Samochód

Awaria na autostradzie - co robić?

Autostrady to jedne z najszybszych i najwygodniejszych rodzajów dróg. Sytuacja może jednak skomplikować się w przypadku nagłej awarii i potrzeby postoju zwłaszcza, jeśli w promieniu kilkudziesięciu kilometrów nie ma żadnego warsztatu lub stacji paliw . Kierowcy często nie wiedzą jakie kroki podjąć, co może rodzić kolejne problemy. Oto najważniejsze wskazówki, jak poradzić sobie z awarią na autostradzie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zabezpieczyć pojazd w razie awarii i wezwać pomoc?
  • Czy można holować auto na autostradzie?
  • Dlaczego warto skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia Assistance?

Zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu i zabezpiecz pojazd

Jeśli samochód ulegnie uszkodzeniu, które uniemożliwia dalszą jazdę lub stwarza zagrożenie dla ruchu drogowego, należy:

  • zatrzymać się na poboczu,
  • wyłączyć silnik i włączyć światła awaryjne,
  • założyć kamizelkę odblaskową,
  • ustawić trójkąt ostrzegawczy w taki sposób, aby inni kierowcy mogli w porę go zauważyć (najlepiej w odległości 100 metrów).

Jednocześnie warto pamiętać, aby zachować odpowiednią ostrożność przy poruszaniu się w pobliżu samochodu i zwracać uwagę na innych uczestników ruchu. W miarę możliwości najlepiej jest jednak zatrzymać się w specjalnych miejscach postojowych, gdzie w maksymalnie bezpieczny sposób możemy podjąć kolejne kroki.
 

Ubezpieczenie OC

Wezwij pomoc

Po zatrzymaniu się i zabezpieczeniu pojazdu należy oddalić się od auta i wezwać pomoc drogową, wykupioną np. w ramach wykupionego ubezpieczenia Assistance. Przedtem trzeba jednak zawiadomić zarządcę drogi o nieplanowanym postoju pod ogólnopolskim i całodobowym numerem telefonu 19111 (w tym przypadku warto zapamiętać oznaczenie słupka kilometrażowego przy którym doszło do awarii lub pozycji GPS). Uwaga: drogowcy mogą sami zaproponować holowanie, jednak nie zawsze to korzystne finansowo rozwiązanie. Jeśli nie mamy wykupionego Assistance, warto sprawdzić, która pomoc drogowa znajduje się najbliżej nas i jakie ceny oferuje.

Co zrobić w sytuacji, gdy nie możemy skorzystać z własnego telefonu komórkowego? Wtedy możemy skorzystać ze specjalnych telefonów alarmowych umieszczonych przy drodze co 2 kilometry zarówno po lewej, jak i po prawej stronie. Mają żółty lub pomarańczowy kolor i napis SOS na obudowie. Miejsce najbliższego urządzenia wskazują oznaczenia na słupkach drogowych.
 

Holowanie na autostradzie – czy jest dozwolone?

W razie awarii np. w terenie zabudowanym i unieruchomieniu auta, zadzwoń na całodobową infolinię Assistance i skorzystaj ze swojego ubezpieczenia, to dużo udogodnienie szczególnie w stresującej sytuacji. W niektórych przypadkach wystarczy poprosić o pomoc kogoś z rodziny lub znajomych w celu holowania auta na lince holowniczej np. na najbliższy parking lub do warsztatu samochodowego. W przypadku autostrady sprawa wygląda inaczej.

Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym (art. 31 ust. 2 pkt 2) holowanie auta na autostradzie jest możliwe tylko w przypadku pojazdów specjalnie do tego przeznaczonych. W innym wypadku w razie kontroli drogowej istnieje ryzyko otrzymania mandatu w wysokości 250 zł. Zakaz holowania dotyczy nie tylko autostrad w Polsce, ale także tych w wielu innych krajach, np. Niemczech.

Powodem takiego stanu rzeczy jest możliwe ryzyko wypadku poza terenem zabudowanym holujący pojazd nie może przekroczyć 60 km/h, podczas gdy maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradzie wynosi 140 km/h dla samochodów osobowych. Pojazdy specjalnie przeznaczone do transportu pojazdów są wyposażone w dodatkowe oświetlenie i żółte oznaczenia zwiększające bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.
 

Sprawdź ubezpieczenie swojego samochodu

Ubezpieczenie Assistance – dlaczego warto z niego korzystać?

Ochrona Assistance okazuje się niezwykle pomocna w przypadku awarii na autostradzie i potrzeby holowania auta. Jest jednym z trzech (obok OC i AC) podstawowych ubezpieczeń samochodu oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Oprócz holowania czy samochodu zastępczego możesz skorzystać także z pomocy w podróży, obejmującej w zależności od wariantu: zakwaterowanie lub kontynuację podróży albo powrót do miejsca zamieszkania.

Warto także zaznaczyć, że okres ubezpieczenia może wynosić 12 miesięcy lub mieć charakter krótkoterminowy (15 dni). To drugie rozwiązanie jest dobrym sposobem na zabezpieczenie się w przypadku np. ferii czy wakacji nie tylko na terenie Polski, ale całej Unii Europejskiej.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady