Turystyczne

Wniosek ESTA – czym jest i jak go wypełnić?

Od 11 listopada 2019 roku Polska została włączona do programu ruchu bezwizowego, czyli Visa Waiver Program. Oznacza to, że Obywatele Polski, podróżujący w celach turystycznych, leczniczych i biznesowych, mogą już wjeżdżać na teren USA bez wizy. Wystarczy uzyskać zezwolenie wjazdu za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży, czyli ESTA. Czym dokładnie jest ESTA i jak wypełnić wniosek? Przeczytasz w naszym poradniku.
 

Central Park w USA

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest wniosek ESTA?
  • Co jest potrzebne do wypełnienia wniosku?
  • Jakie są koszty złożenia wniosku?
  • Jak wypełnić wniosek ESTA?
  • Jakie są podstawy do odrzucenia wniosku ESTA?
  • Jak ubiegać się o wpis w ESTA?
  • Wyjazd do USA – o czym warto pamiętać?

Czym jest wniosek ESTA?

ESTA to skrót od Electronic System for Travel Authorization, czyli komputerowego systemu, który umożliwia podróżowanie do Stanów Zjednoczonych bez wizy. Czym różni się ESTA od standardowego zezwolenia na przekroczenie granicy USA, wydawanego przez konsulat? Po pierwsze, ESTA upoważnia do pobytu na terenie USA przez maksymalnie 90 dni, a wszystkich formalności dopełnia się drogą elektroniczną. Po drugie, twój wyjazd musi odbywać się w celach biznesowych, leczniczych bądź turystycznych. Po trzecie, zezwolenie jest ważne przez 2 lata (a nie 10, jak w przypadku wizy) lub do czasu wygaśnięcia paszportu i uprawnia do wielokrotnego przekraczania granicy Stanów Zjednoczonych. Jeżeli posiadasz już wizę, nie musisz starać się o zatwierdzony wpis do ESTA. 

 

Co jest potrzebne do wypełnienia wniosku?

Do wypełnienia wniosku ESTA potrzebne są:

  • paszport z kraju uczestniczącego w VWP – upewnij się, że ważność twojego dokumentu nie wygaśnie w trakcie podróży. Jeżeli posiadasz podwójne obywatelstwo, zarejestruj się za pomocą jednego z paszportów,
  • aktualny adres e-mail i numer telefonu,
  • aktualny adres zamieszkania,
  • dane kontaktowe osoby, z którą należy się kontaktować w nagłych wypadkach.
     

Ubezpieczenie turystyczne

Jakie są koszty związane z wpisem do ESTA?

Opłata za złożenie wniosku w ESTA wynosi 21 dolarów amerykańskich (USD) i jest pobierana przez CBP, czyli Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA. Składa się z dwóch części: opłaty za promocję podróży ($17) i opłaty operacyjnej, za rozpatrzenie wniosku ($4). Nie obowiązują żadne zniżki. Ceny pozostają takie same zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie, naliczana jest tylko opłata operacyjna. Płatności należy dokonać kartą kredytową lub debetową bądź za pośrednictwem portalu PayPal. Akceptowane karty to: MasterCard, Visa, American Express i Discover (JCB, Diners Club). 
 

Jak wypełnić wniosek?

Wniosek możesz wypełnić samodzielnie na oficjalnej stronie CBP (https://esta.cbp.dhs.gov). Przy wybranych pytaniach znajdują się wskazówki – wystarczy kliknąć na ikonę ze znakiem zapytania, by uzyskać dodatkowe informacje. Rozpocznij od wyboru preferowanego języka, a następnie przejdź do wypełniania wniosku. 

 

  1. Po kliknięciu w „Utwórz nowy wniosek” pojawią się dwie opcje: „Wniosek pojedynczy” lub „Wniosek dla grupy”. Dzięki tej drugiej opcji jedna osoba może zarządzać maksymalnie 50 wnioskami, jednak musi mieć ukończone 18 lat i potrzebuje do tego identyfikatora grupy. Nie musisz wypełniać wniosku za jednym razem, możesz do niego wrócić wybierając „kontynuuj istniejący wniosek”.
     
  2. Przeczytaj uważnie informacje zawarte w powiadomieniu oraz klauzuli i wybierz zatwierdź.
     
  3. W formularzu wpisz swoje dane. Możesz także zeskanować paszport, dzięki czemu wszystkie informacje zostaną wprowadzone automatycznie, pamiętaj jednak, by sprawdzić, czy są one poprawne. 
     
  4. Zweryfikuj swój adres e-mail – w ciągu 25 minut na twoją skrzynkę przyjdzie mail z kodem potwierdzającym. 
     
  5. Odpowiedz na pytania o podróż. W polach, które cię nie dotyczą (przykładowo – dane rodziców lub osoby do kontaktu na terenie USA) wybierz UNKNOWN. Podaj adres twojego miejsca pobytu na terenie USA. Może to być pierwszy hotel, w którym się zatrzymasz. W przypadku tranzytu system prosi tylko o dane osoby do kontaktu w razie wypadku.
     
  6. Odpowiedz zgodnie z prawdą na pytania dotyczące uprawnień do uzyskania zezwolenia, a następnie przeczytaj i zatwierdź oświadczenie o zrzeczeniu się praw.
     
  7. Zweryfikuj dane we wniosku i potwierdź. 
     
  8. Dokonaj płatności w ciągu 7 dni. 
     
  9. Twój wniosek zostanie rozpatrzony w czasie do 72 godzin. Jego status sprawdzisz na stronie głównej, w zakładce „Sprawdź status ESTA”.
     

Ubezpieczenie podróżne

Jakie są podstawy do odrzucenia wniosku ESTA?

Odrzucenie wniosku wcale nie oznacza, że musisz odwołać swoją podróż do Stanów Zjednoczonych. W takim wypadku należy ubiegać się o odpowiednią wizę. Odmowy wniosków się zdarzają, dlatego nie należy zwlekać do ostatniej chwili z rozpoczęciem procesu uzyskania pozwolenia na wjazd do USA. Wniosek złóż najpóźniej 72 godziny przed wejściem na pokład, ale najlepiej już na etapie planowania podróży. Pamiętaj, by uważnie wypełnić wszystkie pola i odpowiadać zgodnie z prawdą. Twój wniosek nie zostanie odrzucony, jeśli wprowadzisz błędne informacje, natomiast wtedy rozpatrzenie twojego zgłoszenia może wymagać dodatkowych czynności i zajmie więcej czasu. Równocześnie jednak możesz się spodziewać, że twój wniosek zostanie odrzucony, jeśli:

  • kraj, którego jesteś obywatelem/obywatelką, nie jest członkiem programu bezwizowego,
  • Twój paszport jest nieważny,
  • Twój wniosek już raz został odrzucony,
  • jesteś obywatelem/obywatelką kraju objętego programem VWP, ale także Iranu, Iraku, Sudanu, Korei Północnej lub Syrii,
  • odbyłeś/odbyłaś podróż do Iranu, Iraku, Sudanu, Korei Północnej lub Syrii w dniu lub po 1 marca 2011 lub na Kubę po 12 stycznia 2021 roku (od tej zasady istnieją wyjątki). 

Jeżeli któryś z wymienionych przypadków cię dotyczy, wystąp o amerykańską wizę. Szczegóły związane z warunkami wnioskowania o zezwolenie wjazdu na teren USA znajdziesz na oficjalnej stronie informacji wizowej biur konsularnych.

 

Jak ubiegać się o wpis w ESTA?

Możesz ubiegać się o zezwolenie ESTA samodzielnie, na stronie internetowej Urzędu Celnego i Ochrony Granic USA lub przez osoby trzecie bądź firmy pośredniczące. Warto jednak mieć na względzie, że pośrednicy pobierają stosowne opłaty za swoje usługi i najczęściej nie przysługuje ci zwrot kosztów, jeśli wniosek zostanie odrzucony. CBP nie zwraca pieniędzy, które wpłynęły ze strony internetowej osoby trzeciej. Dokładne informacje na temat opłat i dodatkowych usług uzyskasz od pośredników. Uwaga! CBP zaleca, by na oficjalnej stronie rządu USA, posługując się numerem wniosku ESTA, potwierdzić jego obecność w systemie. Dokładną instrukcję znajdziesz na stronie CBP w zakładce pomocy „sprawdzanie statusu ESTA”. 

 

Ubezpiecz się na wyjazd 

Wyjazd do USA – o czym warto pamiętać?

Kiedy już uzyskasz zezwolenie na podróż do Stanów Zjednoczonych, czy to za sprawą wizy, czy wpisu w ESTA, warto mieć przy sobie pełną dokumentację. Przed wyjazdem sprawdź ważność paszportu i wydrukuj odpowiedź na wniosek. Wydruk nie jest wymagany przy kontroli granicznej, jednak warto mieć taki dokument przy sobie. Jak sama nazwa wskazuje, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie obowiązuje w USA. Koszty leczenia w Stanach Zjednoczonych są bardzo wysokie, dlatego koniecznie zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne i sprawdź aktualne zalecenia MSZ dla podróżnych.

 

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady