Turystyczne

Wakacje z dzieckiem - gdzie jechać i jak się przygotować?

Wakacje z dzieckiem to ogromna przyjemność, ale też organizacyjne wyzwanie, do którego warto dobrze się przygotować. O czym pamiętać? Wszystko zależy od tego, w jakim wieku są nasi podopieczni.

Wakacje z dzieckiem - dzieci w samochodzie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O czym pamiętać planując wakacje z maluchem?
  • Jak wybrać miejsce na wakacje z dzieckiem?
  • Jak przygotować się do podróży z dzieckiem?

Wyjazd z maluchem

Wyjazd nad morze to dobry pomysł niezależnie od tego, czy zajmujemy się dzieckiem, które jeździ jeszcze w wózku, czy już nieco starszym – w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym. Nawet jeżeli najmłodsze dzieci nie korzystają jeszcze z zabawy w piasku – pobyt nad morzem ma dobroczynny wpływ na ich górne drogi oddechowe, co jest szczególnie ważne w przypadku alergików.

Najlepiej wybierać miejsce, gdzie plaża jest piaszczysta, ale łatwo dostępna i z łagodnym zejściem do wody. Korzystanie z wózka w głębokim piasku nie zależy do najłatwiejszych zadań i warto o tym pamiętać. Pamiętajmy o dostępnie do toalet i przewijaków, a także sklepów, w których można zaopatrzyć się w przecierki, pieluchy, czy też inne, niezbędne akcesoria. Nie mniej ważna może okazać się niedaleko położona apteka oraz przychodnia. W hotelu czy pensjonacie warto wybrać pokój na parterze, żeby był łatwo dostępny, jeśli twoje dziecko korzysta z wózka . 

Warto pamiętać też o temperaturze – dzieci źle znoszą upały, dlatego lepiej wybrać miejsce w umiarkowanym klimacie. W popularnej Grecji czy Egipcie latem potrafi zrobić się naprawdę gorąco. Dodatkowo skoki temperatury związane z korzystaniem z klimatyzacji mogą szybko spowodować infekcję i popsuć sporą część wyjazdu.   
 

Ubezpieczenie turystyczne

Wakacje z przedszkolakiem

Wyjazd nad morze sprawdzi się również w przypadku nieco starszego dziecka. Z przedszkolakiem warto wybrać się w miejsce z bezpośrednim dostępem do morza lub basenu, nieopodal piaszczystej plaży. Plaże z kamyków, często spotykane w basenie Morza Śródziemnego, będą dla malucha po prostu nudne. Zwróćmy ponadto uwagę na kwestię wyżywienia – hotele, które nie są nastawione na przyjmowanie rodzin z dziećmi często mają w menu pyszne, ale nieco zbyt wyszukane dania jak na podniebienie przedszkolaka. Z kolei perspektywa poszukiwania restauracji w okolicy może być nieco czasochłonna.

Warto również zwrócić uwagę czy miejsce, w którym planujemy się zatrzymać, oferuje atrakcje dla dzieci – czy ma plac zabaw,  program zabaw dla dzieci itp. Nie mniej istotne są atrakcje w okolicy – dmuchańce, parki linowe, parki wodne, parki tematyczne lub rozrywki, oceanarium lub zoo, a w przypadku dzieci w wieku szkolnym – oferta sportowa. Następnie  zwróćmy uwagę na dostępność sklepów, aptek i placówek medycznych. Bądźmy otwarci na spontaniczne zmiany i dostosujmy się do potrzeb dzieci.

Jeżeli pomimo wszelkich zalet pobytu nad morzem nie jesteśmy do tej opcji przekonani – równie ciekawą opcją mogą być wakacje w gospodarstwie agroturystycznym czy w górach. Można tam spędzać czas na dworze, gdzie dzieci będą miały okazję zobaczyć zwierzęta, brać udział w zajęciach na świeżym powietrzu i doświadczyć życia na wsi.

Wakacje z dzieckiem w wieku przedszkolnym warto zaplanować z rodziną lub znajomymi, którzy mają dzieci w podobnym wieku. Towarzystwo rówieśników sprawi, że nasz maluch będzie miał okazję do zabawy z kolegami lub koleżankami, a co za tym idzie więcej radości. Podróżowanie z innymi rodzinami oznacza, że możemy podzielić się obowiązkami. Dzięki temu opieka nad dziećmi jest bardziej rozłożona, co daje rodzicom możliwość odpoczynku i skupienia się na własnym relaksie. Podróżowanie w grupie daje również większe możliwości planowania atrakcji i aktywności. Wspólne odkrywanie nowych miejsc i przeżywanie przygód jest nie tylko bardziej ekscytujące, ale również umożliwia wymianę doświadczeń między rodzicami.
 

Ubezpiecz się na wyjazd

O czym pamiętać przed podróżą?

Podróżowanie z dzieckiem nie należy do najłatwiejszych. Tu trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność – zmianę terminu wyjazdu, opóźnienia w rozkładzie lotów, problemy z samochodem, czy zmiany harmonogramu podróży związane z nagłą chorobą lub wypadkiem podczas wyjazdu.

Jeśli podróżujecie samolotem, sprawdźcie zasady dotyczące przewożenia bagażu, rezerwacji miejsca oraz przepisy lotniskowe dotyczące podróżowania z dziećmi. Na wszelki wypadek warto spakować do bagażu podręcznego zapasowe ubrania, jedzenie czy niezbędne akcesoria.

Jeżeli jednak, na wakacje wybieracie się samochodem, upewnijcie się, że fotelik samochodowy jest właściwie zamontowany i dostosowany do wieku dziecka, a także, że maluch ma zapewnione atrakcje, które pozwolą mu się w aucie czymś zająć. W tym celu warto ściągnąć audiobooki, filmy, zapewnić gry itp.

Podczas podróży z dzieckiem jak nigdy przydają się różnego rodzaju ubezpieczenia. Samochodowe OC, Autocasco czy Assistance – na wypadek problemów z samochodem. Poza kartą EKUZ, niezbędne są też dobry pakiet ubezpieczeń turystycznych, które zapewniają dostęp do prywatnych palcówek medycznych i szeroki pakiet usług medycznych. Jeśli planujesz podróż po Polce warto zakupić ubezpieczenie podróżne wraz z ubezpieczeniem OC. W razie wypadku świadczenia z polisy NNW pozwolą na pokrycie niezbędnych wydatków a OC pozwoli pokryć szkody wyrządzone np. w hotelu czy kwaterach prywatnych.

Pamiętaj, żeby przed wyjazdem za granicę wyrób dziecku paszport lub sprawdź, czy dotychczasowy jest aktualny. Hotele za granicą często wymagają okazania paszportu dziecka.

 

 

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecany porady

Zobacz wszystkie porady