Turystyczne

Co zrobić w przypadku kradzieży dokumentów w Polsce i za granicą?

Myśląc o upragnionych wakacjach, zapewne wyobrażasz sobie raczej rajskie plaże, zasłużony odpoczynek i brak trosk. Niestety przykre sytuacje mogą Cię spotkać nawet w najpiękniejszych okolicznościach, a wtedy zamiast panikować, dobrze wiedzieć, jak postępować w danej sytuacji. Co robić i gdzie zgłosić kradzież dokumentów? 

Kobieta podpisująca dokument

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co zrobić w przypadku kradzieży dokumentów w Polsce i za granicą
  • Gdzie się udać, żeby wyrobić nowe dokumenty
  • Jakie środki ostrożności podjąć, by ustrzec się przed kradzieżą

Kradzież dokumentów – kary w Polsce

W Polsce za kradzież dokumentów grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Nie odstrasza to jednak złodziei, którzy w naszym kraju i poza jego granicami najchętniej czyhają właśnie na beztrosko cieszących się urlopem turystów. Szczególnie w zatłoczonych miejscach tworzą się warunki sprzyjające kradzieży portfela czy całej torebki. Ostrożność to podstawa, jednak co zrobić, gdy na to jest za późno bo zorientujemy się już, że brakuje nam niezbędnych dokumentów?
 

Gdzie zgłosić kradzież dokumentów w Polsce?

W przypadku kradzieży dokumentów, pierwsze kroki powinieneś skierować na najbliższy komisariat policji, gdzie zgłosisz zaginięcie dokumentów. To jednak może potrwać (tego typu sprawy potrafią ciągnąć się miesiącami) oraz może okazać się nieskuteczne. Dlatego tak ważne jest, żebyś jak najszybciej zastrzegł zaginione dokumenty, uniemożliwiając złodziejowi wykorzystanie Twojej tożsamości. Jak to zrobić?

W celu zastrzeżenia takich dokumentów jak paszport, dowód osobisty, prawo jazdy, karta płatnicza, karta pobytu, książeczka wojskowa czy książeczka żeglarska, skontaktuj się z bankiem, w którym masz konto lub dowolnym innym bankiem komercyjnym bądź spółdzielczym. Wszystkie one należą do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych, dzięki czemu sprawnie zastrzeżesz dokumenty, unikając wykorzystania ich przez osoby trzecie.

Pamiętaj, że gdy już to zrobisz, musisz zadbać o to, by wyrobić nowe dokumenty. W przypadku dowodu osobistego – zgubienie oraz wniosek o wydanie nowego dowodu zgłaszasz w dowolnym urzędzie gminy, natomiast wtórnik prawa jazdy możesz uzyskać w wydziale komunikacji urzędu miasta bądź powiatu, a także poprzez stronę: www.gov.pl/web/gov/zglos-utrate-lub-uszkodzenie-prawa-jazdy, jeżeli posiadasz profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany.
 

Ubezpieczenie turystyczne 

Kradzież dokumentów za granicą – co robić?

Chociaż już w Polsce kradzież dokumentów to nieprzyjemne doświadczenie, to za granicą sytuacją jeszcze bardziej się komplikuje. W końcu jesteś w obcym państwie, nie masz podstawowych dokumentów tożsamości i zaczynasz obawiać się, że nie wrócisz do kraju. Spokojnie, na takie okoliczności zostały przewidziane specjalne procedury, które pomogą Ci przetrwać ten czas.

Przede wszystkim, zgłoś kradzież na najbliższym posterunku policji. Od funkcjonariusza powinieneś dostać zaświadczenie o popełnieniu przestępstwa. Kolejnym miejscem, które musisz odwiedzić, jest polski konsulat (adresy placówek znajdziesz na rządowej stronie), gdzie dostaniesz tymczasowe dokumenty, umożliwiające m.in. powrót do kraju.

Jeżeli okaże się, że w danym miejscu nie ma polskiego konsulatu, sprawę możesz załatwić w konsulacie dowolnego państwa Unii Europejskiej. Równolegle do tych działań, należy podjąć kroki zmierzające do zastrzeżenia dokumentów – tak, jak w przypadku ich zgubienia na terenie naszego kraju. Możesz więc zrobić to telefonicznie za pośrednictwem banku bądź zalogować się na portal BIK.
 

Jak uchronić się przed kradzieżą dokumentów?

Na koniec przypomnijmy jeszcze kilka podstawowych środków ostrożności, które mogą zminimalizować ryzyko kradzieży dokumentów:

  • Trzymaj dokumenty blisko ciała, najlepiej od wewnętrznej strony, co jakiś czas kontrolując ich obecność,
  • Trzymaj swoje dokumenty w zapinanej kieszeni, do której ciężej się dostać,
  • Dokumenty umieść raczej w torebce, kieszeni kurtki bądź nerce, a nie w plecaku, do którego nie masz dostępu w zatłoczonych miejscach,
  • Nie zostawiaj rzeczy bez opieki,
  • Nie noś wszystkich dokumentów przy sobie. Paszport możesz na przykład zostawić w hotelowym sejfie, a dowód trzymać w torebce. Podobna zasada dotyczy pieniędzy, które dobrze rozdzielać, by w razie kradzieży nie zostać z niczym,
  • Pobierz aplikację mObywatel, gdzie możesz wgrać niezbędne dokumenty w wersji elektronicznej,
  • Nie udostępniaj dokumentów osobom trzecim, jeżeli nie jest to niezbędne na przykład do zameldowania się w hotelu czy przekroczenia granicy.

Gdy jednak okaże się, że pomimo zastosowania się do powyższych reguł, Twoje dokumenty tożsamości zostały skradzione, wiesz już, co robić, by uniemożliwić złodziejowi ich wykorzystanie, a samemu bezpiecznie wrócić do domu.

 

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady