Samochód

Autostrada A2 w Polsce - opłaty, trasa

Autostrada A2 prowadzi przez 5 województw i stanowi część międzynarodowej trasy E30. Jest zarządzana przez GDDKiA na odcinku Stryków-Konin oraz Autostradę Wielkopolską na trasie Świecko-Nowy Tomyśl-Konin. Sprawdź, ile będzie kosztował przejazd i jak za niego zapłacić.

Autostrada A2 - droga

Autostrada A2 — trasa i płatne odcinki

Autostrada A2 (od 2014 r. nazywana również Autostradą Wolności) jest częścią międzynarodowej drogi E30 i bezpośrednią kontynuacją niemieckiej A12 prowadzącej z Berlina. Zaczyna się w Świecku i biegnie przez 5 województw aż do granicy z Białorusią w Kukurykach. Dodatkowo łączy trzy duże miasta, takie jak Poznań, Łódź i Warszawę. Krzyżuje się z autostradą A1 (Bursztynową) w okolicach Strykowa.

A2 posiada dwa płatne odcinki: Stryków — Konin, gdzie opłaty pobierane są przez GDDKiA oraz Świecko-Nowy Tomyśl-Konin, zarządzany przez Autostradę Wielkopolską. Z tego względu formy płatności, zasady poboru opłat i stawki nieco się od siebie różnią.
 

Opłaty na odcinku A2 Konin-Stryków

Fragment A2 biegnący od Konina do Strykowa jest zarządzany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. W przypadku tego odcinka obowiązuje system e-TOLL, gdzie cena za przejazd jest uzależniona nie tylko od długości przejechanej trasy, ale również rodzaju pojazdu. Warto zaznaczyć, że od 1 lipca 2023 r. przejazd jest całkowicie darmowy dla kierujących pojazdem lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.  Oznacza to, że wcześniej wspomniany e-TOLL obowiązuje obecnie jedynie pojazdy ciężkie.

Opłaty dla pojazdów lub zespołów pojazdów o masie przekraczającej 3,5 tony sprawdzisz na tutaj.

Płatności za przejazd można dokonać w taki sam sposób, jak w przypadku publicznego odcinka autostrady A4 Wrocław-Gliwice — przy użyciu aplikacji mobilnej e-TOLL lokalizatorów fabrycznie zamontowanych w pojazdach (ZSL) lub urządzeń pokładowych (OBU). Kierowcy mają do wyboru dwie metody rozliczeń: konto przedpłacone lub z odroczoną płatnością.
 

Ubezpieczenie OC/AC

Autostrada Wolności (A2) - cennik na odcinku Świecko-Nowy Tomyśl-Konin

Cena za przejazd przez płatny odcinek Poznań-Warszawa jest uzależniona od rodzaju pojazdu. Autostrada Wielkopolska wyróżnia sześć kategorii:

  • 1 – pojazdy samochodowe o dwóch osiach;
  • 2 – pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami;
  • 3 – pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami;
  • 4 – pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami;
  • 5 – pojazdy i zestawy pojazdów nienormatywnych;
  • 6 – motocykle.

Wysokość opłaty, w zależności od długości pokonanej trasy i rodzaju pojazdu, wynosi od kilku do nawet kilkuset złotych. 
 

 

Kategoria pojazdu

Cena

Stawka za km (wartości zaokrąglone)

 

1

108 zł

0,42 zł

 

2

181 zł

0,71 zł

 

3

256 zł

1 zł

 

4

367 zł

1,44 zł

 

5

940 zł

3,69 zł

 

6

63 zł

0,25 zł


Opłaty za przejazd odcinkiem Świecko-Nowy Tomyśl-Konin regulowane są bezpośrednio na bramkach. Można płacić gotówką (PLN, USD, EUR), kartą płatniczą lub paliwową.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady