Wartość pojazdu ma wpływ na wysokość AC

Przy kalkulacji składki ubezpieczenia AC (Autocasco) Towarzystwa Ubezpieczeniowe spośród wielu czynników biorą pod uwagę także jego wartość rynkową. W przypadku nowych pojazdów z salonu sprawa jest prosta. Nieco bardziej skomplikowane może być jednak oszacowanie wartości samochodów używanych.

Istnieją jednak firmy, których zadaniem jest tworzenie i aktualizowanie baz danych o pojazdach dostępnych na rynku pierwotnym, jak i wtórnym oraz ustalanie ich wartości na dany miesiąc i rok, takie jak Eurotax oraz Info-Ekspert.
 

Bazy Eurotax i Info-Ekspert – czym są?

Jednymi z najbardziej znanych firm zajmujących się katalogowaniem pojazdów oraz szacowaniem ich wartości rynkowej są Eurotax oraz Info-Ekspert. Dane udostępniane przez te platformy są przydatne nie tylko dla towarzystw ubezpieczeniowych, ale wielu innych firm, instytucji i organizacji czy rzeczoznawców samochodowych.

Przy wycenie Eurotax i Info-Ekspert biorą pod uwagę m.in. rok produkcji, pojemność silnika czy przebieg. Obie bazy regularnie aktualizują zawarte w nich informacje, przy uwzględnieniu dodatkowych czynników obejmujących region, rynek oraz kondycję ekonomiczną branży motoryzacyjnej.