Samochodem przez Słowację - gdzie obowiązują winiety?

Jazda przez samochodem Słowację po płatnych odcinkach dróg wiąże się z obowiązkiem zakupu winiety. Opłata obowiązuje nie tylko na autostradach, ale również drogach ekspresowych. Na szczęście słowackie winiety są stosunkowo tanie, gdzie dodatkowo można kupić je wygodnie przez internet lub aplikację mobilną. Sprawdź, ile zapłacisz i jakie drogi zostały objęte opłatą.

Samochodem przez Słowację

Winiety na Słowację

Winieta jest opłatą za korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu. Obowiązuje w kilku europejskich krajach, w tym także na Słowacji, gdzie występuje obecnie jedynie w formie elektronicznej. Opłata jest naliczana za okres obowiązywania pozwolenia, a nie przejechaną odległość czy liczbę przejazdów. Słowackie winiety można podzielić na cztery rodzaje, ze względu na okres ważności:

 • roczna – od 1 stycznia danego roku kalendarzowego lub od dnia zakupu do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego;
 • na 365 dni;
 • 30-dniowa;
 • 10-dniowa.

W przypadku trzech ostatnich rodzajów winiet ich okres ważności rozpoczyna się od dnia wskazanego przez osobę, która kupiła pozwolenie. Warto zaznaczyć, że jeśli np. wykupiono 30-dniowe pozwolenie w połowie grudnia, będzie ono ważne także w przyszłym roku w styczniu.
 

Dla tych pojazdów słowacka winieta jest obowiązkowa

Obowiązek zakupu winiety na Słowację obejmuje:

 • pojazdy silnikowe lub zespoły pojazdów do 3,5 tony (np. samochody osobowe);
 • pojazdy silnikowe kategorii M1 niezależnie od maksymalnej dopuszczalnej masy całkowitej;
 • zespoły pojazdów silnikowych, do których należy pojazd kategorii M1 lub N1 niezależnie od maksymalnej dopuszczalnej masy całkowitej.

Warto zaznaczyć, że nie zawsze zakup winiety jest obowiązkowy. Będzie tak w przypadku m.in. pojazdów zarejestrowanych na osobę, która posiada kartę parkingową osoby niepełnosprawnej ze znacznym stopniem niepełnosprawności, zgodnie z wymogami słowackiego prawa czy cudzoziemców zwolnionych z opłaty na podstawie ugody międzynarodowej na zasadzie wzajemności. Takie pojazdy muszą jednak nadal być zarejestrowane w systemie centralnej ewidencji zakupu winiet.

Oprócz obowiązkowej winiety pamiętaj o posiadaniu aktualnego ubezpieczenia OC samochodu. Przed podróżą przygotuj również fizyczny dowód rejestracyjny, prawo jazdy, a także dowód osobisty lub paszport.
 

Sprawdź cenę ubezpieczenia OC

Samochodem przez Słowację — koszt winiety

W słowackim systemie winiet obowiązują dwa rodzaje pozwolenia:

 • pojazd – dla dwuśladów lub zespołów pojazdów do 3,5 tony i pojazdów dwuśladowych kat. M1 bez względu na jego dopuszczalną masę całkowitą;
 • pojazd ciągniony (przyczepa) – kategoria O1 i O2, jeżeli suma dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu kategorii M1, N1 i dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu ciągnionego przekracza 3,5 tony.
 •  

Ceny za winiety typu pojazd i pojazd ciągniony są takie same, gdzie koszty wyglądają następująco:

 • 60 € – na rok lub 365 dni;
 • 17 € – na 30 dni;
 • 12 € – na 10 dni.
   

Jeśli w zespole pojazdów np. samochodu osobowego z przyczepą kempingową dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, należy kupić dwie winiety: jedną dla pojazdu, a drugą dla przyczepy. Przykład: całkowity koszt 10-dniowej winiety dla samochodu typu kombi i przyczepy, gdzie dmc przekracza 3,5 tony, wynosi 24  € (12  € za każdy z elementów zespołu pojazdów).

Niestosowanie się do wymogów skutkuje nałożeniem zagranicznego mandatu w wysokości co najmniej kilkudziesięciu euro. Nie warto także liczyć na to, że brak obowiązkowej winiety nie zostanie wykryty – na płatnych odcinkach dróg zainstalowane są specjalne kamery, które skanują numery rejestracyjne. Jeśli zostanie wykryta nieprawidłowość, informacja przesyłana jest od razu do systemu poboru opłat.
 

Gdzie obowiązują winiety na Słowację

Winiety w Słowacji obowiązują na autostradach D1, D2, D3, D4 oraz drogach ekspresowych R1, R2, R4, R6 i R7. Lista obszarów objętych opłatą obejmuje w sumie 23 odcinki, szczegóły możesz znaleźć na www.eznamka.sk

 

Jak kupić winietę na Słowację?

Słowacką winietę wykupić zanim zaczniesz poruszać się po płatnych odcinkach dróg. Możesz to zrobić na kilka sposobów:

 • w punktach sprzedaży oznaczonych logiem  „eznámka“ gotówką lub kartą płatniczą;
 • przez internet (www.eznamka.sk/selfcare/purchase);
 • za pośrednictwem aplikacji mobilnej  „eznámka“;
 • przy użyciu automatów samoobsługowych umieszczonych przy punktach sprzedaży na przejściach granicznych (płatność tylko kartą).
   

Po zakupieniu winiety otrzymasz potwierdzenie zapłaty. Ważność pozwolenia możesz sprawdzić za pośrednictwem eznamka.sk, w aplikacji mobilnej lub dzwoniąc na infolinię: 02 32777 777 (dla połączeń z zagranicy: 00421 2 32777 777). Polskojęzyczni pracownicy są dostępni w godzinach 06:00 - 22:00 przez siedem dni w tygodniu.
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady