
Znajomość kodu koloru lakieru to coś więcej niż ciekawostka. Jeśli planujesz naprawę lakierniczą, chcesz kupić zaprawkę w sprayu albo masz zamiar porównać stan nadwozia z dokumentacją – kod lakieru jest podstawą informacją.
Planujesz zakup samochodu używanego? Znajomość kodu lakieru pozwoli Ci wykryć niezgodności sugerujące wcześniejsze naprawy czy zmiany koloru auta, a nawet sytuacje, w których mogła wystąpić wada ukryta samochodu. Co ważne – nie musisz być specjalistą, żeby samodzielnie sprawdzić kod lakieru.
Przeczytaj: Najważniejsze informacje o samochodach hybrydowych i ich rodzajach
Kod lakieru po numerze VIN – czy można go sprawdzić?
Numer VIN (Vehicle Identification Number) to unikalny, 17-znakowy kod przypisany każdemu pojazdowi już na etapie produkcji. Znajdują się w nim informacje o producencie, kraju pochodzenia, rodzaju nadwozia, roku produkcji, jednostce napędowej oraz numerze seryjnym auta. Co ważne – sam VIN nie zawiera bezpośrednio informacji o kolorze lakieru. Nie oznacza to jednak, że nie da się go na tej podstawie ustalić.
Producenci pojazdów zapisują dane o fabrycznym kolorze lakieru w systemach serwisowych. Oznacza to, że po podaniu numeru VIN np. w autoryzowanej stacji obsługi (ASO), serwisie lakierniczym lub przy użyciu dedykowanego dekodera online, możesz uzyskać pełny profil wyposażenia auta – w tym kod koloru nadwozia. Dekodowanie VIN pozwala na ustalenie dokładnego kodu lakieru przypisanego do danego egzemplarza. Dane te są odczytywane z systemów producenta lub katalogów kolorów.
Mimo dostępności ogólnych wyszukiwarek kolorów najbardziej wiarygodne dane dotyczące kodu lakieru po numerze VIN uzyskasz w ASO, gdzie systemy serwisowe powiązane są bezpośrednio z danymi fabrycznymi konkretnego pojazdu. To szczególnie ważne w przypadku nietypowych wykończeń, wersji specjalnych lub lakierów perłowych i metalicznych, które mogą mieć niemal identyczny odcień, ale różne oznaczenia. Co ciekawe – jeden kod lakieru samochodu może wskazywać na dwa kolory nadwozia. Dzieje się tak, w przypadku, gdy pojazd jest dwukolorowy (np. biały dach, czarna karoseria).
Gdzie znaleźć kod lakieru? Podpowiadamy!
Każdy samochód ma przypisany kod lakieru, który w wielu przypadkach można znaleźć bezpośrednio na nadwoziu – w postaci naklejki, tabliczki znamionowej lub etykiety serwisowej. Umiejscowienie takiej informacji różni się w zależności od producenta i modelu pojazdu. Najczęściej numer lakieru znajduje się:
- na słupku drzwi kierowcy (lub pasażera) – to jedno z najbardziej dostępnych miejsc,
- w komorze silnika, zazwyczaj na wewnętrznej stronie nadkola lub osłonie,
- w bagażniku, na podłodze pod wykładziną lub w okolicy wnęki koła zapasowego,
- czasem pod klapką wlewu paliwa – dotyczy to m.in. niektórych modeli Skody i Opla.
Kod lakieru może mieć formę ciągu literowo-cyfrowego (np. LC9Z, TEB76, 676) i jest zwykle opisany jako „Paint Code”, „Colour Code”, „Lacknummer” lub skrótem „C/TR” (w Toyocie). Dla przykładu:
- kod lakieru VW znajdziesz na tzw. Vehicle Data Sticker w bagażniku (obok koła zapasowego) lub na słupku B,
- kod lakieru Renault (np. TEB76, D69) umieszczony jest na etykiecie na słupku drzwi kierowcy albo w książce serwisowej,
- kody lakierów BMW zazwyczaj znajdują się na metalowej tabliczce w komorze silnika, przy prawym nadkolu,
- kod lakieru Mercedes (np. 744, 197) można znaleźć na tabliczce znamionowej w komorze silnika lub na słupku B,
- kod lakieru Toyota umieszczony jest najczęściej na tabliczce znamionowej z oznaczeniem „C/TR”, przy słupku drzwi.
Jak widzisz kody lakierów samochodowych, mogą być umieszczone w różnych miejscach. Dlatego, jeśli masz problem z odnalezieniem numeru, warto skorzystać z instrukcji obsługi auta lub poszukać lokalizacji kodu dla konkretnej marki w katalogach internetowych. To szczególnie ważne, gdy chcesz dobrać odpowiedni lakier do samochodu bez ryzyka niedopasowania odcienia.
Przeczytaj: Zgubiony dowód rejestracyjny – co należy zrobić?
Jak sprawdzić kolor lakieru samochodu po numerze VIN?
Choć numer VIN sam w sobie nie zawiera zapisu koloru lakieru, jest on kluczem do odczytania tych informacji z baz producenta. Dzięki niemu możesz zidentyfikować dokładny odcień fabrycznego lakieru, oto jak to zrobić krok po kroku:
- Zlokalizuj numer VIN – znajdziesz go m.in. w dowodzie rejestracyjnym, na podszybiu od strony kierowcy, na słupku drzwi, pod maską lub w książce serwisowej.
- Skorzystaj z autoryzowanego serwisu lub dekodera VIN online – wprowadź numer VIN na stronie producenta, w aplikacji lakierniczej lub zapytaj w ASO. System zwróci szczegółowe dane techniczne pojazdu, w tym kod lakieru.
- Zweryfikuj kod lakieru samochodu fizycznie na pojeździe – znajdź naklejkę lub tabliczkę z kodem koloru w jednej z typowych lokalizacji i upewnij się, że zgadza się z informacjami z systemu.
- Zapisz i wykorzystaj kod lakieru – mając już numer, możesz bezpiecznie dobrać farbę w sklepie lakierniczym, zamówić zaprawkę lub zlecić naprawę z użyciem oryginalnego koloru.
Przeczytaj: Czechy samochodem – winiety, przepisy drogowe i atrakcje
Warto pamiętać, że kolory lakierów samochodowych mogą obejmować wersje jedno- lub dwuwarstwowe, metaliczne, perłowe lub matowe – dlatego precyzyjna identyfikacja kodu koloru po VIN to najlepsza droga do idealnego dopasowania.