Dom i mieszkanie

Remont mieszkania - od czego zacząć?

Remont mieszkania wymaga odpowiedniego przygotowania oraz zaangażowania. Przede wszystkim finansowego, ale też organizacyjnego. Wiedząc dokładnie, jaki jest cel i zakres prac – zminimalizujemy ryzyko błędów i nieprzewidzianych wydatków.

Dwójka ludzi z kartonami

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na co zwrócić uwagę planując remont?
  • Kiedy najlepiej przeprowadzić remont?
  • O czym pamiętać planując remont mieszkania?

Remont – od czego zacząć?

Prace remontowe powinny mieć określoną kolejność. Zaczynamy od prac konstrukcyjnych, czyli burzenia lub budowania ścian, sufitów czy wymiany rur lub kabli. W kolejnym kroku wymieniamy lub naprawiamy okna, a następnie tynkujemy, szpachlujemy i gipsujemy. Są to tzw. prace mokre. Jeśli konieczne jest położenie podłóg - ten etap wykonuje się po tynkowaniu. Warto tu wziąć pod uwagę, że np. deski podłogowe mogą wymagać czasu, by porządnie wyschnąć przed malowaniem, na co może potrzebny być dodatkowy czas. Na koniec planujemy prace wykończeniowe takie jak malowanie

Podsumowując, remont mieszkania to zadanie wymagające odpowiedniego przygotowania i zaangażowania. Przed przystąpieniem do prac remontowych warto dokładnie przeanalizować swoje cele i potrzeby, przygotować plan remontu oraz oszacować koszty. Ważny jest również wybór odpowiedniej ekipy remontowej. Dzięki temu remont mieszkania będzie przebiegał sprawnie i bez niespodzianek.
 

Ubezpiecz swoje mieszkanie

Określ potrzeby remontowe

Przed przystąpieniem do prac remontowych warto dokładnie przeanalizować swoje cele i potrzeby. Przede wszystkim powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcesz przeprowadzić remont generalny, wyremontować część pomieszczeń, czy też po prostu odświeżyć wystrój wnętrz. W zależności od tego, jakie są Twoje cele, określ zakres potrzebnych prac, czas potrzebny na ich wykonanie i oczywiście koszty. Na tym etapie warto również zastanowić się, jakiego typu specjalistów będziesz potrzebować do wykonania remontu – czy będzie to architekt, parkieciarz, malarz, hydraulik, czy też inni fachowcy. Powinieneś również ustalić, czy chcesz i możesz wykonać część własnym sumptem.

 

Zadbaj o finanse

Wiele osób rozpoczyna remont pod wpływem chwili, a następnie zatrzymuje się w połowie zaplanowanych prac z braku budżetu. W efekcie niektórym osobom zdarza się mieszkać np. bez drzwi, szafek w kuchni czy mebli. Najczęściej jest to efekt niedoszacowania kosztów remontów. O ile nie chcesz znaleźć się w podobnej sytuacji, przed przystąpieniem do prac remontowych powinieneś dokładnie przemyśleć i zaplanować budżet remontu uwzględniając nie tylko koszt materiałów, ale też koszty zatrudnienia ekipy remontowej lub własnego czasu (jeśli zdecydujesz się wykonać remont samodzielnie). Warto tu wziąć pod uwagę również wysoką inflację. 

 

Kiedy najlepiej przeprowadzić remont?

Niezależnie od tego, czy planujesz mniejsze prace, czy też kucie ścian, wymianę okien i zrywanie podłogi – remont mieszkania najlepiej przeprowadzić wiosną, latem lub wczesną jesienią. Zimą trudniej wymienić instalacje wodno-kanalizacyjne czy grzewcze. Co więcej, podczas remontu pomieszczenia powinny być często wietrzone, żeby usuwać zapach środków chemicznych i farb. Dlatego wszelkie prace remontowe najlepiej prowadzić, gdy za oknem robi się ciepło.
 

Ubezpieczenie domu i mieszkania

Wybierz odpowiednią ekipę remontową

Choć wielu Polaków decyduje się na samodzielne wykonanie remontu, nie zawsze jest to najlepszy pomysł. Szczególnie jeżeli planujemy większy remont mieszkania. Wbrew pozorom prace budowlane wymagają skomplikowanych umiejętności, a jeżeli planujemy także np. remont elektryki – odpowiednich uprawnień. Wybierając ekipę remontową, warto zwrócić uwagę na jej doświadczenie oraz referencje. Ważne jest również, by ekipa remontowa świadczyła swoje usługi na podstawie umowy, dzięki czemu precyzyjnie określisz zakres pracy i koszty. Warto przy tym pamiętać, że nieprawidłowo wykonany remont może spowodować poważne problemy, takie jak pęknięcia ścian, zalania lub problemy z instalacjami. Dlatego wybór odpowiedniej ekipy budowlanej jest kluczowy dla powodzenia całego projektu.

 

Jak oceniasz artykuł?
Sprawdź cenę ubezpieczenia domu lub mieszkania
Co chcesz ubezpieczyć?
Zaznacz co chcesz ubezpieczyć
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady