Turystyczne

Wakacyjna podróż z kotem – czy to dobry pomysł i jak się przygotować?

Większość kotów nie lubi zmian. Nowe zapachy, hałas, obce miejsce – dla wielu mruczków to powód do stresu, a nie relaksu. Czy więc wyjazd z kotem na wakacje to w ogóle dobry pomysł? A może lepiej, by został w domu? Sprawdź, kiedy podróż z kotem ma sens, jak się do niej przygotować i co zrobić, by wakacje były bezpieczne – zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila.

Spakowana walizka na wyjazd i leżący w środku kot.

Co z kotem na wakacje? 

Koty są z natury terytorialne – lubią znane otoczenie, stałe rytuały i własne ścieżki. Dlatego nie każdy mruczek będzie szczęśliwy w podróży. Dla wielu z nich wakacyjny wyjazd to nie relaks, lecz źródło stresu. Ale są też wyjątki – niektóre koty dobrze odnajdują się w nowym miejscu i towarzyszą opiekunom podczas wyjazdów.

Przeczytaj: Planowanie podróży: jak stworzyć idealny harmonogram i budżet?

Kiedy wyjazd z kotem może się udać? 

Wakacje poza domem mogą spodobać się kotom ciekawskim, otwartym na nowe doświadczenia (często są to koty młode), które maja pozytywne doświadczenia związane z podróżą. Warto też obserwować swojego futrzastego przyjaciela, gdy np. jeździsz z nim do weterynarza. Jeśli nie przeszkadza mu podróż w transporterze, dobrze znosi zmianę otoczenia i nie wykazuje silnych objawów stresu, możesz spróbować zorganizować wspólny wyjazd.

Kiedy wyjazd z kotem na wakacje może być dużym źródłem stresu?

Jeśli kot jest lękliwy, starszy lub ma problemy zdrowotne, źle reaguje na transport, hałas i obecność obcych ludzi, lepiej zrezygnować z takiej podróży. Wystarczy, że zapewnisz mu opiekę na czas Twojej obecności, a sam będziesz korzystał z uroków wakacji.

Warunki udanych wakacji z kotem

Jeśli decydujesz się na wspólny wyjazd, zadbaj o jak największy komfort pupila. Im więcej znajomych zapachów i rutyny, tym bezpieczniej będzie się on czuł.

Warto wiedzieć

Co przygotować przed podróżą z kotem?

  1. Transporter, do którego kot jest przyzwyczajony.
  2. Własna kuweta, żwirek, miska, legowisko, zabawki.
  3. Karma, którą zwierzak lubi i chętnie je.

Dobrą praktyką jest także wykonanie testu przed docelową podróżą. Zarezerwuj np. jeden nocleg z kotem poza domem i sprawdź, jego reakcję na zmianę otoczenia.

Długa podróż samochodem z kotem – o czym pamiętać?

Jeśli masz pewność, że Twój kot nadaje się do dłuższych podróży autem, musisz pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim zawsze przewoź kota w transporterze przypiętym pasami do fotela – dla jego bezpieczeństwa i Twojej koncentracji. Jeśli będziesz chciał wypuścić kota na postoju, pamiętaj o zabraniu smyczy i szelek. Unikaj również karmienia zwierzaka bezpośrednio przed jazdą.

Podróż z kotem samolotem – czy to możliwe?

Choć podróże samolotem z kotami nie są popularne, możesz skorzystać z takiego rozwiązania, jeśli do celu wycieczki masz setki kilometrów. Taka podróż wymaga jednak dobrej organizacji. Większość linii lotniczych umożliwia przewóz kota w kabinie, jeśli razem z transporterem nie przekracza on określonej wagi (np. 8 kg). W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się więc miękkie, lekkie transporty.

Przed wylotem:

  • sprawdź wymagania przewoźnika dotyczące rodzaju transportera, opłat i limitów,
  • zarezerwuj miejsca dla kota, jeśli jest taka konieczność,
  • przygotuj paszport, szczepienia i dokumenty wymagane w kraju docelowym.

Przeczytaj: Idealne wakacje w 7 prostych krokach. Poradnik dla podróżujących

Jak spacerować z kotem na wakacjach?

Spacer z kotem to świetny sposób na bezpieczne poznawanie świata. Podstawą bezpiecznego wyjścia są szelki i smycz – najlepiej specjalnie zaprojektowane dla kotów. 

Coraz więcej opiekunów wybiera też przezroczyste plecaki transportowe z otworami wentylacyjnymi. To rozwiązanie dobre na krótkie spacery, w miejsca z większą liczbą bodźców lub wtedy, gdy kot nie czuje się jeszcze pewnie na smyczy. Kot widzi otoczenie, a jednocześnie jest w bezpiecznej przestrzeni.

Co z kotem na wakacje, gdy zostaje w domu?

Jeśli nie chcesz jechać z kotem, powinieneś zapewnić mu opiekę. Do wyboru masz:

  • znajomych lub rodzinę – w przypadku kotów samotników wystarczy nawet jedna krótka wizyta dziennie w miejscu zamieszkania kota,
  • petsitter – rozwiązanie, gdy nie masz możliwości skorzystania z pomocy kogoś bliskiego,
  • hotel dla kotów – jeśli Twój kot, źle czuje się sam w domu.

Ochrona dla zwierząt na wakacje w ubezpieczeniu turystycznym – jak to działa?

Ubezpieczenie turystyczne Warta Travel obejmuje przede wszystkim osobę ubezpieczoną, ale w ramach usług assistance znajduje się także element ochrony dla zwierząt towarzyszących w podróży – psów i kotów między 7 tygodniem a 10 rokiem życia. Jak to działa?

Jeśli Twój pupil ulegnie nagłemu wypadkowi za granicą, i będzie potrzebna natychmiastowa pomoc weterynarza, w ramach polisy będziesz mógł uzyskać zwrot kosztów leczenia w placówce weterynaryjnej, w tym m.in. za badania, zabiegi, leki czy transport do i z lecznicy. W najtrudniejszych sytuacjach ochrona obejmuje również eutanazję, jeśli ta jest konieczna, a także kremację lub pochówek. Łączny limit dla tych usług wynosi maksymalnie 5 000 zł.

Ubezpieczenie przewiduje również zwrot kosztów hotelu dla zwierząt (do 1 000 zł), jeśli nagłe zachorowanie lub wypadek uniemożliwi Ci samodzielne zajęcie się nim podczas podróży, lub jeśli z tych samych powodów nie wrócisz na czas, a zwierzę zostało w Polsce i trzeba będzie zorganizować dla niego hotel.

Kup ubezpieczenie podróży

Planując wyjazd, warto również rozważyć zakupienie ubezpieczenia Kosztów Odwołania Podróży. Dzięki temu ubezpieczeniu możesz odzyskać koszty poniesione na organizację wyjazdu (niezwracane przez organizatora np. biuro podróży) jeśli nie skorzystasz z wyjazdu np. w wyniku Twojej nagłej choroby ( w tym związanej z leczeniem następstw chorób przewlekłych) lub wypadku samochodowego, śmierci lub nagłego zachorowania osoby bliskiej która nie bierze udziału w wyjeździe. Ochrona obejmuje 18 przyczyn rezygnacji lub przerwania podróży, użytecznych dla przeciętnego turysty. 

Przeczytaj: Przed czym chroni ubezpieczenie kosztów odwołania podróży?

 

Podróżowanie z kotem to spore wyzwanie, które wymaga dobrej organizacji i uwzględnienia potrzeb Twojego pupila. Pamiętaj, że nie każdy kot odnajdzie się w nowym otoczeniu, dlatego obserwuj jego zachowanie. Jeśli zdecydujesz się na wspólne wakacje, zadbaj o komfort i bezpieczeństwo zwierzaka na każdym etapie podróży. A gdy kot zostaje w domu, zapewnij mu odpowiednią opiekę, by nie czuł się samotny i zagubiony.

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady