Samochód

Dlaczego warto się ubezpieczyć?

Chcesz skutecznie się ubezpieczyć? Zastanawiasz się, jakie ubezpieczenia powinieneś wybrać? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jakiego potrzebujesz ubezpieczenia.

Z jakich powodów potrzebujemy ubezpieczeń?

Chcemy planować i przewidywać nasze życie najbardziej szczegółowo jak to jest możliwe. Jednak mogą się zdarzyć sytuacje, które nas zaskoczą i spowodują, że będziemy musieli zmienić nasze plany. Nieprzewidziane zdarzenia, takie jak szkody komunikacyjne lub szkody na naszej nieruchomości w zasadzie zawsze generują spore koszty związane z naprawą samochodu, lub remontem domu albo mieszkania. Jeszcze bardziej odczuwalne mogą być zdarzenia związane z naszym zdrowiem. Nawet gdy wybieramy się na wakacje, aby odpocząć, powinniśmy pomyśleć o skutkach wypadków, jakie mogą się nam przytrafić. Koszty transportu medycznego i opieki lekarskiej za granicą bywają ogromne. Koszt polisy turystycznej jest przy nich niewspółmiernie niski.

Zupełnie innego wymiaru nabiera potrzeba ochrony naszego życia. Nie jest to popularny temat, ponieważ z reguły nie myślimy o tym, co stanie się, gdy nas zabraknie. Konieczność zabezpieczenia najbliższych w takich sytuacjach powinna być wystarczającym powodem, aby zaopatrzyć się w polisę na życie. Polisa taka ma stanowić zabezpieczenie dla naszej rodziny, w sytuacji, gdy zmienia się budżet i potrzebują oni okresu przejściowego, aby przystosować się do tych zmian. Brak dochodu jednego z członków rodziny, w przypadku jego śmierci, zawsze w znacznym stopniu zmienia poziom życia rodziny. Polisa na życie może ułatwić przejście przez najgorszy okres lub nawet zapobiec zmianom w poziomie życia rodziny.

Czy to w zakresie tego, co posiadamy, czy to w zakresie naszego życia i zdrowia, ubezpieczenie zawsze pomaga szybciej powrócić do stanu przed szkodą lub wypadkiem. Polisa Autocasco na naszym pojeździe sprawia, że nawet gdy spowodujemy wypadek, możemy szybko i dobrze go naprawić. Polisa na mieszkanie lub dom to realna ochrona przed pożarem, zalaniem, anomaliami pogodowymi, ale i zabezpieczenie dla nas przed skutkami szkód wynikających z posiadania nieruchomości, takich jak spadający konar drzewa czy śliski chodnik przed posesją.

 

Jakie ubezpieczenia możemy wybrać dla siebie?

Oferta ubezpieczeń dostępnych na polskim rynku jest obecnie naprawdę imponująca. Przy niektórych ubezpieczeniach nie mamy potrzeby zastanawiać się, czy je nabyć, ponieważ są obowiązkowe. Posiadacze pojazdów zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych muszą posiadać polisę OC na swój pojazd, jeśli pojazd ten jest zarejestrowany. Dość podobnie wygląda to przy kupnie nieruchomości z pomocą kredytu hipotecznego. Bank udzielający kredytu hipotecznego wymaga od kredytobiorcy ubezpieczenia nieruchomości, jak również wymaga na ogół, aby ów kredytobiorca posiadał ubezpieczenie na życie z cesją na wspomniany bank.

Jeśli posiadamy pojazd, to nie powinniśmy poprzestać na obowiązkowym OC. Optymalnym zabezpieczeniem naszego samochodu jest ubezpieczenie go w zakresie OC, Autocasco i assistance. Bardzo przydatne mogą okazać się także niezależne ubezpieczenia szyb w pojeździe oraz opon. OC jest obowiązkowe i chroni nas przed poniesieniem kosztów spowodowanych szkód majątkowych i osobowych. Autocasco powoduje, że po wypadku naprawimy pojazd bez względu, kto był sprawcą szkody lub wtedy, gdy sprawcy nie można od razu ustalić. Rozszerzenie Autocasco o ryzyko związane z kradzieżą pojazdu zabezpiecza nas przed skutkami jego utraty.

Nawet jeśli nie posiadamy kredytu hipotecznego na naszej nieruchomości bardzo przydatne jest ubezpieczenie jej w zakresie OC, jak również ruchomości domowych i elementów stałych. Bez względu czy mieszkamy w bloku, czy mamy dom, takie zdarzenia jak pożar, czy wpływ niesprzyjającej pogody mogą spowodować szkody. Mieszkając w domu wielorodzinnym dość łatwo niechcący spowodować szkodę u sąsiada mieszkającego pod nami. Najlepszym przykładem jest tu wężyk doprowadzający wodę do naszej pralki. Jego pęknięcie bardzo często następuje nieoczekiwanie i już po kilku minutach woda przesiąka przez kondygnację.

Bardzo interesująco wygląda sprawa wyboru przy polisach na życie. Z reguły pierwszym wyborem jest indywidualna polisa na życie zawierana zgodnie z naszymi oczekiwaniami i potrzebami. Nie sposób jednak wspomnieć o grupowych polisach na życie zawieranych w zakładach pracy. Polisy grupowe dają bardzo ciekawą możliwość ubezpieczenia poza pracownikiem danego zakładu, również jego małżonka lub partnera, a także dorosłe dzieci. Innego rodzaju rozwiązaniem jest polisa posagowa. Ma ona na celu zapewnienie lepszego startu w dorosłość naszemu dziecko. Taką polisę najlepiej zawrzeć, gdy dziecko jest jeszcze małe. Mamy wtedy więcej czasu na zgromadzenie dla niego środków. Obecnie na rynku coraz większą popularnością cieszą się też polisy mające na celu zabezpieczenie nas w przypadku zachorowania na poważną chorobę. Charakteryzują się tym, że posiadają duże sumy ubezpieczenia w zakresie np. zdiagnozowania nowotworu u osoby ubezpieczonej.

 

Jak ustalić co nam jest potrzebne?

Najwięcej informacji o ubezpieczeniu, które chcemy kupić, znajdziemy w ogólnych warunkach tego ubezpieczenia. Taki dokument, zwany często OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia, daje pełną wiedzę o zakresie ochrony i możliwych do ustalenia sumach ubezpieczenia. Obecnie do OWU przygotowywane są też karty produktu, które są swego rodzaju streszczeniem OWU i pozwalają na szybsze zapoznanie się z warunkami polisy i jej zaletami.

Przy wyborze konkretnej oferty ubezpieczenia nie powinniśmy kierować się jedynie jej ceną, lecz przede wszystkim, powinniśmy brać pod uwagę jej zakres. Cena polisy to jedno z kryteriów wyboru. Trzeba jednoznacznie stwierdzić, że z reguły niska cena polisy nie wróży, że będzie ona posiadała szeroką ochronę i będzie zgodna z naszymi oczekiwaniami.

Bardzo dobrym źródłem informacji o produktach ubezpieczeniowych są agenci. Posiadają oni rozległą wiedzę o ubezpieczeniach i mogą dostosować ofertę do naszych potrzeb i możliwości. Równie dobrym pomysłem na uzyskanie szczegółowych informacji o produkcie, który nas interesuje, jest kontakt z infolinią tego towarzystwa ubezpieczeniowego, który go sprzedaje.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady