Turystyczne

Wiza turystyczna - gdzie obowiązuje i jak ją dostać?

W przypadku znakomitej większości popularnych kierunków wakacyjnych, Polacy nie muszą ubiegać się o wizę turystyczną. Niektóre kraje, wymagają jednak specjalnych zezwoleń. Podpowiadamy, gdzie niezbędne jest uzyskanie wizy z wyprzedzeniem, a gdzie należy załatwić inne formalności.

Ludzie na lotnisku

Bez wizy do 127 krajów świata

Jak podaje Passport Index 2023, Polacy mogą cieszyć się dosyć mocnym paszportem. Oznacza to, że wizy nie są wymagane od Polaków aż w 127 krajach świata*. Obywatele naszego kraju mogą bezwizowo podróżować po niemal całej Europie (za wyjątkiem Białorusi i Rosji), a także Ameryce Południowej i Północnej. Wiele turystycznych krajów Azji i Afryki również nie wymaga wiz lub mają one formę wiz on arrival.
 

* Powyższe informacje są aktualne na dzień 04.10.2023 r.
 

Wiza on arrival - czym jest? 

W aż w 49 krajach świata wizy turystyczne dla Polaków wydawane są na granicy, w dniu przyjazdu. Tego typu dokumenty wydawane są obcokrajowcom, którzy potrzebują wizy, aby wjechać do kraju, ale nie wymaga się od nich ubiegania o dokument przed podróżą. Są one dostępne dla podróżnych przyjeżdżających na krótkoterminowe wizyty. Z reguły, choć nie zawsze, z wydaniem dokumentu wiąże się konieczność uiszczenia opłaty. Tego typu wizy wydaje np. Egipt, Indonezja, Malediwy, czy Jordania.

Przykładowo jednorazowa wiza turystyczna wydawana przez Egipt kosztuje 25 dolarów, jest ważna przez okres 30 dni i uprawnia do poruszania się po całym terytorium tego kraju. Wizę można uzyskać na podstawie dostępnego na lotnisku formularza przylotu w języku angielskim lub poprzez zarejestrowanie się i wypełnienie formularza internetowego. Podczas podróży do kurortów położonych na Półwyspie Synaj takich jak Sharm El-Sheikh, Taba czy Dahab jest możliwość otrzymania na lotnisku bezpłatnej wizy wydawanej jako stempel paszportowy. Wiza ważna jest przez 14 dni i uprawnia do podróżowania po wschodnim Wybrzeżu Półwyspu Synaj: od Granic Ras Mohammed (w pobliżu miasta Sharm el Sheikh) do Taby włącznie oraz do Klasztoru Świętej Katarzyny na południu półwyspu. Należy pamiętać, że ten rodzaj wizy nie upoważnia do poruszania się po pozostałych częściach Półwyspu Synaj, ani wyjazdów na wycieczki fakultatywne do innych miejscowości Egiptu. Wizy turystyczne on arrival dla obywateli Rzeczpospolitej Polskiej wydaje też Indonezja. Koszt wizy wynosi 500 000 IDR ( czyli na dzień 17.11.2023 około 130 zł). Wizę można kupić na każdym większym lotnisku, w tym Soekarno-Hatta i Denpasar. Procedura trwa do 15 minut. O wizę można ubiegać się też przed przyjazdem poprzez formularz online. Bezpłatne wizy on arrival wydawane są też przez Malediwy na lotnisku. W celu otrzymania turystycznej wizy wjazdowej należy przedstawić określone dokumenty.
 

Ubezpieczenie podróżne

Gdzie konieczne uzyskanie wizy przed przyjazdem?

Istnieje też grupa państw, która wymaga od Polaków ubiegania się o wizę przed przyjazdem. Wśród nich są zarówno państwa odwiedzane przez Polaków w celach turystycznych (np. Indie, Sri Lanka czy Chiny) oraz szeroka grupa państw, które raczej rzadko odwiedza się w celu podziwiania zabytków – np. Korea Północna.

Planując wyjazd poza Unię Europejską warto zawsze sprawdzić, jakie są szczegółowe wymogi dotyczące wizyty w danym kraju. Informacje na temat wymogów stawianych przez poszczególne państwa znajdziemy na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

Pomocna jest także aplikacja mobilna Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za Granicą”.  Aplikacja dostarcza informacje dla podróżujących do wszystkich krajów świata. Więcej informacji na temat aplikacji znajdziemy na stronach ministerstwa: https:/www.gov.pl/web/dyplomacja/polak-za-granica--twoje-zrodlo-informacji-w-podrozy.

Poniżej przedstawiamy wymogi dotyczące uzyskania wizy w wybranych państwach chętnie odwiedzanych przez turystów:
 

Indie

Obywatele polscy udający się do Indii są objęci obowiązkiem wizowym. W przypadku ubiegania się o wizę w kategoriach: turystyka istnieje możliwość wykonania całej procedury online – w tym dokonania płatności i wydruku wizy, bez konieczności składania wizyty w Ambasadzie.
 

Sri Lanka

Osoby podróżujące na Sri Lankę zobowiązani są do wypełnienia wniosku w systemie elektronicznej autoryzacji wjazdu - Electronic Travel Authorization (ETA). Formularz dostępny jest na stronie dedykowanej stronie internetowej. Po przylocie należy okazać urzędnikowi imigracyjnemu paszport oraz kopię potwierdzenia zgody na wjazd (ETA).
 

Chiny

W celu otrzymania wizy do Chin należy skontaktować się z instytucją zapraszającą oraz Ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce w celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących uzyskania zaproszenia oraz wizy umożliwiającej wjazd do Chin.
 

Kenia

Przed przyjazdem do Kenii konieczne jest wyrobienie e-wizy. Okres oczekiwania na wizę wynosi do 2 dni, zaleca się jednak złożenie aplikacji na 7- 10 dni przed planowanym przylotem.  E-visa ważna jest przez 3 miesiące. W momencie przekroczenia granicy należy okazać wydrukowaną e-wizę. Służby graniczne stemplują paszport, wydając zezwolenie na 1-miesięczny pobyt.
 

Australia

Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej podróżujący do Australii w celach turystycznych lub biznesowych na okres nie dłuższy niż 3 miesiące muszą posiadać wizę, o którą należy wnioskować online. Wiza jest bezpłatna. Wnioski można składać za pośrednictwem strony internetowej Departamentu Spraw Wewnętrznych.

 

Do USA bez wizy, ale ze zezwoleniem ESTA

Dużo emocji wśród Polaków przez wiele lat wzbudzało podróżowanie do Stanów Zjednoczonych Ameryki, co wiązało się z koniecznością uzyskania wizy do tego kraju. W 2019 roku USA zniosły obowiązek wizowy w przypadku podróżowania przez okres do 90 dni w celach biznesowych i turystycznych. Obecnie, w przypadku tego typu wyjazdów, obywatele Polski, którzy uzyskali zezwolenie wjazdu w ramach Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (ESTA), nie potrzebują wizy. Jednak nadal konieczne jest uzyskanie wizy w przypadku innych celów podróży, takich jak dłuższe pobyty niż 90 dni lub z zamiarem podjęcia pracy lub nauki w Stanach Zjednoczonych. Warto pamiętać, że obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, podróżujący do USA bez wizy, muszą posiadać paszport z chipem umożliwiającym odczyt komputerowy.
 

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady