Turystyczne

Ubezpieczenie do Stanów Zjednoczonych – co warto wiedzieć przed podróżą?

Planowanie podróży do Stanów Zjednoczonych wymaga od nas trochę więcej organizacji i formalności, niż gdybyśmy jechali do państwa należącego do Unii Europejskiej. Dodatkowo należy pamiętać, że koszty leczenia w USA są bardzo drogie. Warto więc wziąć pod uwagę ubezpieczenie turystyczne, które zabezpieczy Cię w kryzysowych sytuacjach.

Ubezpieczenie do USA - amerykańska flaga

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • Podróż do USA – wniosek ESTA zamiast wizy
  • Czy w USA są wysokie koszty leczenia? 
  • Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do USA?
  • Czy karta EKUZ działa na terenie Stanów Zjednoczonych?
  • Jak przygotować się do podróży do USA?

Podróż do USA – wniosek ESTA zamiast wizy

Przez wiele lat podróż do Stanów Zjednoczonych była związana z ciężkimi i stresującymi procedurami wizowymi. Z dniem 30 września 2019 r. Polska zakwalifikowała się do amerykańskiego Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program), a od 11 listopada 2019 roku Polacy mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz,  po uzyskaniu zezwolenia na wjazd za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization – ESTA), który najlepiej wypełnić conajmniej 72 godziny przed podróżą.

Obecnie, jeśli chcesz odwiedzić Stany Zjednoczone i przebywać tam nie dłużej niż 90 dni, potrzebujesz tylko:

  • dowód osobisty,
  • ważny paszport (nie ma ustalonej minimalnej daty ważności),
  • rejestrację w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży, tzw. ESTA.

 

ESTA (Electronic System for Travel Authorization) to system online, w którym składa się wniosek o zezwolenie na podróż do USA. System określa, czy odwiedzający mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych w ramach Programu Ruchu Bezwizowego (VWP). Wniosek składa się na stronie esta.cbp.dhs.gov, a jego wypełnienie powinno zająć nie więcej niż 20 minut.  Ile zapłacisz za wypełnienie wniosku? Opłata za ESTA wynosi 21 dolarów (ok. 92 zł).

Pamiętaj, że rejestracja w ESTA ważna jest przez 2 lata lub do momentu utraty ważności paszportu. W tym czasie możesz podróżować do Stanów Zjednoczonych bez ograniczeń (jednorazowo na maksymalnie 90 dni) i nie musisz za każdym razem składać nowego wniosku. Pamiętaj, że to urzędnik Customs and Border Protection wydaję ostateczną decyzję w sprawie Twojego pobytu w USA.

Więcej o tym, czym jest wniosek ESTA, przeczytasz w naszym artykule.
 

Ubezpieczenie turystyczne do USA

Wysokie koszty leczenia

Ubezpieczenie podróżne nie jest wymagane przy wjeździe do Stanów Zjednoczonych, ale jest wysoce zalecane na czas podróży. Koszty leczenia w tym kraju są bardzo wysokie i w razie wypadku lub nagłego zachorowania można zapłacić ogromną sumę pieniędzy. Jakie są przykładowe kwoty leczenia?  

  • Koszt wizyty u lekarza ogólnego lub specjalisty – od  100 USD (ok. 440 zł),
  • Koszt leczenia szpitalnego – od 500 USD (ok. 2 200 zł) za dobę, nie wliczając w to potencjalnych badań i zabiegów.

Wyobraź więc sobie, że podczas pobytu w Stanach doznajesz wypadku w górach, nad morzem czy daleko od większego miasta. W takim przypadku będziesz musiał zorganizować akcję ratunkową. Nie wspominając już o kosztach zorganizowania transportu medycznego do Polski –  jeżeli będzie taka potrzeba. W najgorszym przypadku rachunki mogą wynieść nawet setki tysięcy złotych.
 

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do USA?

Jeżeli nie chcesz ryzykować ogromnymi wydatkami z własnej kieszeni, wykup polisę turystyczną przed wyjazdem. Co powinna zawierać taka ochrona?

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia – najlepiej na jak najwyższą kwotę ( w Warcie jest to nawet  2 mln zł). Dzięki temu będziesz miał pewność, że ubezpieczyciel pokryje niezbędne wydatki związane z leczeniem.
     
  • Ubezpieczenie NNW – środki zostaną Ci wypłacone w razie doznania stałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku.
     
  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – jeśli to Ty jesteś sprawcą czyjegoś nieszczęścia, OC w życiu prywatnym gwarantuje, że w takiej sytuacji koszty rekompensaty strat dla osoby trzeciej zostaną pokryte z Twojego ubezpieczenia. 
     
  • Ubezpieczenie bagażu – polisa turystyczna chroni Cię również na wypadek uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży Twojego bagażu podczas podróży.
     
  • Ubezpieczenie Assistance – możesz liczyć na pomoc między innymi w przypadku konieczności zorganizowania transportu medycznego do Polski, zorganizowania odwiedzin osoby wskazanej czy nawet  opieki nad dziećmi w przypadku Twojej niedyspozycji.

Ponadto pamiętaj, że niewątpliwym plusem ubezpieczenia turystycznego jest bezgotówkowe rozliczenie, oznacza to, że w większości przypadków nie musisz angażować swoich prywatnych środków finansowych za leczenie skutków nieszczęśliwego wypadku, nagłego zachorowania czy następstw chorób przewlekłych.

 

Ubezpiecz się na wyjazd

Czy karta EKUZ działa na terenie Stanów Zjednoczonych?

Nie. Na terenie USA nie skorzystasz z karty EKUZ – działa ona wyłącznie w krajach Unii Europejskiej i EFTA. Dlatego ubezpieczenie turystyczne tym bardziej jest koniecznością.

 

Podróż do USA – jak się przygotować?

Przygotowaniom na wyjazd do USA musisz poświęcić trochę więcej czasu, niż podróży na szybki city break w Europie.  Wydatki w czasie podróży, bilety lotnicze, środki transportu wewnątrz kraju i koszty wstępu do wielu, ciekawych atrakcji – to tylko niektóre tematy o których musisz pamiętać przygotowując się do wyjazdu.

 

Co zabrać ze sobą do Stanów zjednoczonych?

  • paszport i dowód osobisty,
  • leki przyjmowane na stałe, na receptę i pierwszej potrzeby – warto wyposażyć się w apteczkę, żeby w razie potrzeby nie stresować się czy dostaniesz swoje leki za oceanem,
  • przejściówka do gniazda elektrycznego – gniazdka w USA nie są kompatybilne z tymi europejskimi.
     

Praktyczne informacje przed podróżą do USA:

  • Numer alarmowy obowiązujący w Stanach Zjednoczonych to 911.
  • W kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych obowiązują dokładnie 4 strefy czasowe. Różnica pomiędzy czasem polskim a waszyngtońskim to +6 godzin.
  • Jako polski kierowca w USA, musisz posiadać międzynarodowe prawo jazdy, a także polskie uprawnienia z tłumaczeniem na język angielski.
  • Przepisy drogowe (np. obowiązkowe wyposażenie pojazdu czy limity prędkości) mogą się różnić w zależności od stanu.
  • Alkohol w Stanach można kupować i spożywać po ukończeniu 21. roku życia.

 

Ubezpieczenie podróżne

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady