
Czym jest ubezpieczenie rezygnacji z podróży?
Ubezpieczenie Kosztów Odwołania Podróży (rezygnacji z podróży) obejmuje zarówno odwołanie podróży przed jej rozpoczęciem jak i jej przerwanie w związku z koniecznością powrotu do miejsca zamieszkania w RP lub z powodu Twojej hospitalizacji. Obejmuje wydatki poniesione przez Ciebie, wynikające z zawartej umowy podróży, które zostały utracone i nie zwrócone przez organizatora podróży, w związku z odwołaniem lub przerwaniem podróży.
Ubezpieczenie wskazuje wiele praktycznych i typowych dla turysty przyczyn, dla których możesz odzyskać wydatki poniesione w związku z wyjazdem, tak, abyś mógł przeznaczyć je np. na kolejną, tym razem udaną podróż.
Przeczytaj: Przed czym chroni ubezpieczenie Kosztów Odwołania Podróży?
Przykład:
Planujesz wakacyjny wyjazd do Hiszpanii. Kupiłeś wycieczkę w biurze podróży. Wpłaciłeś już zaliczkę lub pełną kwotę. Obawiasz się jednak, że coś może pokrzyżować Twoje plany i stracisz pieniądze, które wydałeś na tę podróż, ponieważ warunki umowy, jaką zawarłeś z biurem podróży wykluczają zwrot wpłaconych środków, jeśli zrezygnujesz z wyjazdu w ostatniej chwili.
Nigdy nie wiadomo co się może wydarzyć, zwłaszcza kiedy do wyjazdu zostało kilka miesięcy. Chcąc się zabezpieczyć na wypadek utraty pieniędzy, jeśli musiałbyś w ostatniej chwili zrezygnować z podróży, wykupiłeś ubezpieczenie Kosztów Odwołania Podróży.
Okazało się że podjąłeś dobrą decyzję, ponieważ przed wyjazdem Twoja mama uległa nieszczęśliwemu wypadkowi i znalazła się w szpitalu, a po jego opuszczeniu będzie wymagać Twojej opieki. W takiej sytuacji powinieneś natychmiast, ale nie później niż w ciągu 3 dni poinformować biuro podróży o swojej rezygnacji i złożyć do niego roszczenie o zwrot kosztów utraconego wyjazdu. O zwrot pozostałych kosztów, których w takiej sytuacji nie zwraca biuro podróży, możesz wystąpić do ubezpieczyciela, o ile zawarłeś ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z podróży.
Jakie świadczenia można objąć ochroną decydując się na ubezpieczenie kosztów rezygnacji?
Ochroną można objąć wszystkie wykupione świadczenia (udokumentowane koszty poniesione w związku z organizacją podróży krajowej lub zagranicznej), w tym:
- wycieczki zakupione w biurze podróży,
- bilety lotnicze, promowe, autokarowe, kolejowe,
- umowę rezerwacji noclegu,
- umowę uczestnictwa w rejsie,
- umowę czarteru/ wynajmu jachtu,
- umowę wynajmu samochodu osobowego (o masie całkowitej do 3,5 ton, przewożącego do 9 osób wraz z kierowcą), kampera lub przyczepy kempingowej,
- umowę uczestnictwa w konferencji, szkoleniu, kursie, warsztatach,
- bilet na wydarzenie o charakterze sportowym, artystycznym, rozrywkowym lub rekreacyjnym.
Ubezpieczenie Kosztów Odwołania Podróży
Kto i kiedy może wykupić ubezpieczenie rezygnacji z podróży?
Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży może zakupić zarówno osoba fizyczna (w tym cudzoziemiec nieposiadający numeru PESEL, ale zamieszkujący na stałe na terytorium RP), jak też osoba prowadząca działalność gospodarczą, jeśli ma swoją siedzibę w Polsce.
Umowę ubezpieczenia można zawrzeć w bardzo elastycznych terminach, uzależnionych od dnia zakupu świadczeń związanych z podróżą, zarówno krajową, jak i zagraniczną.
Czas do wyjazdu | Termin zawarcia umowy ubezpieczenia | |
---|---|---|
31 lub więcej dni | od dnia zawarcia umowy podróży do 30 dnia przed dniem jej rozpoczęcia | |
od 30 dni do 8 dnia | w dniu zawarcia umowy podróży oraz w kolejnym dniu | |
od 7 dni do 1 dnia | w dniu zawarcia umowy podróży | |
dzień wyjazdu | za późno na zakup ubezpieczenia |
Przeczytaj: Planowanie podróży: jak stworzyć idealny harmonogram i budżet?
Współuczestnik podróży – czyli kto?
Współuczestnik podróży to osoba, która wyjeżdża z Tobą w podróż. W ubezpieczeniu Warty wyróżniamy dwa rodzaje współuczestników. Są to osoby, które:
- występują razem z Tobą na tej samej umowie podróży np.: wspólnie kupiliście wycieczkę do Grecji i Wasze dane figurują na jednej umowie lub
- są ubezpieczone wspólnie z Tobą w ramach polisy Koszty Odwołania Podróży, ale nie występują jednocześnie z Tobą na tej samej umowie podróży. Jeśli np. ze znajomymi wybieracie się w to samo miejsce, w tym samym terminie ale macie dwie umowy podróży, to jeśli będziecie objęci jedną umowa ubezpieczenia wówczas uznamy, że jesteście dla siebie nawzajem współuczestnikami podróży.
Jeśli współuczestnik nie może skorzystać z podróży lub musi ją przerwać, a fakt ten ma wpływ na możliwość realizacji podróży przez Ciebie, ochrona ubezpieczeniowa również działa. Dotyczy to nagłych zdarzeń, które dotkną współuczestnika Twojej podróży, np.: jego nagłego zachorowania czy wypadku albo utraty przez niego dokumentów niezbędnych do wyjazdu.
Przeczytaj: Kto jest kim przy zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela?
Odwołanie lub rezygnacja z podróży – dlaczego warto mieć takie ubezpieczenie?
Ubezpieczenie kosztów odwołania podróży to rozwiązanie, które może pomóc ochronić Twoje pieniądze wydane na organizację wyjazdu w sytuacji, kiedy będziesz musiał z niego zrezygnować, z przyczyn wskazanych w OWU. Co daje taka ochrona? Najważniejsze korzyści to:
- ochrona finansów – umożliwia ubieganie się o zwrot kosztów w przypadku rezygnacji lub przerwania podróży z przyczyn określonych w OWU,
- możliwość ubezpieczenia wydatków dla podróży zakupionych z dużym wyprzedzeniem (do 30 dnia przed wyjazdem) jak też tych w opcji last minute – zawarcie umowy ubezpieczenia jest możliwe w elastycznych ramach czasowych, w zależności od tego, kiedy kupujesz świadczenia związane z podróżą.
- zabezpieczenie w razie braku zwrotu kosztów od organizatora – gdy organizator nie zwraca środków za odwołany wyjazd, polisa może pomóc odzyskać udokumentowane koszty, o ile sytuacja mieści się w zakresie ochrony określonym w OWU.
Jeśli ubezpieczyłeś swoją podróż od rezygnacji (odwołania lub przerwania), pamiętaj, aby zadbać również o siebie i współuczestników podczas wyjazdu. Pomoże Ci w tym ubezpieczenie turystyczne Warta Travel – jeśli planujesz podróż zagraniczną lub ubezpieczenie podróżne Warta Twoje NNW – pakiet dla Turysty (RP) obejmujący podróże krajowe.
Kup ubezpieczenie turystyczne