Samochód

Jak kupić ubezpieczenie samochodu?

Szukasz dobrej oferty ubezpieczenia na swój samochód? Zastanawiasz się, w jaki sposób skutecznie ubezpieczyć pojazd, aby nie ponosić kosztów po kolizji na drodze? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, co powinno się znaleźć na twojej polisie i w jaki sposób kupić polisę.

Mężczyzna z kobietą w czerwonym aucie

Czy polisa OC na samochód jest obowiązkowa?

Każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu chroni go w zakresie wyrządzonych szkód majątkowych oraz osobowych, w związku z ruchem posiadanego pojazdu. Zawarcie polisy OC jest obowiązkiem właściciela pojazdu. Brak polisy OC może skutkować nałożeniem kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

 

Co zawiera pełne ubezpieczenie samochodu?

Z powyższego wynika, że nie mamy wyboru, jeśli chodzi o polisę OC na samochód, ale z drugiej strony mamy pewność, że nie będziemy ponosili czasem ogromnych koszów naprawy uszkodzonych pojazdów, gdy jesteśmy sprawcom wypadku. Trzeba dodać, że koszty związane ze szkodami osobowymi mogą być jeszcze większe. Pokutuje błędna i zarazem kosztowna dla właścicieli pojazdów teoria o tym, że można poprzestać na polisie OC, nie biorąc zupełnie pod uwagę możliwości dokupienia polisy Autocasco, Assistance czy NNW. Jeżeli mamy polisę OC, nie zapłacimy za naprawę uszkodzonego z naszej winy samochodu osoby poszkodowanej i nie zapłacimy za ewentualne obrażenia osób podróżujących tym samochodem, ale nasz samochód będziemy musieli naprawić środkami z własnej kieszeni. Dlatego bardzo ważne jest, aby posiadać polisę Autocasco. Nawet jeśli nie spowodowaliśmy wypadku, a tylko nasz samochód odmówił posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie, to najłatwiej o pomoc w jego próbie naprawy lub odholowaniu do mechanika, posiadając polisę Assistance. Jeśli natomiast uczestniczyliśmy w wypadku i podróżujące naszym samochodem osoby odniosły obrażenia, to wówczas niezbędne jest posiadanie NNW, czyli ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków.
 

Ubezpieczenie OC/AC

Jak kupić polisę na pojazd?

Polisę można kupić online, poprzez kontakt telefoniczny lub kontaktując się z agentem. Jeśli chcesz kupić polisę na samochód wykorzystywany do celów prywatnych wtedy możesz zrobić to online lub u agenta. Aby poznać ofertę online, wystarczy skorzystać z kalkulatora OC / AC. Agenta najłatwiej znaleźć wykorzystując wygodną wyszukiwarkę agentów na stronie internetowej. Możesz wybrać się z wizytą do agenta, ale masz też możliwość kontaktu z nim jedynie telefonicznie. Otrzymasz ofertę w kilku wariantach i będziesz mógł wybrać tą najlepsza dla ciebie. Po wyborze oferty możesz ją opłacić na kilka sposobów, przelewem, kartą lub blikiem. Samą ofertę, jak również zawartą polisę wyślemy Ci e-mailem na Twój adres. Po zawarciu polisy otrzymasz także SMS z numerem Twojej nowej polisy.

 

Co warto wiedzieć o polisach komunikacyjnych?

Jeśli to dla Ciebie ważne, polisę można opłacić w dwóch lub czterech ratach. Ochrona rozpoczyna się od zawarcia i opłacenia polisy, możesz także liczyć na wyznaczenie terminu płatności do dwóch tygodni od zawarcia polisy. Zwróć szczególną uwagę na datę zakończenia poprzedniej polisy i datę rozpoczęcia nowej polisy, jeśli zmieniasz ubezpieczyciela. Upewnij się, że nie będziesz miał przerwy w ubezpieczeniu. Jeżeli chcesz rozszerzyć swoją ochronę na pojeździe, ponieważ masz jedynie OC, wówczas najlepiej skontaktować się ze swoim agentem. U swojego agenta możesz uzyskać ofertę dotyczącą Autocasco, Assistance, NNW, ale także ofertę związaną z dodatkową ochroną szyb i opon w Twoim samochodzie.
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady