Samochód

Infocar - jak złożyć wniosek o prawo jazdy?

Infocar to serwis Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Dzięki udostępnionym przez PWPW narzędziom możesz złożyć wniosek o prawo jazdy przez internet bez konieczności wizyty w urzędzie. Dowiedz się, co musisz zrobić i jakie dokumenty będą potrzebne.

Kobieta w aucie - prawo jazdy

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest Infocar i jakie funkcje oferuje?
 • Co jest potrzebne do rejestracji w tym serwisie?
 • Jak złożyć wniosek o prawo jazdy przez internet?
 • W jaki sposób sprawdzić, czy uprawnienia są już gotowe do odbioru?

Co to jest Infocar?

Infocar to internetowy serwis stworzony przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Dzięki niemu możesz załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu. Dzięki platformie uruchomionej przez PWPW istnieje możliwość nie tylko dopełnienia formalności związanych z wyrobieniem prawa jazdy (np. złożenie wniosku i zapłacenia za jego wydanie), ale również sprawdzenia etapu, na jakim jest obecnie dana sprawa.

Oprócz formalności związanych z uprawnieniami do kierowania pojazdami mechanicznymi, Infocar oferuje wiele różnorodnych funkcji, m.in. opcję utworzenia Profilu Kandydata na Kierowcę, zapisania się na egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego czy złożenia wniosku o wydanie karty do tachografu. Warto także wspomnieć, że kierowcy, którzy czekają na dokumenty, mogą łatwo sprawdzić, czy są już gotowe do odebrania.

 

Rejestracja w serwisie Infocar

Aby móc korzystać z Infocar, należy najpierw zarejestrować się w tym serwisie. Użytkownicy mają do wyboru dwa rodzaje kont — indywidualne, a także te przeznaczone dla firm. Warto podkreślić, że założenie tego drugiego jest wymagane w przypadku chęci złożenia wniosku o kartę do tachografu dla pracownika.

Jeśli chcesz złożyć wniosek o prawo jazdy w Infocar, musisz założyć konto indywidualne. Rejestracja w serwisie jest bardzo prosta — jedyne, co trzeba zrobić, to wpisać swoje imię i nazwisko, adres e-mail oraz ustalić hasło (powinno mieć minimum 8 znaków i przynajmniej 1 wielką i małą literę, 1 cyfrę oraz 1 znak specjalny, np. @). Po wypełnieniu rubryk należy zaznaczyć wymagane zgody. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do aktywacji konta. Po kliknięciu w niego możesz już się zalogować.

 

Ubezpieczenie samochodu

Wniosek o prawo jazdy — jak go złożyć?

Choć serwis Infocar umożliwia zapłacenie za wydanie uprawnień i sprawdzenie, czy Twoje prawo jazdy jest już gotowe, to do złożenia wniosku będzie dodatkowo konieczne założenie dodatkowego konta na Elektronicznej Skrzynce Podawczej systemów Pojazd i Kierowca (https://www.esp.pwpw.pl/).

Po zakończeniu procesu rejestracji wystarczy się zalogować, a następnie wybrać odnośnik „Złóż nowy wniosek”. W tej sekcji musisz wybrać urząd właściwy ze względu zamieszkania i rodzaju danej sprawy. Strona poprosi o zweryfikowanie podanych przy rejestracji danych osobowych, które zostaną użyte we wniosku. Później należy dołączyć odpowiednie załączniki, m.in. orzeczenie lekarskie czy psychologiczne o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem i skan podpisu wnioskodawcy. Gotowy wniosek wraz z załącznikami należy potwierdzić podpisem kwalifikowanym lub przy pomocy profilu zaufanego ePuap. Dokumenty zostaną automatycznie wysłane do wybranego urzędu.

Przy wysyłaniu wniosku o prawo jazdy musisz pamiętać o załączeniu swojego zdjęcia w formie elektronicznej. ESP PiK zaleca następujące parametry pliku:

 • format JPEG z nagłówkiem EXIF w wersji 2.1 lub nowszej zawierający datę wykonania fotografii (warto dodatkowo poprosić fotografa o zamieszczenie we wcześniej wspomnianym nagłówku nazwy i danych adresowych zakładu fotograficznego, z którego usług korzystaliśmy);
 • przestrzeń barw sRGB;
 • głębia kolorów: 24 bity;
 • rozdzielczość: 480 x 615 px;
 • rozmiar pliku nie większy niż 100 KB;
 • kompresja: poziom jakości JPEG nie mniejszy niż 80/100.

Przy wysyłaniu wniosku o prawo jazdy należy również pamiętać o wytycznych dotyczących skanu własnoręcznego podpisu. Powinien posiadać format JPEG i musi zostać wykonany na białym tle, koniecznie czarnym długopisem lub piórem. Nie może posiadać zabrudzeń, ramek czy linii ułatwiających pisanie. Dodatkowe wymagania dla tego pliku to:

 • przestrzeń barw: skala odcieni szarości;
 • rozdzielczość: min 300 x 111 px;
 • kompresja poziom jakości JPEG nie mniejszy niż 80/100.

Pozostałe załączniki, np. orzeczenie lekarskie, mogą mieć format JPEG (nie więcej niż 200KB) lub PDF (nie więcej niż 200KB na stronę).
 

W Infocar sprawdzisz, czy prawo jazdy jest już do odbioru

Prawo jazdy będzie gotowe do odbioru po 30 dniach od złożenia wniosku. Najczęściej jednak czas oczekiwania wynosi do 9 dni roboczych. W wyjątkowych sytuacjach okres ten może przedłużyć się do 2 miesięcy.

To, czy prawo jazdy jest już gotowe do odbioru, możesz sprawdzić wygodnie przez internet w serwisie Infocar. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę www.info-car.pl/new/prawo-jazdy/sprawdz-status-prawa-jazdy i wybrać, na podstawie jakich danych chcesz sprawdzić status dokumentów (do wyboru: PESEL, data urodzenia, numer PKK). Warto zaznaczyć, że usługa jest bezpłatna, a potrzebne informacje wyświetlane są od razu po wpisaniu odpowiednich informacji.

 

Sprawdź cenę OC/AC

Nie tylko wniosek o prawo jazdy — pozostałe usługi serwisu Infocar

Infocar oprócz spraw związanych z prawem jazdy oferuje szereg innych usług, np. tych dotyczących rejestracji pojazdu. Mowa tu np. o zarejestrowaniu samochodu przez internet czy sprawdzeniu statusu dowodu rejestracyjnego, a nawet numeru VIN.

Oprócz tego Infocar umożliwia załatwianie spraw dotyczących tachografu, np. uzyskanie karty w imieniu pracownika, zgłoszenie jej zgubienia, uszkodzenia lub kradzieży czy reklamacji i otrzymania wtórnika. Dodatkowo serwis pozwala na zweryfikowanie statusu zaświadczenia ADR (dla kierowców przewożących towary niebezpieczne).

 

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady