Samochód

Odstąpienie od umowy kupna samochodu – co warto o tym wiedzieć?

Samochodowy rynek wtórny działa bardzo prężnie, a przez to pozwala na zakup sprawnych samochodów w cenach znacznie niższych od salonowych. Jednak czasami może się okazać, że używany samochód nie jest w tak dobrym stanie, jak na początku gwarantował sprzedawca. Co zrobić w takiej sytuacji?

Kobieta w szarym szaliku używa laptopa

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Odstąpienie od umowy kupna samochodu – Co to znaczy
  2. W jakich sytuacjach można anulować umowę kupna auta
  3. Jak wygląda proces odstąpienia od umowy
  4. W jakim czasie można odstąpić od umowy kupna-sprzedaży samochodu
  5. Jak uniknąć kłopotu z pojazdem podczas kupna i sprzedaży

Odstąpienie od umowy kupna samochodu – co to znaczy?

Niezależnie od tego, czy kupujesz jakiś towar w sklepie, czy decydujesz się na zakup auta, przysługuje Ci prawo rękojmi. Jest to zabezpieczenie chroniące konsumenta, które mówi o tym, że sprzedawca jest odpowiedzialny za stan przedmiotu transakcji. Dzięki temu klient kupujący samochód używany od osoby prywatnej czy firmy może odstąpić od umowy, jeśli auto po zakupie okaże się wadliwe. Dodatkowo może odzyskać swoje środki pieniężne nawet wtedy, kiedy wada nie ujawni się od razu po zakupie.

Nabywca samochodu musi udowodnić albo wady prawne, albo fizyczne pojazdu. W przypadku samochodu należy znaleźć takie przyczyny, które uniemożliwiają jazdę. Niewielkie uszkodzenia czy defekty nie stanowią powodu do odstąpienia od umowy sprzedaży.
 

W jakich sytuacjach można anulować umowę kupna auta?

Możesz odstąpić od umowy sprzedaży samochodu, kiedy okaże się, że obciążają go wady prawne. Co to oznacza? Przykładem takiej sytuacji może być wiadomość o tym, że auto zostało skradzione. Czasami zdarza się również, że pojazd ma dwóch właścicieli, a jeden z nich sprzedaje go bez wiedzy drugiego. Można odstąpić od umowy jeszcze wtedy, gdy okaże się, że samochód zajął komornik.

Drugi rodzaj wad to wady fizyczne, do których zalicza się brak podstawowych właściwości samochodu, jakie były przedmiotem umowy. Kiedy auta nie da się wykorzystać w taki sposób, jaki deklarował poprzedni właściciel, również można się odwołać. Kolejna sytuacja to niekompletny samochód, o czym nie ma mowy w umowie. Jeśli cokolwiek uniemożliwia korzystanie z pojazdu, a konsument nie wiedział o tym przed kupnem, to jest to podstawa do rozwiązania umowy.

Czasami zdarza się, że sprzedawca oszukuje konsumenta np. poprzez nielegalne cofnięcie licznika. Wszystko po to, aby przebieg pojazdu wydawał się atrakcyjniejszy. Jeśli klient odkryje takie poczynanie po zakupie samochodu, to również może rozpocząć proces odstąpienia od umowy w wyniku zafałszowania. Kłamstwa i oszustwa dotyczą niekiedy jeszcze ukrywania stłuczek czy wypadków.
 

Ubezpieczenie OC 

Jak wygląda proces odstąpienia od umowy? Krok po kroku

Aby rozpocząć proces odstąpienia od umowy, musisz dostarczyć sprzedawcy odpowiednie oświadczenie. Dokument nie jest uregulowany prawnie, więc możesz stworzyć go samodzielnie lub skorzystać z dostępnych w sieci wzorów. Ważne jest to, jakie informacje się w nim znajdą. Nie może zabraknąć przede wszystkim danych sprzedawcy oraz Twoich. Możesz przepisać je z umowy kupna-sprzedaży.

Kolejnym ważnym elementem oświadczenia jest szczegółowy opis dostrzeżonej wady fizycznej lub prawnej. Warto też uargumentować, w jaki sposób uniemożliwia ona korzystanie z pojazdu. Koniecznie należy zawrzeć informację o tym, że żąda się od sprzedawcy zwrotu środków za zakup auta. Można od razu podać formę, w jakiej chce się otrzymać pieniądze. Im więcej informacji, tym lepiej.

W oświadczeniu musi znaleźć się informacja o sposobie oddania samochodu sprzedawcy. Najlepiej ustalić termin oraz formę transportu. Oczywiście, nie może braknąć wszelkich danych pojazdu. Jeśli został on objęty ubezpieczeniem OC, to warto o tym wspomnieć i poprosić także o zwrot tych kosztów.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku zatrudnienia rzeczoznawcy. Jeśli to fachowiec poświadczy o wadzie lub oszustwie, to sprzedawca powinien oddać kupującemu koszt jego usługi. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy można dostarczyć osobiście lub listem poleconym. W przypadku, gdy sprzedający nie odpowie na wezwanie, możesz zgłosić sprawę do sądu. O konsekwencjach prawnych warto wspomnieć już na etapie pisania orzeczenia. Pamiętaj, że może się zdarzyć sytuacja, w której sprzedawca Cię oszuka, ale nie będzie to wpływało na możliwość korzystania z auta. Przykładem jest cofnięcie licznika kilometrów. Wtedy nie musisz odstępować od umowy, ale za oszustwo masz prawo żądać oddania części pieniędzy. Aby je uzyskać, również musisz napisać oświadczenie. Po zwrocie kosztów nadal będziesz właścicielem auta.
 

W jakim czasie można odstąpić od umowy kupna-sprzedaży samochodu?

Rękojmia w przypadku samochodu może trwać maksymalnie 2 lata. Taki czas obowiązuje zawsze w przypadku nowych samochodów i czasami używanych. Pojazdy z rynku wtórnego mogą mieć skrócony czas rękojmi o rok, ale zasada ta obowiązuje tylko wtedy, kiedy informacja o niej pojawi się w umowie podpisywanej w dniu zakupu. Dlatego przed złożeniem podpisu trzeba zawsze dokładnie czytać umowy oraz sprawdzać informacje w nich zawarte.

 

Ubezpieczenie OC/AC 

Porady przed zawarciem umowy sprzedaży i kupna – jak uniknąć kłopotu z pojazdem?

Przed zawarciem transakcji obowiązkiem każdego klienta powinno być znalezienie zaufanego miejsca, w którym chce nabyć auto. Zanim sfinalizuje się zakup samochodu, należy dokładnie przeczytać umowy oraz sprawdzać stan techniczny swojego przyszłego pojazdu. Dodatkowo warto udać się na jazdę próbną, a także wypytać sprzedawcę o wszelkie aspekty mogące posłużyć jako argument do odstąpienia od umowy.

Najlepiej znaleźć komis mogący pochwalić się pozytywnymi opiniami poprzednich klientów. Przed zakupem można udać się na miejsce z osobą, która zna się na stronie technicznej samochodów i może szybko dostrzec różnego rodzaju nieprawidłowości. Poza tym, aby w razie wystąpienia później jakichś kłopotów, móc ubiegać się o zwrot kosztów, trzeba zadbać o właściwą i normalną eksploatację samochodu.
 

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady