Turystyczne

Przed czym chroni ubezpieczenie Kosztów Odwołania Podróży?

Planujesz wakacje w Polsce lub za granicą i chcesz mieć pewność, że nie stracisz pieniędzy jeśli nie będziesz mógł skorzystać z wyjazdu? Ubezpieczenie kosztów odwołania podróży może ochronić Twój budżet, jeśli z powodów wskazanych w OWU nie będziesz mógł wyjechać albo będziesz musiał przerwać swój wyjazd. Sprawdź, przed czym chroni to ubezpieczenie i kiedy warto je wykupić.

Kobieta na lotnisku nie martwi się ewentualnym przerwaniem podróży, bo ma wykupione ubezpieczenie Kosztów Odwołania Podróży

Jak działa ubezpieczenie Kosztów Odwołania Podróży?

Choć wyjazdy „na ostatnią chwilę” są bardzo popularne wśród podróżujących, nadal wiele osób lubi i chce planować wycieczki z większym wyprzedzeniem. Mimo starannej organizacji może jednak dojść do nieprzewidzianych zdarzeń, które uniemożliwią wyjazd lub zmuszą do jego przerwania. W takiej sytuacji pomocne może być ubezpieczenie Kosztów Odwołania Podróży, dzięki któremu masz szansę otrzymać zwrot wydatków poniesionych w związku z wyjazdem.

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży zakłada dwa scenariusze, na podstawie których możesz uzyskać zwrot kosztów za wyjazd:

  1. Przerwanie podróży – rozpoczynasz podróż zgodnie z planem, ale przed datą jej zakończenia jesteś zmuszony do powrotu do swojego miejsca zamieszkania w związku z ze zdarzeniem opisanym w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU)  lub jesteś hospitalizowany podczas podróży. Nie jesteś więc w stanie skorzystać ze wszystkich świadczeń, które opłaciłeś.
  2. Odwołanie podróży  – masz zaplanowany i opłacony wyjazd, ale w wyniku jednego ze zdarzeń opisanych w OWU w ogóle nie rozpocząłeś wyjazdu. Utraciłeś więc koszty w związku z brakiem możliwości skorzystania z  zakupionych świadczeń.

W każdym z tych scenariuszy ubezpieczenie umożliwia odzyskanie poniesionych wydatków, które zostały utracone i nie zostały zwrócone przez organizatora.

Przeczytaj: Ubezpieczenie rezygnacji z podróży - dlaczego warto?

 

Przed czym chroni ubezpieczenie Kosztów Odwołania Podróży – przykłady

W Warcie katalog przyczyn objętych ubezpieczeniem kosztów rezygnacji z podróży jest naprawdę szeroki. Jakie przyczyny odwołania lub przerwania podróży są objęte ochroną? 

 

Nagłe zachorowanie (w tym wynikające z leczenia następstw chorób przewlekłych) lub  nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego lub współuczestnika podróży.

Nieszczęśliwy wypadek jest jedną z najczęstszych przyczyn, które uniemożliwiają rozpoczęcie podróży lub skutkują jej przerwaniem. Podobnie działa to w przypadku nagłego zachorowania – również takiego, które wynika z następstw chorób przewlekłych. Jeśli stan zdrowia uniemożliwi Ci podróż albo zmusi do wcześniejszego powrotu, będziesz mógł skorzystać z ubezpieczenia Kosztów Odwołania Podróży. 

Powyższe dotyczy również osoby bliskiej – niebiorącej udziału w podróży, o ile na skutek tych zdarzeń zostanie natychmiastowo hospitalizowana. 

Ochrona obejmuje także sytuacje, gdy dojdzie do śmierci – Twojej, współuczestnika podróży lub osoby bliskiej. 

 

Szkody w mieniu

Zdarzeniem objętym ochrona ubezpieczeniową jest też szkoda w mieniu należącym do Ciebie lub współuczestnika podróży – np. zalanie mieszkania, powódź, huragan czy pożar. W takiej sytuacji to oczywiste, że nie chcesz korzystać z wyjazdu, tylko pozostać w domu i zabezpieczyć swoje mienie, ale również odzyskać pieniądze wydane na organizację podróży, co dzięki ubezpieczeniu kosztów odwołania podróży jest możliwe.   

Ochroną objęta jest również rezygnacja z podróży jeśli dojdzie do niej w związku z wypadkiem drogowym w wyniku którego zostanie uszkodzony lub zniszczony pojazd należący do Ciebie lub współuczestnika podróży jeśli do zdarzenia dojdzie w terminie do  10 dni przed planowaną podróżą lub w jej trakcie.

Przeczytaj: Jak zabezpieczyć się przed pożarem w domu?

 

Kradzież dokumentów niezbędnych do odbycia podróży

Skradziono Ci dokumenty, które są niezbędne do odbycia podróży, np. paszport, dowód osobisty lub wizę? Najważniejsze jest, abyś nie wpadał w panikę. Koniecznie zgłoś sprawę na policję. Jeśli do kradzieży doszło w terminie poniżej 30 dni do wyjazdu, przez co nie byłeś w stanie wyrobić nowych dokumentów, a kradzież była zgłoszona na policję, zdarzenie to jest objęte ochroną ubezpieczeniową.

Przeczytaj: Podróżowanie bez paszportu – gdzie można wyjechać?

 

Sytuacje związane z pracą

Ubezpieczenie Kosztów Odwołania Podróży obejmuje także sytuacje, w których doszło do wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę  Tobie lub Współuczestnikowi podróży, zawartej na czas nieokreślony. Co ważne, zwolnienie nie mogło nastąpić z przyczyn leżących po stronie Twojej lub Współuczestnika podróży.

Inną sytuacją objętą ochroną jest wyznaczenie Tobie lub Współuczestnikowi podróży daty rozpoczęcia pracy przez pracodawcę w okresie podróży. Aby jednak ubezpieczenie mogło zadziałać, Ubezpieczony lub Współuczestnik podróży musiał być w dniu zawarcia polisy zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.

 

Zdarzenia losowe

Powódź, trzęsienie ziemi, pożar czy tsunami – nie sposób przewidzieć wystąpienia tych zdarzeń w trakcie wyjazdu. Jeśli jednak do nich dojdzie w miejscu Twojego zakwaterowania, będziesz musiał przerwać swój pobyt. 

Ubezpieczenie Kosztów Odwołania Podróży obejmuje wystąpienie w miejscu zakwaterowania  podczas podróży (wskazanym w umowie) za granicą lub w RP, zdarzeń losowych powodujących konieczność ewakuacji zarządzonej przez lokalne władze bądź służby ratownicze, które uniemożliwiają kontynuowanie Twojego pobytu i skutkują wcześniejszym powrotem z rozpoczętej podróży do miejsca zamieszkania w RP.

 

Wezwanie do sądu

Ochrona obejmuje również sytuacje kiedy ty lub Współuczestnik podróży otrzymacie wezwanie do sądu lub organu administracji publicznej albo wojskowej w sytuacji, gdy wasze stawiennictwo jest obowiązkowe, a wyznaczony termin przypada na czas podróży i jest potwierdzony na piśmie. Dotyczy to również sytuacji jeśli wezwanie dotyczy spraw związanych z rozwodem lub separacją. 

Ubezpieczenie Kosztów Odwołania Podróży

Decydując się na ubezpieczenie Kosztów Odwołania Podróży, zyskujesz ochronę na wypadek braku możliwości skorzystania z zaplanowanego wyjazdu. W takiej sytuacji, o ile do jego odwołania dojdzie z jednej z przyczyn wskazanych w OWU, możesz ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów w związku z jej organizacją.

Pamiętaj jednak, żeby rezygnację z wyjazdu udokumentować, w tym zgłosić to do organizatora podróży w ciągu maksymalnie 3 dni od dnia, w którym doszło do zdarzenia uniemożliwiającego Twój wyjazd. Podobna zasada dotyczy przerwania podróży. Brak zgłoszenia może być przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania lub jego zmniejszenia.

Ważne jest również udokumentowanie przyczyny, dla której musisz odwołać wyjazd lub go przerwać. Zadbaj o zgromadzenie odpowiednich dokumentów, potwierdzających zaistnienie przyczyny dla której musisz odwołać lub przerwać wyjazd.

Przeczytaj: Kiedy warto kupić ubezpieczenie kosztów odwołania podróży - porady dla podróżników

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady