Samochód

Jak zgłosić kradzież pojazdu?

Twój samochód został skradziony i chcesz się dowiedzieć jak to zgłosić? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak zgłosić kradzież i jak postępować w takiej sytuacji.

Mężczyzna prowadzi samochód

Co to jest szkoda kradzieżowa?

Na wstępie należy określić, kiedy występuje szkoda kradzieżowa. Z taką szkodą mamy do czynienia, jeśli w wyniku kradzieży tracimy cały pojazd. Warto podkreślić to zagadnienie, ponieważ istnieje różnica pomiędzy kradzieżą pojazdu, a również dość często spotykanym okradzeniem pojazdu z jakiejś jego części lub wyposażenia. Jeśli w wyniku np. kradzieży radia utracimy radio i zapewne będziemy mieli zniszczony zamek w drzwiach, bądź wybitą szybę, to szkodę z tym związaną możemy zgłosić z polisy Autocasco, jako dewastacje, uszkodzenie pojazdu. Jak wynika w powyższego opisu ze szkodą kradzieżową w pełni tego słowa znaczeniu mamy do czynienia, gdy straciliśmy cały pojazd.

Szkodę kradzieżową  możesz również zgłosić z polisy Autocasco, jeśli masz na naszej polisie ryzyko ubezpieczeniowe związane z kradzieżą. Z reguły takie ryzyko wymaga dokupienia lub jest opcją do podstawowej polisy Autocasco, więc przy kupnie polisy powinniśmy zadbać o to, ab mieć taką formę ochrony.
 

Jak zgłosić kradzież pojazdu na policji?

W przypadku kradzieży pojazdu jego właściciel ma obowiązek niezwłocznie powiadomić policję o tym fakcie. Musi to zrobić nie później niż dwanaście godzin od stwierdzenia kradzieży. Stwierdzić kradzież można od razu, w zasadzie w chwili jej wystąpienia, jeśli np. na kilkanaście minut pozostawiliśmy pojazd na ulicy i po powrocie już go nie ma tam, gdzie go zostawiliśmy. Kradzież możemy także stwierdzić po jakimś czasie od jej wystąpienia. Dla przykładu zaparkowaliśmy pojazd po południu przed blokiem, a rano, gdy chcieliśmy pojechać do pracy, już go tam nie było. Kradzież można także stwierdzić po dość długim czasie od jej wystąpienia. Gdy posiadamy garaż, który znajduje się w znacznej odległości od naszego domu i dodatkowo z samochodu korzystamy okazjonalnie, to dopiero, gdy będziemy chcieli skorzystać z pojazdu, stwierdzimy, że został skradziony.
 

Ubezpieczenie OC/AC

Jak zgłosić szkodę kradzieżową?

Poza obowiązkiem zgłoszenia kradzieży samochodu na policji jego właściciel ma także obowiązek zgłosić jego kradzież w towarzystwie ubezpieczeniowym, gdzie ma zawartą polisę Autocasco z zakresem ochrony w postaci kradzieży. Właściciel musi zgłosić taką szkodę najpóźniej do końca następnego dnia roboczego po stwierdzeniu kradzieży. Towarzystwo ubezpieczeniowe poprosi o dostarczenie przez właściciela skradzionego pojazdu dowodu rejestracyjnego pojazdu, karty pojazdu, jeśli była wydana oraz przede wszystkim kompletów kluczyków, kart lub podobnych urządzeń służących do uruchomienia pojazdu, lub włączenia jego zabezpieczeń. Gdy pojazd został skradziony w wyniku rozboju, wtedy jego właściciel prawdopodobnie nie będzie musiał dostarczać kompletu dokumentów i kluczyków. Bardzo ważne jest też przy zgłoszeniu szkody udzielenie wszelkich informacji o okolicznościach kradzieży i jej okolicznościach jej stwierdzenia.
 

Jaką polisę AC wybrać, aby najskuteczniej zabezpieczyć się przed kradzieżą pojazdu?

Zastanawianie się po kradzieży pojazdu nas zakresem jego ochrony przed kradzieżą jest na pewno spóźnione. Jednak już przy zawieraniu polisy Autocasco możemy zadbać o to, aby utrata pojazdu była dla nas możliwie jak najmniej odczuwalna. Powinniśmy zwrócić uwagę na dwa ważne zagadnienia przy zawieraniu polisy. Dla przykładu na polisie Warta Autocasco Komfort mamy przy wypłacie odszkodowania z tytułu szkody kradzieżowej możliwość uzyskania kwoty, na jaką wyceniono pojazd przy zawieraniu polisy. Tym samym po wypłacie odszkodowania możemy bez trudu nabyć dokładnie taki sam pojazd, jaki nam skradziono. Kupując Warta Autocasco Komfort jest także bardzo interesująca możliwość dla posiadaczy nowych pojazdów. Mogą oni wykupić opcję, która zapewnia im możliwość wypłaty odszkodowania z tytułu kradzieży ich samochodu, który ma maksymalnie trzy lata, w wysokości wartości pojazdu na fakturze.
 

Ubezpiecz swój samochód 

Kiedy wyrejestrować pojazd po kradzieży?

Pomimo że nie dysponujesz - co jest oczywiste, skradzionym pojazdem, to nadal musi być on zarejestrowany i musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dopiero po tym, jak policja zakończy postępowanie związane ze zgłoszeniem kradzieży, możemy wyrejestrować pojazd w stosownym urzędzie, jak również możesz zgłosić do Twojego towarzystwa ubezpieczeniowego fakt wyrejestrowania pojazdu po kradzieży. Możesz się też ubiegać w takim przypadku o zwrot niewykorzystanej składki za naszą polisę, jeśli polisa miała jeszcze trwać.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady