Samochód

Austria samochodem - winiety, opłaty, przepisy na drogach. Co zobaczyć w Austrii?

Aby móc poruszać się po płatnych drogach w Austrii trzeba wykupić winietę. Co więcej, obowiązują dodatkowe opłaty na wybranych odcinkach. Kierowcy mogą jednak odetchnąć z ulgą, ponieważ niektóre wysokiej jakości trasy są bezpłatne. W trakcie podróży trzeba uważać na przepisy, np. te dotyczące ogumienia w sezonie jesienno-zimowym. Pomimo opłat warto odwiedzić samochodem Austrię, ponieważ kraj ten oferuje wiele intrygujących atrakcji turystycznych — w szczególności tych przyrodniczych.

 

Austria stare miasto

Winieta w Austrii — najważniejsze informacje

W Austrii autostrady są płatne dlatego, aby się po nich poruszać, konieczne jest wykupienie winiety. Istnieją jej dwa rodzaje — tradycyjna, naklejana na przednią szybę oraz elektroniczna (kosztują tyle samo). System opłat dla pojazdów powyżej 3,5 działa przy wykorzystaniu urządzeń rejestrujących GO-Box (obowiązują stawki za przejechany kilometr).

Cena winiety dla samochodu osobowego do 3,5 tony wynosi:

  • 96,40 EUR roczna,
  • 29 EUR dwumiesięczna,
  • 9,90 EUR dziesięciodniowa.

Winietę elektroniczną można kupić w punkcie sprzedaży na terenie Austrii,  internetowym sklepie ASFINAG (zarządca płatnych odcinków) lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej ASFINAG. Trzeba jednak wiedzieć, że pozwolenie kupione przez internet lub mobilnie jest aktywowane najwcześniej dopiero 18. dnia po zakupie. Winiety są dostępne również w oddziałach Polskiego Związku Motorowego i oficjalnej stronie PZM, a także przygranicznych stacjach benzynowych. 

Brak winiety poskutkuje nałożeniem opłaty w wysokości 120 EUR, a jeśli kierowca odmówi zapłaty według taryfikatora mandatów w Austrii kary do nawet 3 000 EUR. Służby mogą również ukarać kierującego, jeśli winieta fizyczna nie zostanie naklejona na szybę.

Warto także zaznaczyć, że w tym kraju istnieją również odcinki dodatkowo płatne* (bezpośrednio na bramkach lub elektronicznie):

 

 

Droga

Odcinek

Cena

 

A9

Pyhrm-Autobahn

16 EUR

 

A10

Katschbergtunnel/Tauerntunnel

13 EUR

 

A11

Karawankentunnel

7,60 EUR

 

A13

Brenner-Autobahn

10,50 EUR

 

S16

Arlbergtunnel

11 EUR

 

n/d

Großglockner- Hochalpenstraße

38 EUR / 28,50 (samochody elektryczne)

 

n/d

Timmelsjoch Hochalpenstraße

17 EUR

 

B 108

Felbertauernstraße

11 EUR

 

B 165

Gerlos Alpenstraße

10,50 EUR

* Powyższe informacje są aktualne na dzień 04.10.2023 r.
 

Bezpłatne odcinki autostrad — tu nie musisz mieć winiety

Pomimo obowiązku wykupienia winiety do poruszania się po austriackich autostradach, istnieją także odcinki bezpłatne dla samochodów osobowych do 3,5 t, zlokalizowane na terenie Ziemi Salzburskiej, Górnej Austrii, Vorarlbergu czy Tyrolu. Mowa o takich trasach, jak:

  • A1 Westautobahn (Walserberg - Salzburg-Nord);
  • A7 (Mühlkreis, most na Dunaju w Linz);
  • A12 Inntal (Kiefersfelden - Kufstein-Süd)
  • A14 (Hörbranz – Hohenems)
  • A26 (Linz Westring)

Opłaty na powyższych odcinkach zniesiono w grudniu 2019 roku.
 

Austria samochodem — przepisy drogowe

W odróżnieniu od polskich przepisów, w Austrii nie ma wymogu jazdy ze światłami mijania. Trzeba je jednak włączyć, jeśli warunki atmosferyczne ograniczają widoczność. Kolejną różnicą jest wyższy dopuszczalny limit zawartości alkoholu we krwi — w Austrii wynosi 0,5 promila. Większe wartości wiążą się z ryzykiem otrzymania mandatu za jazdę na tzw. podwójnym gazie w wysokości do nawet 6 000 EUR i odebrania prawa jazdy. Co ciekawe, jeśli kierujący nie będzie miał wystarczającej ilości pieniędzy na pokrycie grzywny, policja ma prawo zabrać przedmiot o zbliżonej wartości do depozytu. Warto także pamiętać, że od listopada do 15 kwietnia pojazdy do 3,5 tony muszą posiadać opony zimowe lub łańcuchy na kołach napędowych (ta druga opcja jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy poruszasz się po śniegu).

Szczególnie ważne jest także obowiązkowe wyposażenie samochodu, czyli apteczka, trójkąt ostrzegawczy i pasy bezpieczeństwa dla wszystkich pasażerów. Dodatkowo należy mieć ze sobą kamizelkę odblaskową, gdzie trzeba jej ponadto używać przy każdym wyjściu z pojazdu w obszarze niezabudowanym.

Jeśli chodzi o limity prędkości, to w obszarze zabudowanym obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Samochody osobowe i ciężarowe do 3,5 t mogą poruszać się z prędkością do 130 km/h na autostradach i do 100 km/h na pozostałych drogach.

 

Co warto zobaczyć w Austrii? Najpiękniejsze miejsca i ciekawe atrakcje

W trakcie podróży samochodem po Austrii zdecydowanie warto odwiedzić takie miasta, jak Wiedeń, Salzburg, Graz, Linz czy Innsbruck i na własną rękę przekonać się, co mają do zaoferowania. Z drugiej strony miłośników architektury (i nie tylko) może zainteresować opactwo benedyktynów w Melku. Oprócz tego warto zobaczyć m.in. bibliotekę w Admont, Jezioro Bodeńskie i Eisriesenwelt, czyli największą na świecie lodową jaskinię.

Jeśli chodzi o atrakcje przyrodnicze, dodatkowo zdecydowanie polecanymi miejscami będą np. Park Narodowy Wysokich Taurów nieopodal Salzburga, z najwyższymi wodospadami w Europie. Warto również przejechać się płatną trasą Grossglockner — ta wysokoalpejska droga oferuje niecodzienne widoki wyciągnięte wprost z filmów podróżniczych i najdroższych pocztówek.
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady