Samochód

Tablice rejestracyjne - co robić, gdy zostaną skradzione lub zgubione?

Tablice rejestracyjne pozwalają zidentyfikować auto i sprawdzić jego pochodzenie. Są niezbędne w każdym samochodzie, także z prawnego punktu widzenia.

Samochody na parkingu bez tablic rejestracyjnych

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy można jeździć samochodem bez tablic rejestracyjnych
  • Co zrobić w przypadku utraty tablic rejestracyjnych
  • Dlaczego należy zgłosić kradzież tablic rejestracyjnych

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której zauważy, że auto nie ma tablic rejestracyjnych. Nie ma znaczenia czy tablice w jakiś sposób zgubiliśmy sami czy zostały skradzione. W każdym przypadku, brak tablic rejestracyjnych na samochodzie rodzi pierwszy i podstawowy problem: brak prawnej możliwości poruszania się pojazdem. Co zrobić, gdy zostaną skradzione lub zgubione?

 

Ile wynosi mandat za brak tablic rejestracyjnych?

Zgodnie z przepisami samochód, by został dopuszczony do ruchu powinien mieć dwie tablice rejestracyjne (wraz z hologramami legalizacyjnymi).

Jeżdżąc autem bez tablic rejestracyjnych narażasz się na mandat w wysokości 500 PLN, wysoką grzywnę, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i konieczność wezwania pomocy drogowej. Na szczęście procedura wyrobienia nowych tablic nie jest skomplikowana, a samochód do jazdy jesteś w stanie przywrócić w ciągu jednego dnia.

 

Ubezpieczenie OC

Co zrobić w przypadku utraty tablic rejestracyjnych?

Co zrobić kiedy zgubisz bądź okaże się, że ktoś ukradł Twoje tablice rejestracyjne? Przede wszystkim powinieneś ten fakt jak najszybciej zgłosić na Policję, choćby dzwoniąc pod numer 112 i podając operatorowi numery zaginionych tablic. W kolejnym kroku należy udać się na Komisariat Policji i złożyć oficjalne zawiadomienie w sprawie.

Składając zawiadomienie w sprawie utraty tablic rejestracyjnych pamiętaj o wzięciu zaświadczenia, z którym będziesz mógł udać się do Wydziału Komunikacji. Jest to o tyle ważne, że stosowne zaświadczenie wydawane jest jedynie na wniosek pokrzywdzonego. Ostatnim krokiem jest udanie się do Wydziału Komunikacji, gdzie będziesz musiał zdecydować, czy interesuje Cię wydanie tzw. wtórników tablic rejestracyjnych czy przerejestrowanie auta.

Drugie rozwiązanie jest droższe, ale dużo bezpieczniejsze i szybsze. Przede wszystkim uchroni Cię na przyszłość, jeśli ktoś będzie wykorzystywał Twoje skradzione numery, a po drugie załatwisz sprawę praktycznie od ręki. Nowe numery będziesz mógł od razu zamontować na samochodzie.

Przy składaniu odpowiedniego wniosku w Urzędzie Komunikacji potrzebne są:

  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • karta pojazdu,
  • dowód zawarcia ubezpieczenia OC,
  • dowód tożsamości,
  • oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań w przypadku zagubienia tablic. 

Pamiętaj, że w przypadku utraty tylko jednej tablicy rejestracyjnej, drugą należy zanieść do Wydziału Komunikacji. Przy wydaniu wtórnika zostanie ona opatrzona nową naklejką homologacyjną.

 

Dlaczego warto zgłosić kradzież tablic rejestracyjnych?

Dlaczego ktoś w ogóle miałby kraść tablice rejestracyjne? Przede wszystkim złodzieje wykorzystują takie tablice do kradzieży paliwa na stacjach benzynowych. Właściciele stacji benzynowych szukają tego typu złodziei na podstawie nagrań monitoringu na stacjach benzynowych.

Rzadko, ale niestety zdarzają się też poważniejsze przestępstwa, podczas których może zostać wykorzystany pojazd z Twoimi, kradzionymi numerami rejestracyjnego. Dlatego w przypadku, gdy tylko zauważysz brak tablic na Twoim aucie, bardzo ważne jest zgłoszenie tego faktu jak najszybciej. Dzięki temu będziesz mógł potwierdzić, że to nie Ty popełniłeś dane wykroczenia czy przestępstwa. Zgłoszenie będzie również pomocne w przypadku, gdy ktoś z użyciem Twoich tablic doprowadzi do kolizji czy wypadku, abyś uniknął problemów np. w kwestiach ubezpieczeniowych.

 

Ubezpieczenie OC/AC 

Mandat nie tylko za brak tablicy rejestracyjnej 

Tablice rejestracyjne wymagają Twojej uwagi nie tylko w przypadku ich kradzieży lub zgubienia. Mandat możesz otrzymać także w przypadku, gdy są one nieczytelne. Niedopełnienie obowiązku zapewnienia ich czytelności (o co zimą nie trudno) może kosztować kierowcę nawet 100 zł mandatu.

Tablic rejestracyjnych nie można także zasłaniać, w żaden sposób przerabiać czy zamieszczać w innym niż przeznaczone konstrukcyjnie na to miejsce. Za tego typu działania ustawodawca przewidział mandaty w wysokości 500 zł.

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady