Samochód

Czechy samochodem - winiety, przepisy drogowe i atrakcje

W Czechach istnieje kilkadziesiąt płatnych odcinków autostrad. Choć zwykle trzeba kupić winietę, niektóre pojazdy są zwolnione z opłaty. Przepisy drogowe nie różnią się znacznie od tych polskich, jednak należy pamiętać m.in. o wymogu jazdy w stanie całkowitej trzeźwości i wysokich mandatach za prędkość. Przejeżdżając przez Czechy samochodem, można skorzystać z różnorodnych atrakcji turystycznych i spróbować produktów charakterystycznych dla tego regionu Europy.

Czechy - atrakcje

Płatne odcinki dróg w Czechach — gdzie są i kogo dotyczą?

W Czechach opłaty za przejazd pobierane są tylko w przypadku autostrad (D0, D1, D2, D3, D4, D5, D6, D7, D8, D10, D11, D35, D46, D48, D52, D55, D56). Łączna długość płatnych odcinków wynosi ponad 1 000 km, gdzie najdłuższym z nich jest ten na drodze D1 (Průhonice – Kývalka) — mierzy 176 km długości. Z kolei te najkrótsze biegną przez dosłownie kilka kilometrów. Szczegółowe informacje na temat odcinków objętych obowiązkiem wykupienia winiety, znajdziesz na stronie www.edalnice.cz.

Obowiązek wykupienia winiety do Czech obejmuje pojazdy o co najmniej czterech kołach i dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Co ciekawe, z opłat zwolnione są m.in. przyczepy i motocykle. Warto także zaznaczyć, że od 01.01.2021 r. nie musisz płacić za winietę, jeśli poruszasz się samochodem elektrycznym lub napędzanym wodorem z zielonymi tablicami rejestracyjnymi czy autem z silnikiem hybrydowym typu plug-in o emisji CO2 poniżej 50 g/km. Jeśli pojazd został zarejestrowany poza granicami Czech (np. w Polsce), konieczne będzie wypełnienie formularza i wysłania go np. e-mailem (więcej informacji na temat zwolnienia z opłat i wzór wniosku znajdziesz na edalnice.cz/pl/zwolnienie-z-oplaty).
 

Czechy samochodem — jak kupić winietę i ile kosztuje?

Na Słowacji obowiązują winiety elektroniczne — tak samo jest również w Czechach. Można je kupić w punktach sprzedaży i terminalach samoobsługowych, ale również przez internet na portalu eDalnice.cz. Wystarczy wybrać rodzaj winiety (roczna, 30-dniowa, 10-dniowa), wpisać odpowiednie dane (numer rejestracyjny, kraj rejestracji, adres e-mail) i wybrać początek okresu ważności. W trakcie zakupu możesz skorzystać z tzw. cen Eko, czyli niższych stawek dla pojazdów napędzanych gazem ziemnym lub biometanem (uwaga: nie dotyczy LPG). Informacje na temat ceny winiety do Czech znajdziesz w poniższej tabeli.

 

 

Rodzaj winiety

Cena regularna

Cena EKO

 

Roczna

1 500 CZK ≈ 284 zł

750 CZK ≈ 142 zł

 

30-dniowa

440 CZK ≈ 81,50 zł

220 CZK ≈ 42 zł

 

10-dniowa

310 CZK ≈ 60 zł

155 CZK ≈ 29 zł

Sprawdź cenę ubezpieczenia OC

Przy zakupie winiety przez internet możesz skorzystać kilku form płatności: kartą bankową , poprzez Google Pay i Apple Pay i tradycyjnym przelewem bankowym. Po zapłacie otrzymasz potwierdzenie na podany adres e-mail.
 

* Powyższe informacje są aktualne na dzień 04.10.2023 r.
 

Czechy samochodem — wyposażenie pojazdu i ważne przepisy

Jeśli wybierasz się w zagraniczną podróż samochodem do Czech, nie musisz mieć przy sobie paszportu — wystarczy dowód osobisty ważny przez min. kolejnych 6 miesięcy. Obowiązkowo należy jednak posiadać ważne ubezpieczenie OC samochodu, prawo jazdy i fizyczny dowód rejestracyjny z aktualnym pozytywnym wynikiem badania technicznego.

Przed podróżą do Czech pamiętaj, aby w samochodzie znajdowały się trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka, kamizelka odblaskowa, koło zapasowe, narzędzia i komplet żarówek oraz bezpieczników. To podstawowe wymagane wyposażenie każdego samochodu, bez którego nie warto wyruszać w drogę do tego kraju.

W przypadku samochodów osobowych ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym i poza nim są takie same jak w Polsce (50 km/h i 90 km/h). Nieco wolniej trzeba jednak poruszać się po autostradach i dwujezdniowych drogach ekspresowych. W Czechach ograniczenia wynoszą odpowiednio 130 km/h i 110 km/h.

Przed wyjazdem warto także wyrobić kartę EKUZ lub wykupić ubezpieczenie turystyczne.
 

Mandaty w Czechach

Najczęściej zagraniczni kierowcy otrzymują kary finansowe za nadmierną prędkość (m.in. dlatego, że dopuszczalny margines błędu przy jej pomiarze to tylko 3 km/h). Przy przekroczeniu dozwolonego limitu policja może nałożyć mandat drogowy w kwocie od 1 000 do 5 000 koron czeskich. Trzeba także uważać na to, gdzie parkujemy, ponieważ niestosowanie się do przepisów może skutkować otrzymaniem grzywny w wysokości do 2 500 koron.

Czeskie prawo drogowe jest szczególnie restrykcyjne, jeśli chodzi o jazdę pod wpływem alkoholu. Według przepisów dopuszczalne jest prowadzenie pojazdów mechanicznych tylko w stanie całkowitej trzeźwości. Za złamanie prawa można otrzymać karę w wysokości minimum 25 000, a maksymalnie nawet 50 000 koron czeskich (ok. 9 500 zł).
 

Ubezpieczenie podróżne

Wycieczka samochodem do Czech — polecane atrakcje

Czechy są krajem bogatym w rozmaite atrakcje turystyczne — zarówno historyczne i kulturalne, przyrodnicze, jak i te dla fanów sportów zimowych. Obowiązkowym do odwiedzenia miejscem jest oczywiście Praga z mostem Karola, Muzeum Narodowym czy klimatycznym Rynkiem Staromiejskim. Warto również zobaczyć Krumlow, którego średniowieczna zabudowa z pewnością zapadnie w pamięci każdego turysty.

Jedną z polecanych atrakcji przyrodniczych jest zespół pałacowo-parkowy Lednice-Valtice, wpisany na listę UNESCO. Można tam zobaczyć piękne krajobrazy obfitujące w stawy, drzewa i kwiaty, dlatego nie bez powodu to miejsce nazywane jest również Ogrodem Europy. Z drugiej strony miłośnikom górskich wędrówek i wycieczek rowerowych z pewnością do gustu przypadną czeskie Karkonosze z wodospadami, ruinami średniowiecznych zamków i wieżami widokowymi.
 

Autem przez Czechy — co warto przywieźć do Polski?

W trakcie podróży przez Czechy warto spróbować i/lub przywieźć ze sobą lokalne produkty, gdzie na pierwszy plan wysuwają się czeskie alkohole, takie jak ziołowe likiery np. Becherovka, wino, rum i przede wszystkim piwo (oczywiście przypominamy o obowiązujących przepisach, gdzie dopuszczalne jest prowadzenie jedynie w stanie całkowitej trzeźwości). Dobrą alternatywą dla kierowcy (i nie tylko) może być Kofola, czyli czeska cola z ziołowymi nutami, dostępna w kilku wariantach smakowych.

Oprócz tego warto przywieźć do Polski pieczoną herbatę (napój z owoców upieczonych w cukrze), słodycze (np. czekoladę Studentską czy wafelki Fidorka), musztardę kremską (Hořčice Kremžská) i sery (m.in. Abertam, Jarošovský pivní sýr czy pleśniowy Niva).
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady