Turystyczne

City break – jak wybrać ochronę ubezpieczeniową na krótki wyjazd?

Krótki wyjazd na kilka dni to dla większości z nas doskonała okazja na rozruszanie ciała i odświeżenie głowy po zimowym zastoju. Miejsc do zwiedzania i odpoczynku nie brakuje, a to, gdzie udamy się na krótki wyjazd zależy od naszych preferencji.

Para młodych ludzi wyjeżdżająca na krótki wyjazd z ubezpieczeniem podróżnym Warta Travel

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest City Break
 • City break – gdzie jechać
 • Co wziąć pod uwagę wybierając ubezpieczenie turystyczne
 • Dlaczego polisa turystyczna jest ważna  
 • Czy dużo zapłacisz za ubezpieczenie podróżne

Majówka to świetna okazja by udać się na kilkudniowy wyjazd czy to po Polsce czy za granicą. Jednak przy odrobinie pecha lub nieuwagi może się okazać, że zamiast radości z wyjazdu, mamy do czynienia ze zmartwieniami i nieplanowanymi wydatkami. Zwichnięcie nogi będąc na szlaku czy potrącenie przez samochód podczas zwiedzania może zdarzyć się naprawdę każdemu, szczególnie, jeśli jesteśmy pochłonięci zwiedzaniem i podziwianiem atrakcji. O tym, dlaczego warto mieć polisę, opowiemy w tym artykule.

City Break – co to takiego?

City break to krótki wyjazd do jednego z europejskich lub polskich miast. To, gdzie wyjedziesz na majówkę zależy od Twoich preferencji i upodobań. Można znaleźć mnóstwo europejskich miast, które idealnie nadają się na kilkudniowe zwiedzanie lub spędzić ten czas odpoczywając na łonie natury np. w Olsztynie czy spacerując po wąwozach w Kazimierzu Dolnym.

To bez wątpienia świetny sposób na wykorzystanie wolnego czasu. Możesz pojechać w jedno miejsce organizując wyjazd na własną rękę lub zaliczyć objazdówkę z biurem podróży. Możliwości jest naprawdę wiele.
 

Dokąd wybrać się na weekendowy wyjazd  

To wszystko zależy od połączeń transportowych i celu Twojej podróży. Możesz wyjechać do dużych lub mniejszych miast w Polsce czy za granicą. Do najpopularniejszych kierunków należą miasta Europy Zachodniej i Południowej, a zwłaszcza słoneczny Rzym czy tętniąca życiem Barcelona. Dużym zainteresowaniem na majówkowy wyjazd cieszy się również: Budapeszt, Lizbona, Paryż i Berlin.

Jeśli jednak nie chcesz spędzić wielu godzin w samolocie lub aucie, zastanów się nad podróżą na terenie naszego kraju. Polska jest równie piękna i oferuje nam wiele atrakcyjnych miejsc. Bałtyk, Mazury i Góry, a może Podlasie? Każdy region w Polsce ma dużo do zaoferowania.


Ubezpieczenie podróżne 

Ubezpieczenie podróżne na długi weekend

Przed wyjazdem przede wszystkim określ cel, a także charakter swojej podróży. Wybierając ubezpieczenie turystyczne weź pod uwagę czy będziesz podróżował po Polsce, czy może wybierasz się na kilka dni za granicę. Zastanów się również czy wyjazd będzie należał do tych aktywniejszych, gdzie będziesz uprawiał sporty wysokiego ryzyka (np. kolarstwo górskie czy sporty motorowodne) czy raczej będzie polegał na amatorskim uprawianiu sportu lub rekreacyjnym zwiedzaniu. To wszystko ma duży wpływ na to, jakie ubezpieczenie podróżne będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednie i jaki będzie jego finalny koszt. Ubezpieczenie turystyczne jest niezbędne nawet na krótki wyjazd, ponieważ nieprzewidziany wypadek może przytrafić się każdemu i może skończyć się poważniejszym urazem, np. złamaniem czy zwichnięciem. Może zdarzyć się również, że Twój bagaż zostanie skradziony lub ulegnie zniszczeniu – także wtedy ochrona ubezpieczeniowa może okazać się bezcenna.  

Podróżując po Polsce możesz założyć, że ubezpieczenie turystyczne nie będzie Ci potrzebne bo koszty leczenia w Polsce pokrywane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). To z całą pewnością prawda, ponieważ jeśli jesteś ubezpieczony w Polskim systemie opieki zdrowotnej masz zapewnioną opiekę medyczną. Przykładowo, po wypadku i w uzasadnionych przypadkach możesz wezwać karetkę pogotowia, która zabierze Cię do szpitala, gdzie będziesz miał zapewnioną  odpowiednią opiekę. Ale co w  sytuacji, jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować? Wtedy wsparcie finansowe może się okazać niezbędne.
 

W razie niespodziewanego wypadku na terenie Polski,  warto posiadać ubezpieczenie turystyczne, które między innymi zapewnia:

 • wsparcie finansowe w przypadku urazów, np. skręcenia lub złamania, ale również udaru mózgu czy zawału serca;
 • OC w życiu prywatnym w razie wyrządzenia  szkody innej osobie lub np. w pokoju hotelowym;
 • ubezpieczenie bagażu podróżnego, w tym sprzętu sportowego (np. roweru, deski), telefonu komórkowego czy aparatu fotograficznego, jeśli zostaną uszkodzone w wyniku nieszczęśliwego wypadku (potwierdzonego dokumentacją medyczną);
 • ochronę bez względu na wiek i wysokie sumy ubezpieczenia NNW (nawet 50 000 zł);
   

Będąc za granicą także otrzymasz pomoc w razie wypadku – tylko tu może ona być dla nas jeszcze bardziej kosztowna, nawet jeśli posiadasz kartę EKUZ. Pamiętaj, że zasięg Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest ograniczony tylko do publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa. Będąc w kraju, gdzie wizyty lekarskie są tylko częściowo refundowane, może się okazać, że będziesz musiał opłacić część kosztów z Twoich własnych środków. Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę, ewentualny powrót do kraju, co w przypadku poważnych wypadków jest stresujące i dość skomplikowane. Więcej, o tym jakie są różnice między kartą EKUZ, a ubezpieczeniem turystycznym Warta Travel możesz przeczytać w tym artykule.
 

Ubezpieczając się w Warcie, w razie nagłego zachorowania, wystąpienia następstw chorób przewlekłych lub nieszczęśliwego wypadku za granicą  otrzymasz odpowiednią ochronę. Na jaką pomoc możesz liczyć mając ubezpieczenie na wyjazd za granicę?    

 • zapewniamy transport do Polski, w tym m.in.: transport medyczny oraz organizacje i pokrycie kosztów przebukowania biletów lotniczych, gdy nie możesz wrócić zgodnie z planem, ale nie wymagasz  transportu medycznego,
 • możesz liczyć na pomoc kierowcy zastępczego – jeżeli podróżowałeś autem i ze względu na stan zdrowia nie jesteś w stanie nim wrócić zorganizujemy kierowcę, który bezpiecznie wróci z Tobą do Polski Twoim samochodem lub sprowadzi tylko auto,
 • pokrywamy koszty uszkodzenia, zagubienia bagażu lub opóźnienia w jego dostarczeniu,
 • OC w życiu prywatnym – pokrywamy szkody wyrządzone przez Ciebie osobom trzecim (szkody rzeczowe i osobowe), a także szkody wyrządzone w pokoju hotelowym, pensjonacie, na kwaterach prywatnych,
 • wypłacamy świadczenie z tytułu NNW – po zakończeniu leczenia już w Polsce i po złożeniu roszczenia, otrzymasz świadczenie z tytułu NNW odpowiednio do uszczerbku na zdrowiu, którego doznałeś.


Ubezpieczenie na majówkę

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na krótki wyjazd?

Ostateczna cena ubezpieczenia turystycznego zależy od okresu ochrony, wybranego wariantu i tego czy będziesz podróżować po Polsce czy planujesz wyjazd za granicę. Jeśli zdecydujesz się na wyższe sumy ubezpieczenia i ich szerszy zakres to automatycznie cena ubezpieczenia będzie wyższa. Przykładowo, za 4 dniowy wyjazd (uwzględniając 2 dorosłe osoby powyżej 26 roku życia) do Barcelony zapłacisz 74 zł za najbardziej polecany wariant. Zauważ więc, że koszt takiej polisy nie jest wysoki w porównaniu ochrony, którą możesz uzyskać.  

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady