Samochód

Zalety i wady opon całorocznych – czy warto zainwestować?

Opony całoroczne to rozwiązanie dla kierowców, którzy jeżdżą mało i w umiarkowanych warunkach atmosferycznych. Przed podjęciem decyzji o zakupie tego typu opon warto zastanowić się nad ich zaletami i wadami.

Opony całoroczne

Jakie są zalety opon całorocznych?

Uniwersalność

Opony całoroczne są zaprojektowane tak, aby radzić sobie zarówno z letnimi, jak i zimowymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu kierowcy nie muszą wymieniać opon w zależności od pory roku, co jest wygodne i pomaga ograniczyć wydatki wiązane z samochodem.

 

Oszczędność

Pomijanie konieczności zakupu dwóch oddzielnych kompletów opon (letnich i zimowych) oraz kosztów związanych z ich przechowywaniem stanowi istotną korzyść finansową. Opony całoroczne mogą być zatem ekonomicznym rozwiązaniem.

 

Dobra przyczepność w różnych warunkach

Opony tego typu są zoptymalizowane pod kątem różnorodnych warunków na drodze, co sprawia, że zapewniają niezłą przyczepność zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni, a także w niższych temperaturach.

 

Brak konieczności częstej wymiany

Dzięki temu, że opony całoroczne są dostosowane do wielu warunków, kierowca nie musi wymieniać opon w zależności od pory roku. To wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które mają ograniczony budżet.
 

Ubezpieczenie OC/AC

Jakie są wady opon całorocznych?

Kompromis w osiągach

Choć opony całoroczne są projektowane tak, by zapewniać dobrą przyczepność na drodze w różnych warunkach atmosferycznych, stanowią one kompromis między oponami letnimi a zimowymi. W związku z tym, w bardziej skrajnych warunkach pogodowych (takich, z jakimi mamy do czynienia w Polsce), nie osiągają one tak dobrych wyników jak opony zimowe lub letnie. Przykładowo auto na oponach uniwersalnych może hamować dłużej niż w przypadku opon zimowych. Tym samym, zmniejsza się poziom bezpieczeństwa na drodze. Polecane są więc kierowcom o spokojniejszym usposobieniu za kółkiem.
 

Mniejsza trwałość

Ze względu na swoją uniwersalność, opony całoroczne mogą ulegać szybszemu zużyciu w porównaniu do opon letnich lub zimowych. O ile opony całoroczne dobrze znoszą ujemne i umiarkowanie dodatnie temperatury, to jednak zużywają się szybciej na rozgrzanym asfalcie. Co do zasady przyjmuje się, że trwałość opon całorocznych wynosi maksymalnie 20 000 km. Opony całoroczne opłaca się więc kupować tylko wtedy, gdy kierowca robi niewielkie przebiegi, a konieczność częstszej wymiany opon może więc zniwelować potencjalne oszczędności.

 

Mniejsza skuteczność na ekstremalnych warunkach

W warunkach ekstremalnych, takich jak śnieg czy oblodzenie, opony uniwersalne mogą wykazywać mniejszą skuteczność w porównaniu do opon zimowych. Opony całoroczne, choć zaprojektowane są tak by zapewniać osiągi w różnych warunkach atmosferycznych, nie zapewniają tak dobrej trakcji w skrajnych warunkach zimowych. Opony zimowe są zoptymalizowane pod kątem niskich temperatur, charakteryzują się specjalnym bieżnikiem i mieszanką gumową, co sprawia, że lepiej radzą sobie z śniegiem i lodem. W przypadku opon uniwersalnych, które muszą sprostać różnym warunkom, trzeba pamiętać, że kompromis pomiędzy różnymi sezonami może prowadzić do mniejszej skuteczności na drodze. Dlatego w przypadku intensywnego śnieżenia lub oblodzenia, opony zimowe pozostają często preferowanym wyborem, gwarantując lepszą bezpieczeństwo i komfort jazdy.

 

Ile kosztują opony całoroczne? 

Opony całoroczne często są droższe niż opony sezonowe. Chociaż można zaoszczędzić na kosztach zakupu drugiego kompletu, początkowy wydatek może być wyższy. Trzeba też wziąć pod uwagę, że zużycie opon całorocznych może być wyższe i z tego powodu trzeba je będzie częściej wymieniać.

Podsumowując, decyzja o wyborze opon całorocznych zależy od indywidualnych preferencji, stylu jazdy oraz warunków atmosferycznych. Dla kierowców, którzy niewiele jeżdżą, a auto uruchamiają tylko w dobrych warunkach do jazdy – opony całoroczne mogą być atrakcyjną opcją. Trzeba jednak pamiętać o ich ograniczeniach. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto skonsultować się też z ekspertami.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady