Turystyczne

Jak wybrać sumę kosztów leczenia do ubezpieczenia w podróży?

Zastanawiasz się nad kupnem polisy turystycznej? Chcesz wybrać odpowiednią sumę koszów leczenia? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak bardzo ważna jest suma kosztów leczenia na polisie podczas podróży zagranicznej.

Para na wakacjach nad morzem

Co jest najważniejszym elementem polisy turystycznej?

Suma ubezpieczenia kosztów leczenia i usług assistance  na polisie turystycznej, którą kupujesz na wyjazd za granicę, to najważniejsza część takiej polisy. Pokrycie kosztów leczenia za granicą może być związane z wypadkiem, w którym będziesz brać udział lub z nagłym zachorowaniem albo pogorszeniem Twojego stanu zdrowia, w związku z następstwami choroby przewlekłej. W przypadku wystąpienia takiego zdarzenia należy niezwłocznie skontaktować się Centrum Obsługi Klienta i zgłosić swoją sprawę.  Pamiętaj, że należy także zgromadzić wszelką dokumentację medyczną i inne dokumenty związane z zaistniałym zdarzeniem takie jak: raport medyczny z diagnozą, rachunki skierowania na badania i ich wyniki.

 

Ubezpieczenie podróżne

Jak wygląda zróżnicowanie kosztów leczenia w poszczególnych krajach?

 Koszty leczenia związane z hospitalizacją czy leczeniem ambulatoryjnym a także usługi assistance, do których zaliczają się m.in. koszty transportu – zarówno medycznego, jak i niemedycznego różnią się znacznie w zależności od OWU ubezpieczyciela. W Warcie koszty leczenia i usługi assistance to dwa oddzielne ryzyka, posiadające własny limit. Koszty leczenia mogą wynieść nawet 2 000 000 zł, a koszty usług assistance 1 000 000 zł, w tym koszty transportu medycznego są bez górnego limitu (czyli do wartości faktycznych faktur za transport). Warto zauważyć, że najczęściej ubezpieczyciele dla kosztów leczenia oraz usług assistance wyznaczają jeden wspólny limit, a zdarza się, że koszty transportu przewyższają koszty leczenia i limit górnej SU kosztów leczenia.

Koszty poszczególnych rodzajów usług różnią się dla poszczególnych krajów. Koszt transportu medycznego do Polski, w zależności od zaleceń lekarskich i wybranego  związku z nimi środka transportu wahają się od kilkunastu nawet do ponad 120 tysięcy złotych . Koszty te wzrastają jeśli do transportu wykorzystany zostaje air ambulance .

Poza Europą koszty transportu do Polski są jeszcze wyższe i mogą sięgnąć nawet ponad 200 000 zł. Podobnie, jeśli chodzi o koszty leczenia. Nagłe, niegroźne zachorowania w krajach europejskich i krajach basenu Morza Śródziemnego wynoszą od kilkudziesięciu do tysiąca Euro, w zależności od zdarzenia. Jeśli wizyta jest spowodowana np. zapaleniem ucha, czy alergią na słońce to zwykle wystarczy wizyta u internisty lub u pediatry połączona z wystawieniem recepty – to koszt do 250 Euro. Jeśli natomiast zachorowanie jest poważniejsze lub jeśli doszło do urazu i w ramach procedur medycznych niezbędna jest konsultacja u specjalisty oraz dodatkowe badania – koszty sięgają kilku tysięcy Euro.  W przypadku hospitalizacji oraz skomplikowanego leczenia koszy mogą osiągnąć nawet zawrotną sumę miliona złotych lub więcej.

 

Ubezpieczenie podróżne

Jak wybrać odpowiedzą sumę ubezpieczenia kosztów leczenia?

Aby dobrze się ubezpieczyć warto mieć na względzie takie aspekty podróży jak: czas jej trwania, odległość kraju docelowego od Polski, planowane aktywności (m.in. zwiedzanie, uprawianie sportów, podjęcie pracy), stan swojego zdrowia (czy pozwala on na podróż, czy podczas podróży nie przypadają terminy w jakich należy odbyć zaplanowaną wcześniej konsultację medyczną czy zabieg).

Warto się także zastanowić w jakim zakresie ochrony wymaga Twoja podróż. Czy będziesz potrzebował ochrony od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiedzialności cywilnej (OC), ubezpieczenia bagażu. Warto też się zastanowić, czy polisa wymaga odpowiedniego rozszerzenia, jeśli podczas podróży planujesz uprawianie sportów.

Mając na względzie wszystkie powyższe aspekty zdecydowanie nie warto oszczędzać na polisie turystycznej. Nie warto brać pod uwagę najtańszych, możliwych do zakupu wariantów takich polis. Przy zakupie polisy turystycznej nie chodzi o to, abyśmy posiadali jakąkolwiek polisę, ale chodzi o to, aby realnie nas chroniła. Wybór sum ubezpieczenia dla poszczególnych ryzyk, a także wybór rozszerzeń powinien być dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Rekomendujemy wybór ubezpieczeń zawierających pełny pakiet turystyczny, to znaczy koszty leczenia i usługi assistance jak też NNW, OC oraz ochronę bagażu.  W krajach Europejskich optymalna SU to 400 000 zł, w Azji minimum 600 000 zł, a w Kanadzie, Japonii, Chinach czy USA, warto pomyśleć o sumie wynoszącej 800 000 zł i więcej.

Należy pamiętać, że jakość usług medycznych poza Europą jest różna, ale ich koszty są bardzo wysokie. Turyści często trafiają do placówek prywatnych, gdzie opieka medyczna jest na wysokim poziomie, ale koszty usług medycznych są wielokrotnie wyższe niż w Polsce. Warto o tym pamiętać, planując zakup ubezpieczenia podróżnego. Często polisa warta 300 czy 400 zł pozwala zabezpieczyć się przed ponoszeniem kosztów idących w setki tysięcy złotych.

 

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady