Turystyczne

Ubezpieczenie na Kubę

Urlop na Kubie – Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Marzysz o rajskich plażach, kolorowych uliczkach i bogatej kulturze? Kuba może być idealnym miejscem na Twój urlop. Zanim jednak spakujesz walizki, warto poznać kilka istotnych informacji, aby podróż była nie tylko przyjemna, ale także bezpieczna i komfortowa.

Havana

Wprowadzenie przed podróżą na Kubę

Kuba, wyspiarskie państwo leżące na Morzu Karaibskim, to klejnot kultury, historii i przyrody. Jego wyjątkowa atmosfera łączy tradycję z nowoczesnością, odkryj kontrasty pomiędzy urokliwymi wioskami a pulsującymi życiem miejskim w jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na świecie.

Kuba słynie z subtropikalnego klimatu, co sprawia, że jest atrakcyjnym miejscem na wakacje przez większość roku. Jednak warto poznać specyfikę pogody. Zima, czyli okres od listopada do kwietnia to najpopularniejszy okres turystyczny. Temperatury oscylują wokół 25-30 stopni Celsjusza, a deszcze są rzadkie. Kubańskie lato to miesiące od maja do października, temperatury są wyższe, ale jest to również pora deszczowa. Wysoka wilgotność sprawia, że jest to oficjalny sezon huraganów.

 

Kwestie formalności

Obecnie* Polacy, którzy odwiedzają Kubę w celach turystycznych, mają obowiązek posiadania wizy turystycznej, zwanej kartą turysty. Upoważnia ona do jednorazowego wjazdu, a pobyt nie może przekraczać 90 dni. Wizę można uzyskać na kilka sposobów, składając wniosek osobiście w urzędzie konsularnym w Warszawie lub online poprzez pośrednika lub biuro podróży. Wjeżdżający na Kubę zobowiązany jest posiadać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży.

Oficjalnym językiem na Kubie jest hiszpański, dlatego warto poznać kilka podstawowych zwrotów przed podróżą. Kubańska waluta to peso kubańskie (CUP). W miastach i miejscach turystycznych często akceptowane są również karty kredytowe, jednak warto zawsze mieć przy sobie gotówkę.

 

* powyższe informacje są aktualne na dzień 20.02.2024r. . Jednak pamiętaj, żeby przed każdą podróżą sprawdzić aktualne obostrzenia na stronach rządowych.
 

Bezpieczeństwo i zdrowie

Kuba uchodzi za stosunkowo bezpieczny kraj, zwłaszcza w porównaniu z innymi miejscami w regionie. Niemniej jednak warto zachować szczególną ostrożność. Unikaj pokazywania drogich przedmiotów, nie przechowuj dużej ilości gotówki przy sobie i bądź szczególnie czujny w tłumach, zwłaszcza na rynkach czy w środkach komunikacji publicznej. W pokojach hotelowych korzystaj z sejfu, jeśli jest dostępny.

Kubański system opieki zdrowotnej jest powszechny i dostępny dla obywateli kraju. Dla turystów, którzy zakupią odpowiednie ubezpieczenie podróżne, dostępne są również prywatne kliniki i szpitale o wyższym standardzie.

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub lekarzem medycyny podróży. Dodatkowo w trakcie pobytu zaleca się przestrzegać zasad higieny tropikalnej: pić tylko wodę butelkowaną, dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem, nie jeść owoców ze skórką, sałat, surowego mięsa itd.

 

Transport – co warto wiedzieć? 

Na chwilę obecną*, nie ma bezpośrednich lotów z Polski na Kubę. Najczęściej podróżni wybierają loty z przesiadkami lub korzystają z lotów czarterowych z biurem podróży.

Na Kubie funkcjonuje rozbudowana sieć autobusów dalekobieżnych, znanych Viazul. Taksówki są powszechnym środkiem transportu w miastach. Warto pamiętać, że ceny mogą być negocjowane, więc zawsze warto upewnić się, czy kierowca korzysta z taksometru. Kuba oferuje również niezapomniane wyspy, takie jak Kajmanie czy Archipelag Los Canarreos. Łodzie i promy są popularnym środkiem transportu na te obszary.

Wynajem samochodu to doskonały sposób na odkrywanie Kubie niezależnie. Ruch na ulicach jest dość spokojny, jednak warto być ostrożnym, zwłaszcza w centrach miast. Zwracaj uwagę na oznakowaniu miejsc, w których zakazane jest parkowanie.

 

* powyższe informacje są aktualne na dzień 20.02.2024r. Jednak pamiętaj, żeby przed każdą podróżą sprawdzić aktualne obostrzenia na stronach rządowych.

 

Ubezpieczenie podróżne

Atrakcje turystyczne 

Kolorowe kolonialne miasta, niekończące się plaże i górzyste regiony – Kuba oferuje bogactwo atrakcji dla każdego podróżnika.

  • Hawana, stolica Kuby, pełna historii i kultury. Spaceruj ulicami Starego Miasta, odwiedź Malecón – słynną promenadę nadmorską, a wieczorem zanurz się w kubańskich rytmach w jednej z licznych klubów salsy.
  • Varadero, raj dla miłośników plaż. Białe, piaszczyste wybrzeże, turkusowe morze i luksusowe kurorty to idealne miejsce na relaks i wodne atrakcje.
  • Trinidad, miasto-muzeum, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zachwyca kolorowymi kamienicami, urokliwymi uliczkami i historią. Warto odwiedzić Plaza Mayor i Muzeum Romantyzmu.
  • Valle de Viñales, obszar przyrodniczy, gdzie czas zdaje się stanąć w miejscu. Charakteryzuje się malowniczymi plantacjami tytoniu, unikalnymi formacjami skalnymi i zapierającymi dech widokami.

  

Kubańska kuchnia to prawdziwa uczta dla podniebienia, bogata w smaki i aromaty. Danie, które trzeba spróbować to Ropa Vieja, czyli duszone i rozdrobnione mięso, podawane z ryżem i fasolą. Dla fanów kuchni wegetariańskiej obowiązkowa przekąska to Tostones, plastry zielonych bananów smażone i podawane z sosem czosnkowym. Oczywiście nie można opuścić Kuby bez spróbowania orzeźwiającego mojito.

 

Ciekawostki o Kubie 

Samochody z lat 50

Kubańskie ulice są pełne klasycznych samochodów z lat 50. XX wieku. To rezultat politycznych i gospodarczych ograniczeń, które sprawiły, że mieszkańcy z konieczności zaczęli utrzymywać w ruchu stare, ale wciąż urokliwe pojazdy. Przechadzka po Hawanie staje się prawdziwą podróżą w czasie, do ery, kiedy te kolorowe samochody były symbolem luksusu i prestiżu.

 

Zakaz Reklam Komercyjnych

 Spacerując po miejscowych miastach, nie napotkasz  kolorowych neonów czy olbrzymich bilbordów reklamowych. Ten wyjątkowy zakaz nadaje miastom kubańskim niepowtarzalny charakter, sprawiając, że miejsca te odróżniają się od innych destynacji.

 

Światowa Stolica Cygar

 Kuba to raj dla miłośników cygar, a Hawana jest uznawana za światową stolicę tych wyjątkowych produktów. W kraju, gdzie kultura cygara sięga głęboko, warto skosztować kubańskich marek takich jak Cohiba czy Montecristo. Nie tylko smakują one wyjątkowo, ale również stanowią część tradycji i dziedzictwa kubańskiego stylu życia.

 

Ubezpieczenie turystyczne

Wjeżdżający na Kubę zobowiązani są do posiadania polisy ubezpieczeniowej, a jej brak może stanowić podstawę do odmowy wjazdu na wyspę. Zanim zdecydujesz się na konkretną polisę, sprawdź jej zakres oraz warunki (możesz to zrobić online). Istnieje wiele rodzajów ubezpieczeń podróżnych, więc ważne jest, aby wybrać polisę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom:

  • koszty leczenia (również COVID-19), hospitalizacji oraz zakup lekarstw, z sumą ubezpieczenia co najmniej 600 000 zł,
  • assistance, który zapewni min. transport medyczny do Polski , wizytę lekarza lub zakwaterowanie na czas rekonwalescencji,
  • OC podróżne, które zabezpiecza przed sytuacjami, w których wyrządzisz szkodę innym osobom w trakcie podróży,
  • ubezpieczenie bagażu, uwzględniające m.in. wydatki poniesione w związku z opóźnieniem dostarczenia bagażu oraz opóźnieniem lub odwołaniem lotu rejsowego.

 

Z odpowiednią wiedzą o Kubie, Twój urlop może stać się niezapomnianym przeżyciem. Dzięki naszym wskazówkom możesz cieszyć się kubańskim słońcem, kolorem i kulturą, mając pewność, że podróżujesz świadomie i bezpiecznie.

 

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady