Turystyczne

Kilkudniowa wycieczka rowerowa - gdzie jechać i jak się przygotować?

Aktywne wakacje w Polsce to nie tylko uprawianie sportów wodnych czy wędrówki po górach. Coraz częściej Polacy spędzają urlop na dwóch kółkach, podziwiając i odkrywając piękno naszego kraju.  Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, w jaki sposób przygotować się na taką wyprawę.

Rodzina na rowerach - kilkudniowa wycieczka rowerowa

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak zaplanować kilkudniową wycieczkę rowerową?
 • Jak przygotować rower?
 • Jakie trasy rowerowe warto zwiedzić?

Jak zaplanować kilkudniową wycieczkę rowerową?

Planowanie dłuższej, kilkudniowej wycieczki rowerowej wymaga uwzględnienia wielu czynników takich jak: trasa, noclegi, żywność, a także odpowiedniego przygotowania roweru i jego wyposażenia. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać, by odpowiednio zaplanować wycieczkę rowerową.

 

ODPOWIEDNI ROWER

Ze względu na zróżnicowane nawierzchnie na szlakach rowerowych, polecamy jazdę rowerem trekkingowym oraz gravelowym. Kilkudniowe trasy potrafią być wymagające, dlatego odpowiedni rower zapewni lepszy komfort jazdy.

 

TRASA

Przede wszystkim zdecyduj, w jakim regionie Polski chcesz odbyć swoją wycieczkę rowerową. Może to być trasa przez góry, wybrzeże czy mazury. W Polsce jest wiele tras rowerowych. Jak i gdzie przebiegają, łatwo znajdziesz w internecie.  

 

JAKI DYSTANS ZAPLANOWAĆ?

Może to być 30 km, 50 km, a nawet ponad 100 kilometrów dziennie. Wybór dystansu powinien być dostosowany do Twoich umiejętności, kondycji i preferencji. Pamiętaj, że to Ty najlepiej znasz swoje możliwości, więc słuchaj swojego ciała i bądź świadomy swoich ograniczeń. Możesz również skonsultować się z doświadczonym rowerzystą lub trenerem, aby uzyskać porady dotyczące wyboru dystansu odpowiedniego dla Ciebie.

 

WYPOSAŻENIE ROWERU

Przed wycieczką sprawdź stan swojego roweru i upewnij się, że jest w dobrym stanie technicznym.  Sprawdź, czy masz odpowiednie niezbędne narzędzia do jego naprawy w przypadku awarii takie jak:

 • zapasowa dętka,
 • łyżki do zdejmowania opon,
 • łatki do dętek,
 • pompka rowerowa,
 • smar do łańcucha,
 • oświetlenie rowerowe.

 

WARUNKI POGODOWE

Przed wyjazdem sprawdź prognozę pogody na każdy dzień, a także to w jaką stronę będzie wiał wiatr. Dzięki temu, będzie Ci się łatwiej spakować i lepiej przygotować na różne warunki atmosferyczne.

 

PAKOWANIE

Do spakowania niezbędny jest bagażnik, na którym zamontujesz torbę rowerową lub sakwy. Nie polecamy zabierać plecaka, ponieważ trzymanie go przez kilka godzin jazdy na plecach będzie bardzo nieprzyjemne. Pamiętaj, że bagażniki powinny być wytrzymałe, aby były w stanie udźwignąć nawet kilkanaście kilogramów Twojego bagażu.

Nie zapomnij o kasku, apteczce, akcesoriach rowerowych, okularach przeciwsłonecznych i kremie z filtrem ochronnym (najlepiej SPF 50) – tyle godzin na słońcu może dać się we znaki.

 

WYŻYWIENIE

Zastanów się, jak będziesz zaopatrywać się w jedzenie i wodę w trakcie wycieczki. Jeśli masz w planach jeść na mieście – zidentyfikuj miejsca, w których będziesz mógł się zatrzymać na posiłek i swój rower zostawić w bezpiecznym miejscu. Nawet jeśli planujesz jeść w restauracjach, zawsze miej przy sobie drobne przekąski (kanapki, orzechy itp.) w razie nagłego głodu. Przy takim wysiłku silny głód może przyjść nagle, a na trasie, może okazać się, że najbliższy sklep czy restauracja jest oddalony o kilkanaście kilometrów. Pamiętaj o wodzie – miej ją zawsze przy sobie.

 

NOCLEGI

Jeśli planujesz noclegi w hotelach lub kempingach, zarezerwuj je z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli podróżujesz w popularnym miejscu. Wielu rowerzystów rezerwuje noclegi z dnia na dzień, jednak pamiętaj, że wiąże się to zawsze z ryzykiem braku miejsc.  

 

Ubezpieczenie turystyczne 

Jak odpowiednio przygotować rower?

Przygotowanie roweru do kilkudniowej wycieczki jest bardzo ważne, aby zapewnić bezpieczną i komfortową podróż. Oto kilka kroków, które warto podjąć przed wyruszeniem w taką wycieczkę:

 • Przegląd techniczny – sprawdź ogólny stan roweru. Skoncentruj się na elementach takich jak hamulce, przerzutki, łańcuch, opony, obręcze i szprychy, przednie i tylne oświetlenie. Upewnij się, że wszystko działa poprawnie i nie ma widocznych uszkodzeń.
   
 • Upewnij się, że przerzutki płynnie i precyzyjnie zmieniają biegi, a hamulce skutecznie hamują. Jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić samodzielnie, w sklepie rowerowym na pewno uzyskasz pomoc.
   
 • Nałóż odpowiednią ilość smaru na łańcuch, aby zapewnić płynne działanie i zmniejszyć zużycie. Usuń nadmiar smaru, aby uniknąć przyklejania się brudu.
   
 • Sprawdź ciśnienie w oponach. Ciśnienie zapewni Ci lepszą kontrolę nad rowerem i zmniejszy ryzyko ich przebicia.
   
 • Upewnij się, że na rowerze masz zamocowane niezbędne akcesoria, takie jak bagażnik, błotniki, dzwonek i oświetlenie. Dostosuj wyposażenie do swoich potrzeb, na przykład jeśli planujesz przenosić sakwy na bagażniku.
   
 • Zabierz ze sobą solidne zabezpieczenie roweru, takie jak łańcuch czy zapięcie typu U-Lock, aby chronić go przed kradzieżą.
   
 •  Jeśli spodziewasz się deszczowej pogody, zaopatrz się w pokrowce na sakwy i inne bagaże, a także wodoodporne osłony na kierownicę i siodełko, aby chronić sprzęt przed wilgocią.
   

Ubezpiecz się na wyjazd 

Jakie trasy rowerowe warto zwiedzić?

W Polsce istnieje wiele popularnych tras rowerowych, które przyciągają zarówno lokalnych rowerzystów, jak i turystów. Oto kilka z najbardziej znanych tras rowerowych w Polsce:

 

Green Velo

Jest najdłuższym szlakiem rowerowym w Polsce, a jego długość to około 2 095 km. Szlak przebiega przez pięć województw leżących we wschodniej części kraju:

 • warmińsko-mazurskie (ok. 397 km),
 • podlaskie (ok. 598 km),
 • lubelskie (ok. 414 km),
 • podkarpackie (ok. 459 km),
 • świętokrzyskie (ok. 210 km).

Trasa rowerowa Green Velo uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Na trasie możesz podziwiać zróżnicowane walory krajobrazowe i przyrodnicze, jeziora, Parki Narodowe, a także wiele innych ciekawych miejsc czy atrakcji, które znajdują się na szlaku lub w pobliżu. Planując trasę, koniecznie zapoznaj się stroną internetową Szlaku Green Velo lub pobierz przewodnik w postaci aplikacji mobilnej. Przewodnik w takiej postaci jest bardzo przydatny, ponieważ możesz na bieżąco sprawdzać aktualności, spojrzeć na polecane atrakcje, a także szczegółowo zaplanować trasę bo dostępny w bazie odcinek posiada ślad trasy GPS, który możesz wgrać np. do nawigacji.

 

Trasa R10

To kultowa trasa, znana również jako „Szlak Bałtycki”. W Polsce to część europejskiego szlaku rowerowego EuroVelo 10. Trasa R10 przebiega wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku i ma około 430 km długości. Trasa rozpoczyna się w Krynicy Morskiej, na półwyspie helskim i biegnie przez takie miejscowości jak Hel, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Rozewie, Chałupy, Jurata, Puck, Trójmiasto, Frombork, Krynica Morska. Trasa R10 jest dobrze oznakowana i posiada specjalne drogi rowerowe, ścieżki oraz pasy rowerowe. Podczas podróży trasą R10 możesz podziwiać piękne plaże, nadmorskie klify, porty, malownicze molo oraz liczne restauracje, które dania regionalne.

Jeśli planujesz jechać przez Słowiński Park Narodowy to w miarę możliwości, staraj ominąć miejscowość Kluki, szczególnie jeśli pogoda nie dopisuje. Trasa przez Kluki nie należy do najłatwiejszych i podczas deszczu zbita gleba zamienia się w bagniste tereny.  

 

Rowerowy Szlak Wokół Jeziora Śniardwy

To trasa o długości około 200 km, która prowadzi wokół największego jeziora w Polsce, Jeziora Śniardwy. Podczas wycieczki można podziwiać piękne krajobrazy Mazur, liczne jeziora i malownicze miejscowości.

 

Rowerowa Magistrala Sudety

Jest to trasa rowerowa o długości około 350 km, prowadząca przez Sudety. Przejeżdżając tą trasą, można odkryć piękne górskie krajobrazy, historyczne zamki, uzdrowiska i atrakcje turystyczne Sudetów.
 

Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, z którego miejsca zaczniesz i gdzie zakończysz swoją podróż. Trasy są dedykowanie dla wszystkich – dla tych zaawansowanych i początkujących rowerzystów. Przed wyruszeniem w podróż, zawsze warto sprawdzić aktualne informacje dotyczące stanu dróg rowerowych, warunków atmosferycznych oraz ewentualnych zmian w trasie.

 

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady