Turystyczne

Ubezpieczenie Kosztów Leczenia (KL) - co pokrywa i dlaczego warto je mieć?

Dla osób, które po raz pierwszy korzystają z ubezpieczenia podróżnego, pojęcie kosztów leczenia może wydawać się niezrozumiałe. Jednak warto przyjrzeć się temu zagadnieniu, zwłaszcza jeśli wybieramy się za granicę. W poniższym artykule podowaidamy na co zwrócić uwagę ubezpieczając koszty leczenia.

Rodzice z dzieckiem na plaży

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest Ubezpieczenie Kosztów Leczenia?
 • Co obejmuje Ubezpieczenie Kosztów Leczenia?
 • Na jaką pomoc możesz liczyć mając Ubezpieczenie Assisatance?
 • Jakie są różnice pomiędzy karta EKUZ a ubepzieczeniem turystycznym? 

Ubezpieczenie Kosztów Leczenia - co to jest?

Niestety, często dzieje się tak, że trudne sytuacje, dotykają nas w najmniej oczekiwanym momencie. Podczas podróży możesz doświadczyć sytuacji, których się nie spodziewałeś ani nie planowałeś. Wszak nikt nie jedzie  za granicę aby zachorować. Dlatego przed każdym wyjazdem warto zaplanować nie tylko aktywności na czas wypoczynku, ale też zakup dobrego ubezpieczenia podróżnego.

Ubezpieczenie kosztów leczenia stanowi zakres podstawowy oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe polis turystycznych. To bardzo ważne, bo brak ubezpieczenie może być kosztowny dla Ciebie jako turysty. Pamiętaj, że im dalej się wybierasz tym koszty usług medycznych i transportu mogą być większe.

Zakup ubezpieczenia podróżnego gwarantuje pomoc finansową związaną z pokryciem  kosztów usług medycznych  w publicznych i niepublicznych placówkach medycznych w razie nieszczęśliwego wypadku lub choroby ubezpieczonego podróżnego w czasie podróży. Jeśli posiadasz ubezpieczenie kosztów leczenia nie musisz obawiać się wysokich opłat za usługi medyczne. Zagraniczne wydatki zwykle są znacznie wyższe niż w Polsce, a także wtedy, gdy wymagana jest pomoc medyczna w prywatnych klinikach.

 

 

Ubezpieczenie turystyczne 

Co obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia?

Pamiętaj, że koszty leczenia za granicą są bardzo drogie. Doba pobytu w szpitalu to koszt od kilkuset do kilku tysięcy Euro, w zależności od złożoności przypadku i podjętych procedur medycznych. Jeśli hospitalizacji towarzyszy konieczność wykonania badań czy operacji to koszty znacznie rosną. Warto zatem zawczasu pomyśleć o tym aby zabezpieczyć się przed koniecznością pokrycia tych kosztów samodzielnie. Tutaj z pomocą przychodzi polisa w ramach której ubezpieczyłeś koszty swojego leczenia. Podczas wyboru ubezpieczenia turystycznego zwróć szczególną uwagę na górną sumę ubezpieczenia kosztów leczenia oraz na zakres ochrony.

Warto pamiętać o tym, że jeśli na polisie jest więcej niż jeden ubezpieczony, to wskazana suma ubezpieczenia kosztów leczenia przysługuje każdemu z nich , do maksymalnego limitu wskazanego w polisie.
 

 Świadczenia związane z tym zakresem przysługują w sytuacji jeśli za granicą doszło do:

 • Nagłego zachorowania (również stomatologicznego, zachorowania na Covid-19 czy chorobę tropikalną),
 • Urazu na skutek nieszczęśliwego wypadku,
 • Leczenia następstw choroby przewlekłej.

Warto zwrócić uwagę, że w polisach Warta Travel leczenie następstw chorób przewlekłych jest  w zakresie podstawowym ubezpieczenia i nie wymaga opłacenia dodatkowej składki.
 

W ramach kosztów leczenia między innymi  pokrywane są niezbędne z medycznego punktu widzenia:

 • pobyt i leczenie w szpitalu,
 • wizyty lekarskie,
 • pilne badania, zabiegi i operacje zlecone przez lekarza,  
 • zakup przepisanych przez lekarza, niezbędnych lekarstw, środków opatrunkowych oraz pomocniczych środków ortopedycznych: stabilizatorów, kul, temblaków, szyn, gorsetów, kołnierzy, pasów stabilizujących, 
 • koszty leczenia stomatologicznego,
 • koszty naprawy lub zakupu okularów lub szkieł kontaktowych utraconych czy zniszczonych podczas nieszczęśliwego wypadku.

Zatem ubezpieczenie Kosztów Leczenia (KL) w ubezpieczeniu podróżnym daje Tobie i Twoim biskim bezpieczeństwo finansowe w sytuacji jeśli za granicą konieczne będzie leczenie. Sytuacje które mogą się zdarzyć to proste zachorowania na przykład zapalenie ucha czy oka, pogryzienie przez owady , poparzenie słoneczne , ale mogą się zdarzyć również inne sytuacje w wyniku których trafisz do szpitala.  
 

Ubezpieczenie podróżne 

Ubezpieczenie turystyczne zawsze z szerokim wachlarzem usług assistance  

W zależności od kraju do którego się wybierasz i aktywności które planujesz powinieneś dopasować zarówno sumę ubezpieczenia kosztów leczenia jak też uwzględnić zakres dodatkowy polisy np. ubezpieczenie NNW, odpowiedzialności cywilnej (OC) czy ubezpieczenie bagażu.

Bardzo istotny i pomocny jest również szeroki zakres usług Assistance, ponieważ oprócz  kosztów leczenia może powstać na przykład konieczność przewiezienia ubezpieczonego do szpitala czy zorganizowania mu powrotu do Polski. Inny równie niezbędny zakres usług to poszukiwanie i ratownictwo – czyli zorganizowanie i pokrycie kosztów poszukiwania i ratownictwa na lądzie, w górach i na wodzie.

 Usługi assistance są świadczone w związku ze zdarzeniami zaistniałymi podczas podróży, w okresie ubezpieczenia, polegające na organizowaniu i pokryciu kosztów świadczeń realizowanych na rzecz Ubezpieczonego przez towarzystwo ubezpieczeń z którym zawarł umowę.

Wśród wielu niezbędnych usług warto wskazać te, z których ubezpieczeni korzystają najczęściej.

Są to:

 • koszty transportu na przykład przewozu ubezpieczonego transportem medycznym z miejsca nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania do szpitala,
 • koszty transportu między placówkami medycznymi,
 • koszty transportu do Polski,
 • pomoc w organizacji leczenia i pokrycie jego kosztów w razie nieszczęśliwego wypadku (także w przypadku częstych zimą złamań czy zwichnięć), nagłego zachorowania (także na COVID-19) czy następstw choroby przewlekłej,
 • poszukiwanie i ratownictwo – czyli zorganizowanie i pokrycie kosztów poszukiwania i ratownictwa na lądzie, w górach i na wodzie,
 • odwiedziny osoby wskazanej.
   

Ubezpieczenie turystyczne 

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne 

Karta EKUZ to dokument, który potwierdza, że ​​jesteś ubezpieczony w Polsce i że masz prawo do podstawowej opieki zdrowotnej również podczas pobytu w innym kraju. Jednak, co ważne - tylko dla instytucji publicznych. W niektórych przypadkach to może wystarczyć, ale co w przypadku wypadku i konieczności wezwania karetki? Okazuje się, że za tę i wiele innych usług za granicą trzeba bardzo dużo zapłacić. Dlatego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, które gwarantuje większą ochronę, a w tym pokrycie kosztów leczenia. Przeczytaj nasz artykuł "Jaka jest różnica między ubezpieczeniem Warta Travel a Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)?" by dowiedzieć się więcej, dlaczego nie warto jechać na wakacje z samą kartą EKUZ. 

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady