolność do wzięcia udziału w szkoleniu (zwykle otrzymuje się je w szkole jazdy) oraz, jeśli to konieczne, zgodę rodziców. Oprócz tego system wymaga wpisania danych osobowych, w tym numer i serię dowodu osobistego, informacji teleadresowych oraz wybrania urzędu, który ma wydać numer PKK. Jeśli wszystkie informacje są prawidłowe, urząd może wygenerować profil kandydata nawet od razu. Tyle wystarczy, by wziąć udział w kursie praktycznym, czyli prowadzenia samochodu szkoleniowego.
 

Pamiętaj o ubezpieczeniu OC

Gdzie zapisać się na kurs prawa jazdy kat. B i ile on kosztuje?

Kursy uprawniające do prowadzenia samochodu osobowego prowadzą setki szkół jazdy na terenie całej Polski. Ich ceny często się zmieniają, a obecnie taki kurs kosztuje około 3000 zł. W tej kwocie kandydat otrzymuje najpierw 30 godzin zajęć teoretycznych, z których każde trwa po 45 minut. W ich trakcie poznaje podstawy prawa o ruchu drogowym oraz pionowe i poziome znaki drogowe. Na tym etapie często wykonuje się też ćwiczenia sprawdzające np. znajomość zasad pierwszeństwa przejazdu. Po ukończeniu części teoretycznej kursant zostaje dopuszczony do jazdy samochodem szkoleniowym.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami po 30 lekcjach teoretycznych następuje 30 zajęć praktycznych. Czas pojedynczej jazdy to 60 minut. Pierwsza lekcja nauki jazdy rozpoczyna się od pojechania na plac manewrowy jeszcze jako pasażer. Po kilku (na ogół dwóch lub trzech) zajęciach z ruszania, umiejętności opanowania skrzyni biegów oraz parkowania prostopadłego i równoległego, kursant po raz pierwszy wyjeżdża na drogi publiczne. Cały czas, aż do ukończenia egzaminu na prawo jazdy, towarzyszy mu instruktor lub egzaminator.

W trakcie kursu kandydat uczy się poruszania po różnych typach dróg: w terenie zabudowanym, poza nim oraz autostradzie (np. na miejskiej obwodnicy). Oprócz tego szlifuje naukę parkowania, tym razem już nie między pachołkami, ale innymi pojazdami. Jeśli po 30 lekcjach instruktor uzna, że osoba, którą uczył, jest gotowa, wydaje zgodę na podejście do egzaminu teoretycznego i praktycznego. Podejście szkół jazdy jest w tym przypadku różne. Część od razu kieruje przyszłego kierowcę do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD), który jako organ państwowy ma wyłączne prawo do wydawania uprawnień do kierowania pojazdami. Czasem jednak szkoła jazdy stawia dodatkowy warunek, jakim jest zdanie najpierw egzaminu wewnętrznego. Trzeba przygotować się też na negatywną opinię instruktora, co oznacza, że do zdania egzaminu końcowego potrzebne będzie wykupienie dodatkowych lekcji.

Ostatnie kroki, by uzyskać nowe uprawnienia to zapisanie się do WORD. Najpierw trzeba podejść do części teoretycznej. Dopiero po jej zaliczeniu kandydat zostaje dopuszczony do egzaminu praktycznego. Po jego zdaniu wystarczy ponownie zgłosić się do urzędu i złożyć wniosek o wydanie dokumentu. Po jego otrzymaniu możesz jeździć autem osobowym i innymi pojazdami, które obejmuje kategoria prawa jazdy B.
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady