Pomoc Ukrainie

Wyjazd samochodem z Ukrainy do Polski – co zrobić, gdy spowodujesz kolizję lub wypadek?

Mężczyzna prowadzący ukraiński samochód

Co robić, gdy jesteś sprawcą wypadku?

Gdy kierujesz pojazdem zarejestrowanym w Ukrainie i jesteś sprawcą wypadku w Polsce, policjant lub poszkodowany spisuje na miejscu numer rejestracyjny i markę Twojego pojazdu. W celu ułatwienia likwidacji szkody powinieneś udzielić osobom poszkodowanym dodatkowych informacji o sobie i swoim pojeździe - podać numer polisy OC i nazwę ubezpieczyciela oraz swoje imię i nazwisko i dane kontaktowe (numer telefonu, adres e-mail). W tym przypadku przydatne będzie również wypełnienie   formularza wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym (tutaj w wersji polsko-angielskiej).

Pamiętaj, że nie należy oddawać oryginalnego dokumentu ubezpieczenia OC, ani podpisywać dokumentów i oświadczeń w języku obcym, którego nie znasz.
 

Czy konieczne jest wezwanie policji?

Niekoniecznie, to zależy od sytuacji, w której się znajdujesz. W niektórych sytuacjach wystarczy spisać wspólne oświadczenie o wypadku. Jeśli jednak w wyniku kolizji został ktoś ranny i zostały wezwane inne służby ratunkowe, takie jak: straż pożarna czy karetka pogotowia, to zgodnie z przepisami ruchu drogowego mamy obowiązek wezwać policję. To samo w sytuacji, gdzie trudno jednoznacznie określić przyczynę i sprawcę zdarzenie lub gdy podejrzewasz, że inny uczestnik zdarzenia jest nietrzeźwy.

Jak oceniasz artykuł?

Polecany porady

Zobacz wszystkie porady