Samochód

Czy warto zainwestować w opony zimowe? Dowiedz się, dlaczego prawidłowa wymiana może uratować Ci życie

Opony zimowe znacznie podnoszą poziom bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem w niskich temperaturach oraz po zaśnieżonych lub oblodzonych nawierzchniach.

Rodzina i czerwony samochód

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Opony zimowe znacznie podnoszą poziom bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem, gdy średniodobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a na drodze pojawia się śnieg, błoto lub lód. W takich warunkach mieszanka gum, z których są wykonane oraz specjalna konstrukcja zapewniają lepszą przyczepność oraz skrócenie drogi hamowania w porównaniu do opon letnich.

Opony letnie z kolei charakteryzują się twardszą mieszanką gum, co przekłada się na lepsze osiągi w wyższych temperaturach. Zapewniają one również krótszą drogę hamowania na suchych i mokrych nawierzchniach. Wymiana opon na letnie jest zazwyczaj polecana, gdy temperatura na przekracza 7 stopni Celsjusza.

W sklepach motoryzacyjnych możemy spotkać ponadto tzw. opony całoroczne. Stanowią one kompromis pomiędzy oponami letnimi a zimowymi. Choć sprawdzają się w różnych warunkach, nie osiągają one tak dobrych wyników charakterystycznych dla dedykowanych opon sezonowych. Są jednak wygodnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy jeżdżą niewiele i nie chcą dwa razy w roku wymieniać ogumienia.

 

Kiedy kupić nowe opony?

Opony mają ograniczoną żywotność, więc regularna kontrola stanu ich bieżnika to kluczowa kwestia. Jeśli bieżnik jest już zużyty, a opony wykazują widoczne ślady zużycia, najlepiej zainwestować w nowe ogumienie. Dopuszczalna minimalna głębokość bieżnika, jak również wartości graniczne określane są przez producentów i sygnalizowane są za pomocą wskaźnika Treadwear Indicator (TWI). Wskaźnik ten to najczęściej specjalny punkt, ukryty w jednym z rowków opony. Gdy bieżnik się z nim zrówna, jest to sygnał, że oponę należy wymienić. Co do zasady, przyjmuje się, że zalecana minimalna głębokość bieżnika opony zimowej to od 4 mm do 5 mm. Za punkt graniczny uznaje się wysokość na poziomie 3,5 mm.

 

Kiedy wymienić opony letnie na zimowe?

Kierowcy powinni zmieniać opony w zależności od warunków atmosferycznych. Opony zimowe zaleca się zamontować, gdy średniodobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, natomiast opony letnie stosuje się, gdy temperatura utrzymuje się powyżej tej wartości. Zazwyczaj w Polsce opony letnie zmienia się na zimowe w listopadzie, a zimowe na letnie w marcu. Jeżeli więc z jakichś przyczyn zima zaskoczyła nas na letnim ogumieniu, a w mamy w planach wyjazd w trasę – wówczas opony powinniśmy niezwłocznie wymienić. Pamiętajmy też, że w niektórych obowiązują przepisy nakazujące wymianę opon na zimowe w określonych miesiącach roku lub warunkach atmosferycznych. Przed wyjazdem za granicę, sprawdźmy zatem jakie obowiązują przepisy w danym kraju.
 

Ubezpieczenie OC/AC

Jak wymienić opony?

Choć niektórzy kierowcy decydują się na samodzielną wymianę opon, w tym celu warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu. Mechanicy nie tylko szybko i sprawnie wymieniają opony, ale także dbają o ich prawidłowe wyważenie. Profesjonalna wymiana to gwarancja bezpieczeństwa i optymalnej wydajności opon.

Nieprawidłowa wymiana opon wydłuża drogę hamowania pojazdu, zmniejsza przyczepność; powoduje szybsze zużycie poszczególnych podzespołów auta oraz negatywnie wpływa na utrzymanie kierunku jazdy. Zła geometria to też jedna z najczęstszych przyczyn przedwczesnego zużycia opon.

Podczas wymiany opon warsztat sprawdzi ich stan techniczny i zaleci ewentualną wymianę. Bieżnik powinien mieć odpowiednią głębokość, co wpływa na lepszą przyczepność. Dodatkowo należy sprawdzić ciśnienie powietrza, ponieważ jest to element, który wpływa na stabilność pojazdu.

 

Jak jeździć, by oszczędzać opony?

Nawet najlepsze opony wymagają odpowiedniej eksploatacji. By jak najdłużej korzystać z opon, w miarę możliwości unikajmy ostrego hamowania, gwałtownego przyspieszania i ostrego skręcania, co pozwoli na dłuższą żywotność opon. Regularne sprawdzanie ciśnienia powietrza i wyważanie kół to kluczowe czynności, które pomogą utrzymać opony w dobrym stanie.
 

Jak prawidłowo przechowywać opony?

Nie zapominajmy też o prawidłowym przechowywaniu opon, które nie są aktualnie używane. Opony powinny być umieszczone w chłodnym i suchym miejscu, z dala od promieni słonecznych oraz źródeł ciepła. Unikajmy także składowania opon w pobliżu substancji chemicznych, które mogą wpływać negatywnie na ich kondycję.

Podsumowując, inwestycja w opony zimowe to przede wszystkim troska o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy więc o regularnych kontrolach, prawidłowej eksploatacji i sezonowej wymianie opon.
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady