Samochód

Profesjonalna wymiana opon na zimowe: dlaczego warto zaufać specjalistom?

Choć wielu kierowców decyduje się na samodzielną wymianę opon, warto zastanowić się, czy wymiana ogumienia w warsztacie nie jest lepszym rozwiązaniem.

Profesjonalna wymiana opon na zimowe

Dlaczego sezonowa wymiana opon jest konieczna?

Zanim zdecydujemy się na wymianę opon, warto zrozumieć, dlaczego jest ona tak istotna. Opony zimowe i letnie różnią się od siebie - każda zaprojektowana jest tak, by funkcjonować jak najlepiej w określonych warunkach atmosferycznych. Opony zimowe są przystosowane do niskich temperatur, śniegu i lodu. W takich warunkach zachowują przyczepność i zapewniają jak najlepszą trakcję. Opony letnie z kolei przystosowane są do wyższych temperatur, suchych lub mokrych nawierzchni. Zarówno latem jak i zimą bezpieczeństwo na drodze zależy więc w dużej mierze od właściwego doboru opon.
 

Wymiana opon krok po kroku

Samodzielna wymiana opon może być czasochłonna i wymagać określonych umiejętności oraz specjalistycznego sprzętu. Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, pamiętajmy o kilku kluczowych krokach:

 

  • Przygotowanie samochodu

Zanim zabierzemy się na wymianę opon powinniśmy wrzucić w swoim samochodzie pierwszy bieg, a następnie zaciągnąć hamulec ręczny. W przypadku automatycznych skrzyń biegów ustawmy samochód w pozycji "park".

 

  • Poluzowanie śrub

W kolejnym kroku poluzujmy śruby w kole używając klucza krzyżowego.

 

  • Podnoszenie samochodu

Zanim zaczniemy wymianę opon, upewnijmy się, że samochód jest bezpiecznie podparty. Wykorzystajmy odpowiedni sprzęt do podniesienia pojazdu, tak aby koła były swobodnie dostępne – tzw. podnośnik. Powinniśmy mieć go na wyposażeniu samochodu. Wystarczy lekko podnieść samochód – na kilka centymetrów nad podłoże.

 

  • Odkręcanie śrub

Za pomocą klucza krzyżowego odkręcamy śruby mocujące koło do samochodu. Pamiętajmy o odpowiedniej kolejności, zazwyczaj jest to przekręcanie ich na przemian.

 

  • Demontaż starej opony

Po odkręceniu śrub, możemy zdjąć stare koło. Pamiętajmy, aby nie uszkodzić hamulców czy innych elementów przy zdejmowaniu opony. W kolejnym kroku powinniśmy użyć szczotki drucianej, aby usunąć rdzę i brud z koła.

 

  • Montaż nowej opony

Nową oponę umieszczamy na miejscu, dokładnie wstawiając śruby mocujące. Następnie opuszczamy samochód za pomocą podnośnika samochodowego aż opona lekko zetknie się z podłożem. Następnie używając klucza dynamometrycznego dokręcamy śruby koła. W kolejnym kroku opuszczamy samochód do końca.

 

  • Sprawdzenie ciśnienia

Po wymianie opon warto sprawdzić ciśnienie powietrza. Prawidłowe ciśnienie wpływa korzystnie na trakcję i stabilność pojazdu.

 

Zalety profesjonalnej wymiany opon

Warto również rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnego warsztatu samochodowego do wymiany opon. Jakie zalety ma to rozwiązanie?

 

1. Fachowa wiedza i doświadczenie

Mechanicy w warsztatach posiada wiedzę i doświadczenie, które pozwalają im na szybką i sprawną wymianę opon, minimalizując ryzyko błędów. Z ich pomocy powinniśmy skorzystać w szczególności, jeżeli mamy zamontowany system monitorowania ciśnienia w oponach TPMS. Mechanicy sprawdzą czujniki w oponach i upewnią się, że koła zostały zmienione prawidłowo.

 

2. Specjalistyczny sprzęt

Warsztaty dysponują specjalistycznym sprzętem, który ułatwia i przyspiesza proces wymiany. Dzięki temu opony są montowane z zachowaniem norm bezpieczeństwa.

 

3. Przechowywanie opon

Wiele warsztatów oferuje usługi przechowywania opon. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli nie posiadamy miejsca do przechowywania kompletów opon.

 

4. Oszczędność czasu

Wymiana opon na zimowe może być czasochłonnym zadaniem, zwłaszcza dla osób, które nie mają w tej kwestii doświadczenia. Profesjonalista wykonując tę czynność, pozwala nam zaoszczędzić cenny czas.

 

5. Gwarancja bezpieczeństwa

Profesjonalna wymiana opon gwarantuje, że wszystkie czynności zostaną wykonane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, co ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu na drodze.

 

Profesjonalna wymiana opon przynosi liczne korzyści, zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i wygody. Dla wielu kierowców to rozwiązanie, które pozwala cieszyć się pewnością, że auto będzie gotowe na wszystkie wyzwania na drodze.
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady